האימאמים שיצאו למאבק בדאעש גילו שגם קרב רוחני בארגון הטרור טומן בחובו סכנות ממשיות

11 מנהיגים דתיים מוסלמים קראו, ממקום מושבם במערב, תיגר על ארגון המדינה האיסלאמית ועל "הצעירים המטומטמים" שמרכיבים אותו. במהרה, מצאו את עצמם ברשימות החיסול שלו

לורי גודסטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורי גודסטין, ניו יורק טיימס

בזמן שממשלות המערב מסלימות את מאבקן הצבאי והפוליטי בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), גם חכמי דת ואימאמים מוסלמים מחריפים את מאבקם בארגון הטרור — בחזית התיאולוגית. נדמה שבארגון הטרור מודאגים מהמתקפה הזו מאוד, נוכח ניסיונם לפגוע באותם חכמי דת שהכריזו עליהם מלחמה.

האימאם סוהאייב וב, חכם דת מוסלמי מוושינגטון, מנהל אחת לחודש שיחות וידאו עם קהל המאמינים, בהן הוא מפרק וסותר את הטיעונים הדתיים העומדים בבסיס האידיאולוגיה של דאעש. הוא מכנה את שיחות הווידיאו האלה, המשודרות מגלידריות, "דאעש וגלידה". בדרשה של חכם דת אמריקאי אחר —חמזה יוסוף מברקלי, קליפורניה — נקראו המאמינים שלא "ללכת שולל אחר הצעירים המטומטמים של דאעש". מיליונים צפו בקטעים מדרשתו, הקרויה "משבר דאעש", שבה הוא בכה וביקש מאלוהים לא להאשים את כל המוסלמים "במה שעושים האווילים מתוכנו".

האימאם ווב מברך מאמינים במרכז למחקר איסלאמי וסיוע הומינטרי במרילנד, באפרילצילום: DREW ANGERER / NYT

קולות הקטרוג נגד דאעש לא מגיעים לכותרות בתקשורת המערבית והחילונית, בעיקר מפני שהם נשמעים רק במסגדים, בכינוסי מאמינים וברשתות החברתיות. אבל בזמן שבמערב לא ממש שומעים את האימאמים שקוראים על דאעש תיגר — אנשי המדינה האיסלאמית שמעו בהחלט. פעילי הארגון איימו באחרונה על חייהם של 11 אימאמים וחכמי דת מוסלמים מארצות הברית, קנדה, בריטניה ואוסטרליה, כינו אותם "בוגדים" וקבעו שדינם מוות. במהדורה האחרונה של העיתון המקוון שמפיץ דאעש כונו חכמי הדת האלה "מטרות חובה", ותומכי הארגון נתבקשו "להשתמש בכל כלי נשק כדי ללמד אותם לקח".

מבחינתם של תועמלני דאעש — כלל לא משנה אם האימאמים המדוברים הם מוסלמים אדוקים, המותחים ביקורת גם על מדיניות החוץ של ארצות הברית למשל. בעיניהם, הם "כופרים" ממש כמו המוסלמים השיעים, הנוצרים או היזידים.

נראה שאלה איומים שיש לקחת ברצינות. דובר האף־בי־איי בוושינגטון סיפר שגופי הביטחון האמריקאים יצרו קשר עם חלק מהאימאמים המאוימים, במטרה "לסייע להם לנקוט את הצעדים הראוים להבטחת ביטחונם".

לדברי מומחים החוקרים את הארגון, האיומים הוא אות לכך שחכמי דת מוסלמים מעוררים כעס וחשש בקרב דאעש. השפעתם הגוברת של חכמי הדת מפריכה טיעונים לפיהם מנהיגים מוסלמים אים משמיעים את קולם במאבק נגד הארגון האלים. "זה מה שהכי פוגע בדאעש" אומר מובין שייח, אזרח קנדי שהיה בעבר חבר בקבוצה מוסלמית קיצונית, אך משמש היום יועץ לממשלות במטרה להיאבק בהקצנה. "דאעש מנסה להפחיד אותם גם בשביל להשתיק אותם וגם בשביל להרתיע אחרים".

כמה מחכמי הדת המאוימים אמרו בראיונות שהם מתייחסים לאיומים ברצינות אבל שאין להם שום כוונה לחזור בהם. הם מעסיקים שומרי ראש ומאבטחים את מקום העבודה שלהם. חלקם מחזיקים נשק בבית. "להיות מוקע בידי דאעש זה כבוד", אומר האימאם וב. "בעיניי זה אחד ההישגים הגדולים בחיי. זה רק מחזק את נחישותי לספק נסיוב לרעל של דאעש".

חכמי הדת המאוימים מספרים שדרשותיהם הן תגובה לפניות מאמינים, המחפשים טיעוני נגד בעלי תימוכין דתיים — אל מול קריאות של תנועות אלימות הטוענות שהן פועלות בשם האיסלאם. לדבריהם, ארגונים קיצוניים כמו המדינה האיסלאמית הם איום לא רק על החברה האזרחית וביטחונה, אלא גם על עתיד האיסלאם.

בדרשה שנשא אחרי מתקפת הטרור על בריסל במסגד של מזרח לונדון (The East London Mosque), אחד המסגדים הגדולים באירופה תקף שייח יאסיר קאדי את דאעש במלים קשות. "אף אחד מחכמי הדת הבכירים מכל זרם שהוא לא מצדיק מעשים כאלה", אמר. לדבריו, פעולות הטרור שנעשו בשנים האחרונות מפרות בעליל את הוראות האיסלאם, ו"גורמות יותר נזק מתועלת, מביאות יותר פצצות, יותר מל"טים ותוהו ובוהו לקהילות המוסלמיות". הוא הוסיף — "הארגונים הקנאים האלה פגעו בתדמית האיסלאם, יותר מכל ממשלות המערב גם יחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ