תביעה ראשונה הוגשה בפולין בהסתמך על "חוק השואה" החדש

ארגון ימין תבע עיתון ארגנטינאי, שפרסם תמונה שלטענתו פוגעת בכבוד הלאומי של פולין. גורל התביעה לא ברור כיוון שהפרסום קדם לכניסת החוק לתוקף ופולין הודיעה שהוא לא ייאכף בינתיים

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי, בחודש שעבר במוזיאון לזכר פולנים שהצילו יהודים בשואה, בעיירה מרקובה
ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי במוזיאון לזכר פולנים שהצילו יהודים בשואה, בפברואר צילום: AGENCJA GAZETA / רויטרס
עופר אדרת
עופר אדרת

יום לאחר כניסתו לתוקף של "חוק השואה" הפולני השנוי במחלוקת, הוגשה אתמול (שישי) בפולין תביעה ראשונה המסתמכת עליו. "הליגה נגד השמצה", ארגון עצמאי המקורב לממשלת הימין הלאומית של פולין, הגיש לבית משפט בוורשה תביעה נגד העיתון הארגנטינאי "Pagina12", בטענה כי פגע בשמה הטוב של פולין. 

העיתון פרסם כתבה על הפוגרום שביצעו פולנים בשכניהם היהודים בעיירה ידוובנה ב-1941, אשר הפך לסמל לשותפות הפולנית לפשעי הנאצים. ואולם, לטענת התובעים, העיתון שיבץ בכתבה תמונה שאינה קשורה לאירוע, ובה נראים פרטיזנים פולנים, שלחמו נגד המשטר הקומוניסטי בפולין בשנות ה-50.

התובעים מסרו כי הקישור שעשה העיתון הארגנטינאי בין הפוגרום, שהתרחש בתקופה שבה פולין נכבשה בידי הגרמנים, ובין "לוחמי החופש", כדבריהם, שפעלו נגד הכיבוש הקומוניסטי שהחל אחרי המלחמה, הוא "מניפולטיבי" ו"פוגע באומה הפולנית ובשמם הטוב של החיילים הפולנים". 

לדברי התובעים, העיתון ביקש בכך "לקדם אנטישמיות בקרב קוראיו" וכן "הפגין בורות היסטורית גדולה, שבגינה עליו להתנצל בפני כל הפולנים". התובעים מסרו כי זו התביעה הראשונה שבה הם מסתמכים על החוק החדש.

ואולם, הכתבה פורסמה בחודש דצמבר האחרון, לפני שהחוק נכנס לתוקף, ולכן לא ברור אם יש תוקף לתביעה. 

החוק הפולני החדש מטיל עונש שנע בין קנס כספי לשלוש שנות מאסר על כל אדם, כולל מי שאינו אזרח פולין, אשר יטען כי פולין היתה מעורבת בפשעי הנאצים, בפשעי מלחמה או בפשעים נגד האנושות, "בניגוד לאמת". 

החוק אושר בחודש שעבר בפרלמנט הפולני וקיבל גם את חתימתו של נשיא פולין, אנדז'יי דודה. הוא נכנס לתוקף ב-1 במארס, אך במשרד המשפטים של פולין אמרו כי לא ייאכפו אותו עד שייבחן בידי בית המשפט לחוקה של פולין, אשר אמור לדון בחוקיותו במועד שטרם נקבע. גם דחיית האכיפה של החוק מעלה סימני שאלה בנוגע לתוקף התביעה.

החוק עמד במרכזו של הדיאלוג בין משלחת מפולין ומשלחת מישראל, שנפגשו ביום חמישי במשרד החוץ בירושלים בניסיון למצוא פתרון שיניח את דעתה של ישראל, אשר מתחה ביקורת חריפה על החוק, בטענה כי הוא פוגע בחופש המחקר והביטוי ומעוות את ההיסטוריה. השיחות, שנמשכו שלוש שעות, לא הסתיימו בנוסחה מוסכמת והצדדים ישובו להיפגש גם בהמשך. 

פולין דורשת שגרמניה תפצה אותה ב-850 מיליארד דולר

בתוך כך, בסוף השבוע הודיעה הוועדה הפרלמנטרית הפולנית, שבודקת את סוגיית הפיצויים הפוטנציאליים שפולין עשויה לדרוש מגרמניה, כי ברלין חייבת לפולין 850 מיליארד דולר. "אנחנו מדברים על פיצויים בסכום נרחב מאוד, אבל מוצדק, בגין פשעי מלחמה, ערים וכפרים הרוסים והאובדן של הפוטנציאל הדמוגרפי של המדינה", אמר ארקדיוש מולרצ'ק, חבר פרלמנט מטעם מפלגת השלטון, "חוק וצדק", ביום שישי. מולרצ'ק עומד בראש הוועדה הפרלמנטית שהוקמה בחודש ספטמבר, שתפקידה להעריך את שוויים הפוטנציאלי של הפיצויים שפולין עשויה לדרוש מגרמניה על נזקי מלחמת העולם השנייה. 

גרמניה מסרבת להיענות לדרישה הזו, בטענה כי נושא הפיצויים כבר יושב בשנות ה-50 מול השלטון הקומוניסטי בפולין. בפולין דוחים את הטענה הזו, ואומרים כי ההחלטות של השלטון הקומוניסטי אינן תקפות בעידן שאחריו, משום שהן התקבלו תחת לחץ של השלטון הסובייטי ולא באופן חופשי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ