חוק בפולין: עד שלוש שנות מאסר למי שיכנה את אושוויץ "מחנה פולני"

החוק, שאושר בממשלה וצפוי לעבור גם בפרלמנט, מטיל קנס או מאסר על מי שיטען שהמדינה שיתפה פעולה עם הנאצים, ומהווה צעד נוסף במאבקה של פולין למזער את חלקה ברדיפת יהודים בשואה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור בביקור באושוויץ, בחודש שעבר
עופר אדרת
עופר אדרת

שלוש שנות מאסר יוטלו על מי שיטען בעתיד כי פולין שיתפה פעולה עם הנאצים - כך אישרה אתמול (שלישי) ממשלת פולין בחוק חדש ושנוי במחלוקת, שצפוי לעורר סערה בפולין ומחוצה לה. החוק צפוי לעבור בקלות בפרלמנט הפולני, שם יש רוב למפלגת השלטון הלאומנית, הימנית והשמרנית, "חוק וצדק".

לפי החוק החדש, מי שיטען כי האומה או המדינה הפולנית אחראית לפשעי הנאצים או שיתפה פעולה עמם, עם פשעים אחרים נגד האנושות או עם פשעי מלחמה, יהיה צפוי לקנס או לעונש מאסר של עד שלוש שנים. עונש זהה יוטל על מי שיפחית מהאחריות של "האחראים האמיתיים" לביצוע הפשעים האלה - במקרה זה, גרמניה הנאצית. העונש יחול הן על אזרחי פולין והן על אזרחים זרים, ויכלול גם את מי שיעבור על החוק "בלי כוונה", כלומר - מבלי שתכנן לפגוע בשמה הטוב של פולין. החוק יחול גם על מי שיכנה את מחנה ההשמדה אושוויץ, שהוקם על ידי גרמניה הנאצית בפולין הכבושה, "מחנה פולני".

הגוף שיוביל את החקירה ופתיחת התיקים הפליליים בנושא זה יהיה "המכון לזיכרון לאומי", גוף ממשלתי, שאנשיו ידועים בעמדות שמרניות כלפי חלקם של פולנים בשואה. לפי לשון החוק, גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, היה צפוי לעונש מאסר בפולין על שימושו בביטוי "מחנה השמדה פולני" ב-2012, ביטוי עליו נאלצה ארה"ב להתנצל בהמשך. אתמול, במסיבת עיתונאים שכינס שר המשפטים והתובע הכללי בממשלת פולין, זביגנייב ז'וברו, הוא אמר בהתייחסו לכך: "אין חוק מושלם ונטול קשיים ביישומו, אבל אם לא נעשה כלום, נדרוך במקום".

שר המשפטים של פולין, זביגנייב ז'וברו: "אין חוק נטול קשיים ביישומו, אבל אם לא נעשה כלום, נדרוך במקום".צילום: Mateusz Wlodarczy / NurPhoto

שר המשפטים הוסיף כי פולין יכולה ללמוד מישראל איך יש לנהוג כלפי מי שמנסה לשכתב את ההיסטוריה ביחס לשואה. כשנשאל איך פולין תוכל לחפש "עבריינים" מסוג זה במדינות אחרות, אמר: "אם ישראל היתה חושבת שזה יהיה קשה לחפש עבריינים במדינה אחרת, אז היא לא היתה רודפת אחרי מי שמכחיש שואה. אבל היא עושה את זה וזה נושא פירות".

החוק החדש הוא שיאו של מאבק שנוי במחלוקת שמובילה בחודשים האחרונים ממשלת פולין נגד כל מי שמדבר או כותב על חלקם של פולנים ברדיפת יהודים בשואה או בשיתוף פעולה עם הנאצים. החוק מצטרף לפעולות נוספות בהן נוקטת פולין בחודשים האחרונים כדי להאדיר את חלקם של פולנים במאבק בגרמניה הנאצית ולמזער את חלקם ברדיפת היהודים בשואה. 

כך, לפני כמה חודשים זימנה פולין לחקירה את ההיסטוריון הפולני-אמריקאי, פרופ' יאן טומש גרוס, שמתבטא לא אחת על חלקם של פולנים ברצח העם היהודי בשואה. לא דווח עד כה אם יש כוונה להעמידו לדין, אך נראה שהוא עשוי להיות אחד הקורבנות הראשונים של החוק החדש. גרוס חיבר לפני 15 שנה את הספר "שכנים", שבו חשף את הטבח שביצעו פולנים בשכניהם היהודים בכפר ידוובנה ב-1941. ברוח התקופה הנוכחית, לעובדות היסטוריות מסוג זה אין מקום בפולין. רק בחודש שעבר שרת החינוך של פולין, אנה זלבסקה, כפרה בהשתתפות של פולנים בשני פוגרומים בהם נטבחו יהודים בידי שכניהם הפולנים - בידוובנה ובקיילצה, שם נרצחו כ-40 יהודים ב-1946. 

לצד זאת, פולין הקימה השנה בעיירה מרקובה מוזיאון מפואר לזכרם של פולנים שהצילו יהודים בשואה וחולקת כבוד גדול לחסידי אומות עולם פולנים - כולל כאלה שלא מוכרים על ידי יד ושם, אך הוכרו על ידי הממשלה הפולנית.

בחוד החנית של המאבק על שמה הטוב של פולין ניצב המוזיאון באתר ההנצחה באושוויץ, שמקדיש חלק ניכר מהזמן של אנשי התקשורת שלו לחיפוש אחר כל פרסום בנושא בתקשורת העולמית, ושליחת בקשה ל"תיקון" לכתבים ברחבי העולם שכותבים "מחנות השמדה פולנים" או אף "מחנות השמדה בפולין". המוזיאון מדגיש, כי יש לומר: "פולין הכבושה" ויש להדגיש כי המחנות היו "גרמנים" או "נאציים". 

בראיון ל"הארץ" בחודש שעבר, התייחס לנושא שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ', ואמר כי הפעילות של ממשלת פולין מונעת מחשש לשכתוב ההיסטוריה בזירה הבינלאומית, ולהפיכתה של פולין מקורבן של הנאצים למי שהשתתפה בפעילותם. "בישראל יש ידע מעמיק על מלחמת העולם השנייה, אך קיים סיכון שהדורות הבאים ישתמשו בביטויים מטעים כאלה (כמו "מחנות השמדה פולנים", ע"א) ויפרשו את ההיסטוריה באופן מוטעה. אנחנו נחושים לא לתת לכך לקרות, כי ניסוח מוטעה מטשטש את האמת על זוועות השואה, על ידי הסטת האשמה על מעשי הנאצים מגרמניה לפולין, מטשטש את הקו שמפריד בין התוקפים לקורבנות, ומסיט אותנו מההנצחה הנכונה", אמר. "אף אחד לא יכול לשנות את העבר. אבל העתיד בידיים שלנו ואסור לנו לתת לאיש, גם ללא כוונות זדון, לסלף את ההיסטוריה של השואה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ