המיליארדר שלימד את טראמפ לאהוב ערבים

איך הגיע נשיא שהפגין עוינות בוטה כלפי מוסלמים לחברות הדוקה עם מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי? התשובה נמצאת אצל חברו של טראמפ, טום באראק, שסייע לגייס תרומות עבורו

ניו יורק טיימס
דיוויד קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום באראק, איש עסקים ומיליארדר. ידיד ותיק של טראמפ
טום באראק, איש עסקים ומיליארדר. ידיד ותיק של טראמפצילום: REUTERS/Lucy Nicholson

המיליארדר טום באראק היה בבעיה.

באפריל 2016 התכונן ידידו הטוב דונלד טראמפ להתמנות למועמד המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות. אך עוינותו הבוטה של טראמפ למוסלמים, שבאה לידי ביטוי בקריאתו לאסור כניסת מוסלמים לארה"ב, העליבה נסיכים מהמפרץ הפרסי שהיו משקיעים וקונים של באראק עשרות שנים."הבלבול בנוגע לידידך דונלד טראמפ גדול מאוד", כתב יוסוף אל עוטייבה, שגריר איחוד נסיכויות המפרץ, לבאראק כשזה ניסה להציג לו את המועמד. במסר זה, שלא היה ידוע עד כה, הזהיר השגריר כי התדמית של טראמפ "מדאיגה מאוד אנשים רבים".

באראק, ידיד ותיק של השגריר שעשה אתו עסקים רבים, הבטיח לו שטראמפ מבין את נקודת ההשקפה של הנסיכויות. "יש לו גם מיזמים משותפים עם הנסיכויות", כתב באראק לשגריר באימייל ששלח ב–26 באפריל.

האימיילים האלה היו תחילת המהפך המדהים של טראמפ ממועמד שפעל נגד מוסלמים לנשיא שזכה לשבחים בחצרות המלוכה של ריאד ואבו דאבי ונחשב כנראה לידיד הטוב ביותר שהיה לשליטים האלה אי פעם בבית הלבן. זהו מהפך שמעיד לא רק על גמישותו הייחודית של טראמפ, אלא גם על המקום המיוחד במינו שיש לבאראק בעולמו של טראמפ — טייקון כמוהו, עתיר חנופה ואיש סוד רב השפעה.

במהלך מסע הבחירות של טראמפ גייס באראק כספים למענו ונחשב לשומר סף אמין שפתח למענו ערוצי תקשורת עם סעודיה והנסיכויות. הוא המליץ בין השאר למנות את פול מנפורט למנהל הקמפיין, ולאחר מכן ניסה לארגן פגישה סודית בין מנפורט לבין יורש העצר הסעודי. באראק התמנה לאחר מכן ליו"ר ועדת טקס ההשבעה של טראמפ.

אך בינתיים חלו שינויים. מנפורט מואשם על ידי התובע המיוחד, החוקר את מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות. חקירה זו כוללת גם בדיקה אם סעודיה והנסיכויות סייעו לטראמפ לנצח, אולי תוך שיתוף פעולה עם הרוסים, בהתאם לדברי מקורבים לפרשה, המציינים כי החוקרים גם חוקרים עדים על תרומות מסוימות ועל הוצאות הקשורות להשבעה.

דובר מטעם באראק אמר שנאמר לו כי הוא אינו נכלל בחקירת התובע המיוחד. החוקרים תשאלו אותו בדצמבר, אך שאלותיהם התייחסו אך ורק כמעט למנפורט ועמיתו ריק גייטס. באראק עצמו מתרחק מכל תפקיד רשמי בממשל. הוא אמר שדחה הצעות להתמנות לשר האוצר או לשגריר למקסיקו. לעומת זאת, הוא רצה להתמנות כשליח מיוחד לפיתוח כלכלי במזרח התיכון, אך הרעיון לא אושר בבית הלבן.

במקום זאת, הוא המשיך לעסוק בגריפת רווחים, כפי שעשה עשרות שנים, בעזרת הקשרים במפרץ הפרסי שאותם הציג בפני טראמפ שנתיים לפני כן. החברה שלו, קולוני נורת סטאר, גייסה השקעות בסכום של יותר מ–7 מיליארד דולר מאז המינוי של טראמפ. 24% מהכספים האלה התקבלו מהמפרץ הפרסי — מסעודיה או מאיחוד הנסיכויות, לדברי בכיר המכיר את המספרים האלה. החברה עצמה מסרבת לחשוף את שמות המשקיעים.

קרבתו של באראק לטראמפ כוללת גם את משפחתו של הנשיא. ב–2010 הוא רכש 70 מיליון דולר מהסכום 1.8 מיליארד דולר שג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ, היה חייב בגין קניית גורד שחקים בשדרה החמישית 666 בניו יורק. לאחר בקשה מטראמפ, באראק היה אחד מהמלווים שהסכימו להקטין את חובו של קושנר כדי למנוע ממנו להכריז על פשיטת רגל.

ג'ארד קושנר בחצר המלוכה בסעודיהצילום: רויטרס

חודש לאחר פנייתו הראשונה שלו לאל עוטייבה, באראק כתב אליו שוב ב–26 במאי והציג בפניו את קושנר, שהתכונן באותה תקופה לתפקידו כשליח נשיאותי למזרח התיכון. "הוא ימצא מאוד חן בעיניך, והוא מסכים לרעיונות שלנו", הבטיח באראק באימייל נפרד.

החבר המיליארדר

באראק וטראמפ הכירו לראשונה בשנות ה–80, ובאראק ניצל היטב את המפגשים האלה. לאחר משא ומתן, טראמפ שילם לו סכום מופרז בעד שני נכסים מפורסמים: חמישית מרשת בתי הכלבו הניו יורקית "אלכסנדר'ס" ב–1985 ובעד כל מלון פלאזה ב–1988. טראמפ שילם בעד ה"פלאזה" 410 מיליון דולר, אך אחר כך הפסיד את שני הנכסים לנושיו.

אך באראק הצליח להפוך את היחסים המסחריים לידידות מתמשכת, באמצעות חלוקת מחמאות לטראמפ על כישוריו כנושא ונותן. "הוא עבד עליי כמו שמנגנים על פסנתר", סיפר באראק בנאום שנשא בוועידה הרפובליקאית.

באראק, שהוא בן גילו של טראמפ — 71 — שותף לנשיא באהבתו לנכסים יוקרתיים. הוא הבעלים של כרם המשתרע על פני 2,800 דונם וחוות פולו בעמק סנטה אינס בקליפורניה. אשתקד מכר בית מפואר בעל 8 חדרים בסנטה מוניקה בסכום של 38 מיליון דולר, ורכש אתר סקי באספן בסכום 18 מיליון דולר ממש לפני תחילת עונת הסקי.

הוא בנם של מהגרים לבנונים ודובר ערבית מילדותו. אמו עבדה כמזכירה ואביו ניהל חנות בקאלבר סיטי. ב–1972 סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת דרום קליפורניה וצורף לצוות של הנשיא ניקסון על ידי הרברט קאלמבאך, עורך דינו האישי של הנשיא.

הוא נשלח לסעודיה מאחר שידע ערבית, וגויס לנבחרת סקווש על ידי "בכיר סעודי". בכיר זה היה אחד מבניו של המלך, וכך החלה מעורבותו בעולם העסקים.

בעשרות השנים שלאחר מכן הוא פיתח קשרים בכל האזור. אחד הקשרים היה עם בדואי קשיש שהיה אחד ממנהלי עראמקו, חברת הנפט הממלכתית הסעודית. באראק הזמין את הידיד הזה לשהות בביתו בזמן שנזקק לטיפול רפואי, ובתמורה לכך הוטל עליו לסייע לעראמקו לרכוש 375 אוטובוסים להסעת תלמידים. זו היתה העסקה הגדולה ביותר בחייו עד אז.

ידידיו מתארים אותו כ"שוער" של משפחות המלוכה מהמפרץ. הוא מסייע להם לקנות בתים בארה"ב או באירופה, שומר על הילדים שלהם המבקרים במערב, ומארח אותם בביתו כשהם נופשים בדרום צרפת.

לאחר שטראמפ ניצח, השגריר הסעודי היה להוט יותר מתמיד לקרב את באראק. כתוצאה מכך, באראק נכח בארוחת ערב שנערכה בבית השגריר בהשתתפות שגרירים ערבים אחרים, ובכירים אמריקאים לשעבר, שבאראק הציע להם להציגם בפני אנשי הממשל החדש. "הודות לך, אני מקיים מגעים תמידיים עם ג'ארד וזה סייע מאוד, לדעתי, לשני הצדדים", כתב אליו אל עוטייבה.

באראק היה אחד הגורמים המרכזיים שהביאו לנסיעת טראמפ לסעודיה. "הכל התחיל אתך ועם ג'.ק. (ג'ארד קושנר) ואני מברך אותך על ההתחלה הנפלאה", כתב באראק לשגריר.

שבועיים לאחר הנסיעה לריאד החל טראמפ לצדד בסעודיה ובאמירויות במאבקן במדינות אחרות באזור. כששתי המדינות האלה הטילו אמברגו על קטאר, טראמפ — בניגוד לעצת יועציו — התייצב לצדן.

אחד הלקוחות הגדולים ביותר של באראק הם הקטארים, שקנו ממנו את אולפן הסרטים מירמקס ואת אחד ממועדוני הכדורגל של פריז. אך התייצבות טראמפ לצד סעודיה מקשה על עסקיו של באראק בקטאר. אף השקעה בעסקיו מאז בחירת טראמפ לנשיא לא היתה ממדינה זו.

למרות כל אלה, ידידיו של באראק ממשיכים לטעון כי להיסטוריית העסקים הארוכה שלו עם נסיכויות המפרץ, אין כל קשר לקשריו לבית הלבן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ