שנה אחרי הרצח, שני שוטרים לשעבר נעצרו בחשד להתנקשות בחברת המועצה בריו

החשודים ברצח של מריאל פרנקו, פעילה למען להט"בים ובני מיעוטים, נעצרו לאחר שתועדו אורבים לה. בברזיל קוראים לנשיא בולסונרו להסביר את הקשר שלו איתם לאחר פרסום תמונתו עם אחד מהם

אי-פי
גרדיאן
מריאל פרנקו, בינואר 2018
אי-פי
גרדיאן

הרשויות בברזיל עצרו שלשום (שלישי) שני שוטרים לשעבר בחשד שהתנקשו בחברת המועצה מריאל פרנקו ובנהג שלה בריו דה ז'ניירו במארס 2018, רצח שהכה בתדהמה את המדינה ועורר בה ובמדינות אחרות מחאות רבות. בשנה שחלפה מאז הרצח המשטרה תשאלה כמה אנשים בנושא, אך אף אדם לא נעצר או הואשם בירי בפרנקו, שהיתה פעילה ידועה למען זכויות שחורים, להט"בים ומיעוטים אחרים.

למרות שמושל ריו דה ז'ניירו, ווילסון וויצל, בירך את המשטרה על המעצר, המקרה הציג פעם נוספת את השחיתות הפושה בקרב כוחות המשטרה הברזילאיים, שלה קשרים עם מיליציות וקבוצות חמושות ששולטות בחלקים נכבדים במדינה.

החשודים ברצח, רוני לסה (משמאל) אלסיו ויירה דה קוויירוש. מכחישים את מעורבותם בהתנקשותצילום: AFP

החשודים שנעצרו הם רוני לסה בן ה-48, שוטר צבאי לשעבר, ואלסיו ויירה דה קוויירוש בן ה-46, שפוטר מהמשטרה ב-2015 מסיבות שהרשויות לא הסכימו לפרסם. לסה חשוד כי היה זה שירה למוות בפרנקו, ודה קוויירוש חשוד שנהג ברכב שהיה מעורב בהתנקשות. עורכי הדין של השניים הכחישו את מעורבותם בהתנקשות.

לדברי המשטרה, הרצח של פרנקו היה "פשע שבוצע בצורה מושלמת" ושהדגים "את הידע בחוק ובמערכת הצדק" של המתנקשים, מה שהוסיף לקושי בפתרון המקרה. החוקרים הציגו לתקשורת המקומית צילומי טלוויזיה במעגל סגור שעקבו אחר הרכב בו השניים נסעו, בהם הם נצפו כשהם מחכים במשך כשעתיים שפרנקו תצא מפגישה בה השתתפה. הם הוסיפו כי הם הצליחו לזהות את לסה באמצעות צילום בו נראה חלק מקעקוע שלו, ושהם עדיין לא יודעים מה היה המניע לרצח, אך הצביעו על כך שהחשודים הפגינו חוסר סובלנות לאג'נדה הפוליטית של פרנקו.

הנשיא בולסונרו בצילום עם דה קוויירוש

אחד החוקרים הוסיף כי הוא לא שולל את האפשרות שהרצח הוזמן על ידי אדם אחר. מרסלו פריישו, מחוקק מקומי וחבר של פרנקו, אמר לערוץ טלוויזיה מקומי כי הוא לא מקבל את הגרסה לפיה השניים רצחו את פרנקו על דעת עצמם, בטענה כי הם לא באמת ידעו מי היא. גם בני משפחתה של פרנקו הביעו רגשות מעורבים למעצרים, כשאחותה, אניאל, אמרה כי משפחתה שמחה על ההתקדמות בחקירת הרצח, אך שהיא רוצה לדעת מה היה המניע שעמד מאחוריו.

בתוך כך, בימים האחרונים החלו להישמע קריאות המבקשות מנשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, להסביר את טיב הקשר שלו עם שני החשודים ברצח של חברת המועצה. בתמונה שפורסמה ברשת, ושככל הנראה צולמה בשנת 2011, נראה בולסונרו כשהוא מניח את ידו על דה קוויירוש. בנוסף, המשטרה אישרה כי אחד מבניו של בולסונרו יצא בעבר עם אחת מבנותיו של לסה, שהתגורר באותו מתחם של בולסונרו, עד שנבחר לנשיאות בשנה שעברה. בולסונרו לא ייחס חשיבות גדולה לתמונה, ואמר כי הוא הצטלם עם אלפי שוטרים לאורך השנים. "אני לא זוכר אותו", אמר כשנשאל על הקשר בין השניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ