גרדיאן, רויטרס, אי-פי, הארץ

כשעתיים לאחר הדיווחים על ניסיון ההפיכה בטורקיה אמש (שישי), פרסם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הודעה בה הוא מקווה ל"יציבות ורציפות" בטורקיה, אולם לא גינה את ניסיון ההפיכה ולא התייצב לצד ממשלת ארדואן. כמה שעות מאוחר יותר, עם התחזקות הדיווחים על כישלון ההפיכה, יצא הנשיא אובמה בהודעה משותפת עם קרי, בה קראו לכל הצדדים בטורקיה לתמוך בממשלה, שנבחרה באופן דמוקרטי. בהודעה נכתב כי הנשיא ומזכיר המדינה קוראים לטורקים להפגין איפוק ולהימנע משפיכת דמים.

אחרי הגינוי האמריקאי, ועם היוודע ממדי הנזק, מספרי ההרוגים והפצועים והקיף המרד בצבא הטורקי, הגיעו הבוקר תגובות רבות מהעולם, המביעות תמיכה בלתי מסויגת בממשלה בטורקיה ובנשיא רג'פ טייפ ארדואן.‎

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

שרת החוץ לשעבר והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה כי היא עוקבת בדאגה רבה אחרי ההתפתחויות בטורקיה והוסיפה כי "יש לשמור על רגיעה ולכבד את החוקים, את זכויות היסוד ואת החירות, ולתמוך בממשלה שנבחרה על ידי העם בבחירות דמוקרטיות". 

ינס סטולטנברג, מזכ"ל נאט"ו בה חברה טורקיה, פרסם הצהרה בה הוא קורא "לכבד" את המוסדות הדמוקרטיים והחוקה של טורקיה. בהצהרה נאמר: "שוחחתי כעת עם שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו. אני עוקב אחר האירועים בטורקיה מקורב ובדאגה". כמו כן קרא המזכ"ל לאיפוק, וציין כי טורקיה היא חברה חשובה בנאט"ו.

באיחוד האירופי הגיבו בדאגה להתפתחויות האחרונות והביעו תמיכה בממשלה הטורקית. בהודעה משותפת של נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק, שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני ונשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר, נכתב כי "האיחוד מביע תמיכה מלאה בממשלה שנבחרה בצורה דמוקרטית, בחוקה הטורקית ובשלטון החוק. אנחנו קוראים לחזרה מהירה של החוק והסדר, ואנחנו עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות במדינה". גם גרמניה גיבתה את הממשלה בטורקיה. בהודעה מטעמה של הקנצלרית אנגלה מרקל נכתב כי "יש לכבד את הסדר הדמוקרטי בטורקיה ולעשות הכל כדי להגן על חיי אדם".

מזכ"ל האום, באן קי-מון, קרא לסיום ניסיון ההפיכה. "התערבות צבאית בענייניה של מדינה לא מתקבלת על הדעת", אמר באן, " חיוני לחזק מחדש את החוק והסדר על פי עקרונות הדמוקרטיה, ויש לשמור על זכויות האדם, בהן חופש הדיבור וחופש ההתאגדות".

במקביל, באנקרה האשימו את פתהוללה גולן בארגון ניסיון ההפיכה ובהפרת שרשרת הפיקוד במדינה. מקורבים לגולן, המנהיג האיסלאמי ויריבו הגדול ביותר של נשיא טורקיה, הגיבו להאשמות וטענו כי הן "לא אחראיות". על פי דיווח בסוכנות הידיעות אי-אף-פי, גולן אף גינה את ניסיון ההפיכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ