מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן מת בגיל 80

אנאן, שכיהן כמזכ"ל האו"ם בין 1997 ל-2006, זכה ב-2001 בפרס נובל לשלום עבור עבודתו ההומניטרית. הוא מת בבית חולים בשווייץ לאחר התמודדות קצרה עם מחלה

ניו יורק טיימס
רויטרס
אי-פי
נעה לנדאו
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנאן אחרי שנשא את נאומו האחרון כמזכ"ל בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, ב-2006
ניו יורק טיימס
רויטרס
אי-פי
נעה לנדאו
הארץ

קופי אנאן, מזכ"ל האו"ם לשעבר מת היום (שבת) בגיל 80 לאחר התמודדות עם מחלה. אנאן, שזכה לפרס נובל לשלום בשנת 2001 על עבודתו ההומניטרית, היה האפריקאי השחור הראשון שעמד בראש האו"ם, ונחשב לאחד מהסמלים המוערכים והכריזמטיים ביותר של הארגון.

אנאן הוביל את האו"ם בשתי כהונות רצופות בנות חמש שנים. היה זה עשור מלא שינויים שאתגרו את האו"ם, ובמהלכו אל-קעאדה תקף את ניו יורק, ארה"ב פלשה לעיראק וקובעי המדיניות במערב התקדמו מהמלחמה הקרה לגלובליזציה ומאבק באיסלאם לוחמני. המזכ"ל, שכונה "הדיפלומט החשוב ביותר של אפריקה", הגדיר מחדש את תפקיד הארגון בעולם המשתנה.

"קופי אנאן היה בן גאנה והרגיש אחריות מיוחדת כלפי אפריקה", נכתב בהודעת האו"ם על מותו. "הוא היה מחויב במיוחד לפיתוח אפריקה, ועסק ביוזמות רבות. היכן שהיה סבל או חוסר, הוא פעל ונגע באנשים עם החמלה העמוקה שלו והאמפתיה שלו. הוא שם את צרכיו של אחרים לפניו, הקרין טוב לב אמיתי, חום ותבונה בכל מה שעשה. רבים בעולם יתגעגעו אליו, כולל הצוות בקרן שלו וקולגות רבים מהאו"ם".

אנאן נולד בקומסאי, גאנה, והיה מזכ"ל האו"ם הראשון שצמח מצוות הארגון עצמו. הוא הצטרף לאו"ם ב-1962 והיה בין השאר אחראי על כוחות האו"ם לשמירת השלום שנשלחו לאזורים שונים בעולם. הוא נבחר לתפקיד המזכ"ל הודות לארה"ב כחלק מפשרה שהושגה בינה לבין הארגון אחרי שהיא מתחה ביקורת על היקף הוצאות מבצעי שמירת השלום ברחבי העולם. ה"עסקה" היתה בחירת אנאן ורפורמות באו"ם, תמורת שיתוף פעולה מצד ארה"ב ותשלום חובותיה לארגון. 

אנאן באינדונזיה, ב-2000צילום: Darren Whiteside/רויטרס

אנאן הדגיש בעבודתו את זכויות האדם ומדינות העולם השלישי, הדגשה שזיכתה אותו באהדה רבה ברחבי העולם. הוא זכה לשבחים על שהחיה את מוסדותיו, במה שכינה "נורמות חדשות להתערבות הומניטארית", בעיקר באזורי מלחמה ועל הישגיו מול ארה"ב.

עם זאת, כהונתו לא היתה נקייה ממחלוקות. ב-1998, אנאן בא לבגדאד כדי לשאת ולתת ישירות עם סדאם חוסיין על פיקוח הנשק של האו"ם. הביקור עורר ביקורת על החלטתו ללחוץ את ידו של הדיקטטור. הוא כינה את הפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 לא חוקית, וספג אובדן אישי כשמקורבו סרז'יו ויירה דה מלו מת בפיגוע במשרדי האו"ם במדינה.

"קופי אנאן היה כוח מוביל לטוב", ספד מזכ"ל האו"ם הנוכחי אנטוניו גוטרש, "הוא עלה בסולם הדרגות והוביל את הארגון למילניום חדש ביושרה שאין שנייה לה ובנחישות". הוא מסר תנחומים למשפחתו של אנאן ו"לכל מי שאבל על אובדן הבן הגאה של אפריקה שהפך אלוף עולם לשלום ואנושיות". 

ב-2012 מונה לשליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה. אנאן פרש מתפקיד זה במחאה על חוסר התקדמותו של הארגון במציאת פתרון למלחמת האזרחים הקשה במדינה. בספטמבר 2016 הוא מונה לעמוד בראש ועדת החקירת של האו"ם למשבר בני הרוהינגה במיאנמר.

"האו"ם יכול להשתפר. הוא לא מושלם, אבל גם אם לא היה קיים היית חייב ליצור אותו", אמר אנאן לרשת BBC בראיון לכבוד יום הולדתו ה-80 באפריל האחרון. "אני אופטימיסט עקשן. נולדתי אופטימי ואשאר כזה", הוסיף. 

אנאן עם הזמרים בוב גלדוף ובונו, ב-2005צילום: POOL New/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על לכתו של אנאן: "נזכור אותו כאיש רב פעלים בשדה הבינלאומי, וכמי שנלחם באנטישמיות ובהכחשת השואה. אנחנו שולחים תנחומים לרעייתו ולמשפחתו".

בהודעה רשמית מטעם משרד החוץ, נכתב כי "מדינת ישראל מביעה צער על מותו של מזכ״ל האו״ם לשעבר קופי אנאן, מעמודי התווך של הדיפלומטיה המולטילטרלית, זוכה פרס נובל ומדינאי אשר הקדיש את חייו להשגת שלום עולמי, צמצום העוני ומאבק בתמותת ילדים". עוד נכתב: "במהלך כהונתו התנגד אנאן לנסיונות של דה-לגיטימציה של ישראל, נאבק בנחישות בהכחשת השואה, ותמך בשנת 2006 ביוזמת האו״ם לכינון יום בינלאומי לזכרון השואה. מדינת ישראל משתתפת בצערה של משפחתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ