האו"ם: יותר מ-10,000 ילדים נהרגו או הפכו לנכים בעימותים בעולם ב-2017

נחטפים, מגויסים לפיגועי התאבדות, הופכים לחיילים בעל כורחם ועוברים התעללות מינית. יותר מ-21 אלף מקרים של הפרות זכויות ילדים תועדו בדו"ח החמור. בתימן, למשל, נפגעו 1,300 ילדים ובאו"ם מאשימים באחריות את הקואליציה שנתמכת על ידי ארה"ב

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים חיילים בדרום סודאן
ילדים חיילים בדרום סודאןצילום: אי־אף־פי

יותר מ-10,000 ילדים נהרגו או הפכו לנכים בעימותים מזויינים ברחבי העולם. כך עולה מדו"ח של האו"ם שפורסם אתמול (רביעי). ילדים אחרים נאנסו, אולצו לשרת כחיילים או נחטפו במהלך התקפות על בתי ספר ובתי חולים.

בדו"ח השנתי שכותרתו "ילדים ועימותים מזוינים" מדווח על יותר מ-21 אלף הפרות של זכויות ילדים בשנה שעברה - עלייה חדה משנת 2016. באו"ם מאשימים קואליציה של מדינות ערביות שנלחמת בתימן בתמיכת ארה"ב, במותם או פצעיתם של כ-700 ילדים במדינה העניה. הילדים נפגעו בהתקפות אוויריות או יבשתיות על סעודיה ושל איחוד האמירויות נגד המורדים החותים, שמתנגדים לממשלה התימנית שזוכה להכרה בינלאומית. 

זירת פיגוע בו התפוצץ מחבל מתאבד של בוקו חראם בניגריה, לפני חודשייםצילום: Jossy Ola/אי־פי

בדו"ח מדווח על ילדים בני 11 שנלחמים בתימן ובמדינות נוספות. "הילדים האלה לא צריכים לקבל יחס של ילדים חורגים לאלוהים. הם ראויים לאותן זכויות כמו של כל ילד, לחיות חיים בעלי חשיבות ולקבל הזדמנות להחלים", אמרה וירג'יניה גמבה, הנציגה המיוחדת של האו"ם לילדים ועימותים מזוינים. בין המדינות בהן נהרגו הילדים או הפכו נכים נמצאות עיראק, מיאנמר, הרפובליקה של מרכז אפריקה, קונגו, דרום סודאן וסוריה.

"המספרים בדו"ח הכעיסו מאוד את המזכיר הכללי, בעיקר בגלל שמדובר בעלייה לעומת השנים האחרונות" אמר סטפן דוג'אריק, דוברו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. 

ממצאים נוספים בדו"ח הקשה: כ-500 ילדים בניגריה נפגעו בפיגועי התאבדות, בהם גם פיגועים של ילדים מתאבדים. יותר מ-1,900 ילדים נעצרו בגלל החשד שהוריהם קשורים לארגון הטרור בוקו חראם.

יותר מ-1,000 ילדים הוחזקו במתקני מעצר בעיראק, רובם הואשמו בקשרים לארגון דאעש. 1,200 ילדים גוייסו בכוח והפכו לחיילים בדרום סודאן. ארגון הטרור אל-שבאב שפועל בסומליה חטף יותר ה-1,600 ילדים, חלקם גוייסו וחומשו, אחרים היו קורבנות לאלימות מינית.

"הדו"ח מפרט גילויי אלימות בלתי נתפסים שאליהם נחשפו ילדים", הוסיפה גמבה. "כאשר בתים או בתי ספר מותקפים ללא נקיפות מצפון, כאשר מקומות מפלט מסורתיים הופכים למטרות, איך ילדים וילדות יכולים לברוח מאכזריות המלחמה? זה דבר מתועב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ