לקראת הנסיעה בחגים |

אבטחה לא בטוחה: מגשי הבידוק הביטחוני בשדה התעופה מזוהמים יותר מאסלה

מגשי הפלסטיק שבהם אנחנו מניחים תיקים, טלפונים, מחשבים ונעליים הם בתי גידול למגוון חיידקים כולל שפעת ונזלת - ומסייעים להתפשטות מחלות בעולם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
בידוק בטחוני בשדה התעופה
בידוק בטחוני בשדה התעופהצילום: Linh Luong Thai/Bloomberg
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הבדיקות הביטחוניות בנמלי התעופה נועדו להגן עליכם, אך הן עלולות גם לגרום לכם להידבק בנזלת - או גרוע מזה.

עד כה הוזהרנו שהמקומות, המשטחים ובעלי החיים שבהם אנחנו נוגעים - חיות המחמד שלנו, הכספומטים והמושבים באמצעי התחבורה הציבורית - אוטובוסים, רכבות תחתיות ומטוסים - מלאים חיידקים, וכעת, יש להוסיף לכל אלה גם את הבידוק הביטחוני בנמלי התעופה.

מגשי בידוק בטחוני בשדה תעופהצילום: Jasper Juinen/Bloomberg

מגשי הפלסטיק שבהם משתמשים בנקודות הביקורת בכל העולם ובהם נוגעים מיליוני נוסעים המניחים עליהם נעליים, מחשבים ניידים, מטענים למיניהם ופריטים אחרים כדי שיעברו דרך מכונות השיקוף הם בתי גידול למגוון חיידקים כולל חיידקי נזלת, אומרים חוקרים באירופה.

מדענים מאוניברסיטת נוטינגהאם הבריטית ומהמכון הפיני הלאומי לבריאות ורווחה ניגבו בחורף 2016, בזמן ואחרי שעות העומס, משטחים שנוסעים נוגעים בהם לעתים קרובות בנמל התעופה של הלסינקי, וגילו עקבות של rhinovirus - הגורם לנזלת - ושל נגיף שפעת מסוג A.

המדענים מצאו את עקבות הנגיפים האלה על מחצית מהמגשים שעליהם מניחים מטענים, יותר מאשר על כל משטח אחר שבדקו. לדבריהם, אף אחד מהנגיפים האלה לא נמצא בבתי השימוש של נמל התעופה.

הממצאים, שפורסמו בכתב העת BMC Infectious Diseases, עשויים לסייע בשיפור תוכניות לשמירה על בריאות הציבור ולמאבק נגד התפשטות מחלות מדבקות בכל רחבי העולם.

המחקר יכול גם לסייע להדריך אנשים כיצד למנוע התפשטות מחלות בעונת החורף, אמר ג'ונתן ון־טאם, פרופסור להגנת הבריאות מאוניברסיטת נוטינגהאם.

רבים מהמשטחים ומהמכשירים שבהם אנחנו נוגעים מדי יום מכילים חיידקים ויכולים להאיץ את הפצתם, כולל טלפונים ניידים, פריטים להדחת כלים (ספוגים וכריות ברזל למיניהם) ואפילו ברווזי גומי חמודים לאמבטיה. ידוע שהתחבורה האווירית מסייעת להתפשטות מחלות בעולם כגון שפעת, וכי היא עלולה גם לגרום להתפשטות מחלות המופצות במכוון.

האיחוד האירופי מימן פרויקט מחקרי על מניעת התפשטותם של פתוגנים בעלי סיכון גבוה באמצעות התחבורה הציבורית, והמחקר של המדענים הבריטים והפינים הוא חלק מהפרויקט הזה.

"נוכחות חיידקים בנמלי תעופה לא נחקרה בעבר", אמרה נינה איקונן, מומחית לווירולוגיה מהמכון הפיני, שהשתתפה במחקר. היא הוסיפה שהתוצאות מעניקות רעיונות חדשים לשיפורים בעיצוב נמלי תעופה ושיפוצם.

תוצאות המחקר לא הוכיחו שהנגיפים שנמצאו בנמל התעופה אכן גורמים למחלות, נאמר בהודעת המדענים. אך מחקרים שנערכו בעבר הוכיחו שחיידקים יכולים לשרוד מספר ימים על משטחים מסוימים.

אם תרחצו את ידיכם היטב ותשתעלו או תתעטשו לתוך ממחטה מבד או מנייר או לתוך שרוול, במיוחד במקומות ציבוריים, תוכלו לסייע בהקטנת סיכון ההידבקות, אמר פרופסור ון־טאם. "אמצעי הזהירות הפשוטים האלה יכולים לסייע במניעת פנדמיה (מגפה כלל־עולמית), והם חשובים ביותר במקומות הומי־אדם כמו נמלי תעופה, שבהם מצויים אנשים רבים שבאים ממקומות שונים בעולם או נוסעים אליהם".

לכתבה של פאלקו קאראש בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ