מדענים גילו שיטה לעריכת גנים מהירה שעשויה לחולל מהפכה בטיפול בסרטן ובאיידס

לפי מחקר שפורסם ב-Nature, חוקרים הצליחו לשנות גנים בתאי המערכת החיסונית באמצעות שימוש בשדות חשמליים. הטכניקה החדשה מהירה מהדרך המוכרת, אך טרם יושמה על חולים

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאי T של המערכת החיסונית
לוגו ניו יורק טיימס

מדענים הצליחו למצוא דרך להסיר בצורה יעילה ומדויקת גנים מתאי דם לבנים של המערכת החיסונית ולהכניס במקומם תחליפים מועילים, בהרבה פחות זמן משנדרש בדרך כלל לעריכת גנים.

אם הטכניקה תהיה ניתנת לשחזור במעבדות אחרות, אמרו מומחים, היא תפתח אפשרויות חדשות לטפל במגוון מחלות, כולל סרטן, מחלות מדבקות כמו HIV ומערכות של המערכת החיסונית כמו זאבת וארטריטיס ראומטי.

המחקר שפורסם ביום רביעי במגזין "נייצ'ר", הוא "התקדמות משמעותית", אמר ד"ר ג'ון ורי, מנהל המכון לאימונולוגיה באוניברסיטת פנסילבניה, שלא היה מעורב במחקר.

אולם מאחר שהטכניקה חדשה כל כך, לא טופלו עדיין חולים בתאי דם לבנים שהונדסו בעזרתה. "ההוכחה תגיע כשהטכנולוגיה תשמש לפתח טיפולים חדשים", הזהירה ד"ר מרסלה מאוס, מנהלת תחום אימונותרפיה תאית בבית החולים הכללי מסצ'וסטס.

המבחן עשוי להגיע בקרוב. החוקרים כבר השתמשו בשיטה הזו במעבדה כדי לשנות תאים חיסוניים אבנורמליים של ילדים עם מחלה גנטית נדירה. הם מתכננים להשיב את התאים לילדים במאמץ לרפא אותם.

נכון לעכשיו, מדענים שמנסים לערוך גנים צריכים להשתמש בווירוסים שעברו מודיפיקציה כדי לפתוח את ה-DNA בתא ולהכניס גנים חדשים אליו. ייצור הווירוסים הנדרשים לשאת את החומר הגנטי אל תוך התאים גוזל זמן רב וקשה לביצוע, ובשל כך יישומה מוגבל.

למרות החסרונות בשיטת הווירוס, היו לה הצלחות. חולים עם סרטן דם נדיר מטופלים בעזרתה בתאי דם לבנים מהונדסים – שנקראים תאי T. תאים אלה מגיעים ישירות לגידולים ומחסלים אותם. עם זאת, תהליך זה מוגבל בשל הזמן שהוא אורך.

כעת אומרים החוקרים כי מצאו דרך חדשה להשתמש בשדות חשמליים, ולא בווירוסים, כדי להכניס לתאים כלי עריכה גנטית וחומר גנטי חדש. על ידי זירוז התהליך, בתיאוריה, הטיפול עשוי להיות מתאים לחולים בכל סוג הסרטן, כמעט.

"מה שלוקח חודשים ואולי אפילו שנה ייקח עתה שבועיים באמצעות הטכנולוגיה החדשה", אמר פרד רמסדל, סגן נשיא למחקר במכון פרקר לאימונותרפיה לסרטן בסן פרנסיסקו. "אם אתם חולים בסרטן, שבועות לעומת חודשים הם הבדל מהותי".

הטיפול בטכניקה זו ב-HIV, אמר ורי, יכול להיות מבטיח. וירוס HIV פוגע בתאי T. אם אפשר להנדס אותם כך שהווירוס לא יוכל להיכנס אליהם, אדם שחולה ב-HIV לא יתקדם לשלב של איידס. תאי ה-T הפגועים כבר ימותו, והתאים המהונדסים יחליפו אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ