דב הנמלים בתמונתו של "צלם הטבע של השנה" התגלה כפוחלץ

מתברר כי תמונות טבע רבות, לעיתים גם אלו הזוכות בפרסים, מפוברקות באמצעים יצירתיים כגון שכירת חיות מאולפות והדבקת חרקים. צלם אחד, שזכייתו נשללה, לקח את הזיוף לשלב הבא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התמונה הזוכה שזויפה
התמונה הזוכה שזויפהצילום: Marcio Cabral

שופטי התחרות היוקרתית "צלם הטבע של השנה" כבר התרגלו עם השנים לשלל מועמדים לתואר שעשו קצת מעבר כדי להשיג את הפריים המושלם. התברר כי לעתים הצלם לא באמת חש מאוים מול חיה טורפת פעורת לוע; לפעמים הוא גם לא היה חייב למהר לצלם בתקריב מקסימלי דבורה שהתיישבה לה על ענף.

אז איך בכל זאת צולמו אותן תמונות? שכירת בעלי חיים מאולפים, הדבקת או הקפאת חרקים במקומות הנדרשים, ושימוש בפיתיונות כדי למשוך את בעלי החיים קרוב יותר למצלמה. בחווה במונטנה, למשל, צלמים משלמים בין 150 ל-500 דולר בעבור שעה וחצי עם אחד ה"דוגמנים", בהם טיגריסים סיביריים, דובי גריזלי וזאבים.

הפוחלץ של דוב הנמלים שקבראל השתמש בו לכאורה
הפוחלץ של דוב הנמלים שקבראל השתמש בו לכאורה צילום: Anonymous / Natural History Muse

ואולם, השנה למדו שופטי התחרות כי לא הכירו את כל הטריקים והשטיקים. ב"גרדיאן" דווח כי בשבוע שעבר נשלל הפרס לשנת 2017 מהצלם הברזילאי מרסיו קבראל, אחרי שהשופטים שמו לב כי דוב הנמלים, שהופיע בתמונתו לרגלי תל של טרמיטים, דמה מאוד לדוב נמלים מפוחלץ שנמצא בכניסה לפארק הלאומי שבו צילם קבראל את התמונה.

אף שקבראל מכחיש מכל וכל, ואף אמר ל-BBC כי בזמן הצילומים היו בפארק עוד אנשים והם היו שמים לב לו הזיז את הפוחלץ, נדמה כי הסיפור סגור.

"יש הרבה מאוד זיופים", צוטט בגרדיאן הצלם האמריקאי קליי בולט, אחד השופטים בתחרות. זו אינה הפעם הראשונה שבה נחשף סקנדל שכזה בתערוכה, המוצגת במוזיאון ההיסטוריה של הטבע בלונדון. ב-2010 נשלל הפרס מהצלם הספרדי חוסה לואיס רודריגס, אחרי שהשופטים השתכנעו כי הוא שכר זאב איברי מאולף וביים תמונה שלו בטבע. "אולי זו היתה תמונה יפהפיה", אמר בולט, "אבל מאחר שזהו פרס 'צלם הטבע של השנה', אנחנו רוצים שבעלי החיים יהיו פראיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ