תמונה ישנה מציתה מחדש את הדיון בגורלה של הטייסת אמיליה ארהארט

80 שנה אחרי שהטייסת האמריקאית נעלמה בשעה שניסתה להקיף את העולם, ערוץ טלוויזיה אמריקאי טוען שתמונה שגילה מוכיחה שהיא נשבתה בידי היפנים באי באוקיינוס השקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התמונה שפרסם ערוץ History

ידוע שהטייסת האמריקאית אמיליה ארהארט והנווט שלה פרד נונן נעלמו ב-1937 מעל האוקיינוס השקט בניסיון להקיף את כדור הארץ. אולם חוקרים והיסטוריונים מתקשים להסכים על מה שקרה לאחר מכן. האם הם התרסקו במי האוקיינוס או נחתו ונשבו בידי הקיסרות היפנית? והיכן שרידיו  של מטוס הלוקהיד אלקטרה שלהם?

לרגל 80 שנה להיעלמותם של ארהארט ונונן פרסם History, לשעבר "ערוץ ההיסטוריה", תמונה שלטענת אנשי הערוץ מוכיחה שהטייסת נשבתה בידי היפנים, והיתה במאסר באי סאיפאן.

את התמונה מצא לס קיני, סוכן פדרלי בגמלאות, בארכיב הלאומי של ארצות הברית, לטענתו. ניתן לראות בה אשה גבוהה קצרת שיער במכנסיים, יושבת כשגבה אל המצלמה בנמל באי ג'לואיט – אחד מאיי מרשל באוקיינוס השקט. רחוק יותר, נמצא אדם שנראה כמו פרד נונן, ואולי אף המטוס עצמו על דוברה.

שון הנרי, סגן ראש ה-FBI לשעבר שעבד עם History על סרט תיעודי בנושא, אמר שמומחים לזיהוי פנים אמרו שסביר שבתמונות אכן מופיעים ארהארט ונונן. הוא ציין שראיות נוספות תמכו בתיאוריה שהשניים הגיעו לאיי מרשל: פיסות מתכת שנמצאו באזור ואולי הגיעו ממטוסם, ראיון שערך עם אחד מאנשי האי שאמר שראה את ארהארט במקום בתקופה שנעלמה, ורשומות מדינה המדווחות על כך שארהארט נשבתה בידי היפנים. עם זאת הרשומות שהזכיר מעולם לא נמצאו. "כשאתה סופר את הכול ביחד, זה מעבר לספק סביר", אמר הנרי בראיון טלפוני, "והתמונה הזו היא רק הדובדבן שבקצפת"

אמיליה ארהארט, 1937צילום: /אי־פי

לפי הגרסה הרשמית של ממשלת ארה"ב, ארהארט ונונן התרסקו במי האוקיינוס השקט בניסיון להגיע לאי האולאנד, מאות קילומטרים דרום מזרחית מהאי ג'לואיט. דורותי קוקריין, אוצרת במחלקת התעופה של נמוזיאון הלאומי האמריקאי הסמיתסוניאן, תומכת בגרסה זו.

"היא אומרת שיש לה מעט דלק, ואז עולה לקשר כעבור 45 דקות עם נימה מודאגת ואומרת שעברה את הסף שקיוותה להיות עליו מעל האי האולנד", אמרה קוקריין, "אבל היא לא אומרת שהיא עוזבת את האזור, והיא לא קוראת לעזרה".

לדברי הנרי, אף שהתיאוריה על כך שארהארט התרסקה בים רווחת, "אין שמץ ראיה לכך". מיליוני דולרים הושקעו במאמצים לחפש אחר המטוס ברצפת האוקיינוס באזור האי האולנד, אך הוא טרם נמצא. "כולנו גדלנו עם הסיפור הזה", אמר, "אני גדלתי איתו מאז שהייתי ילד קטן. אז קשה לאנשים לקבל את זה שזה לא קרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ