החוקר המיוחד מולר לא מצא ראיות לכך שקמפיין טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה

לפי סיכום הדו"ח, צוותו של החוקר המיוחד גם לא מצא ראיות מספיקות כדי לקבוע שטראמפ שיבש מהלכי משפט. טראמפ: זיכוי מלא ומוחלט - שמרו על אמריקה נפלאה

ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ בוושינגטון, שלשום
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא שיתף פעולה עם רוסיה כדי להטות את הבחירות לנשיאות ב-2016, כך קבע החוקר המיוחד רוברט מולר. לפי סיכום דו"ח החקירה שפרסם היום (ראשון) התובע הכללי ויליאם בר, מולר הגיע למסקנה כי גם אף אחד מאנשי הנשיא לא שיתף פעולה או תיאם את פעולותיו עם רוסיה.

התובע הכללי אמר כי צוותו של מולר לא הגיע למסקנה בשאלה אם הנשיא שיבש מהלכי משפט. בר וסגנו רוד רוזנסטין, קבעו כי צוותו של החוקר המיוחד לא מצא ראיות מספיקות כדי לקבוע אם טראמפ ביצע עבירה זו, וציינו כי מולר לא זיכה את הנשיא.

זמן קצר לאחר פרסום הממצאים צייץ טראמפ: "אין קנוניה, אין שיבוש מהלכי משפט – זיכוי מלא ומוחלט. שמרו על אמריקה נפלאה". לאחר מכן הוסיף הנשיא כי "זוהי בושה שמדינתו נאלצה לעבור את זה. אם להיות כנה, זו בושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה. זה היה ניסיון לא חוקי להפיל אותי שנכשל". עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, הוסיף כי הדו"ח "טוב ממה שציפה". 

בר מסר את סיכום הדו"ח של החוקר המיוחד לקונגרס, ימים ספורים לאחר סיום החקירה הנרחבת שעסקה בניסיונותיה של רוסיה לחבל בבחירות 2016. במוקד החקירה עמדה השאלה אם טראמפ או אנשיו שיתפו פעולה עם מוסקבה כדי להטות את הבחירות לטובתם. לקריאת סיכום החקירה של מולר:

פרסום סיכום הדו"ח עשוי לסמן רק את ההתחלה של מאבק חוקתי ממושך בין הקונגרס למשרד המשפטים בנוגע לשאלה אם ניתן לפרסם את הדו"ח המלא, כפי שדורשים מחוקקים דמוקרטים. אותם מחוקקים קוראים גם לתובע הכללי למסור את כל חומרי החקירה של מולר.

מולר מונה לחקור את מעורבות רוסיה בבחירות במאי 2017, לאחר שטראמפ פיטר את מי שהיה מופקד על ניהול החקירה, ראש ה-FBI דאז ג'יימס קומי. חקירת מולר נמשכה כמעט שנתיים, ולכל אורכה העיבה על נשיאותו של טראמפ, שהרבה לתקוף אותה ואת העומד בראשה. מולר תשאל רבים מאנשיו של טראמפ וכאלו שעבדו עבורו בעבר. צוותו של מולר נסע ברחבי ארה"ב ויצא לחקור במדינות מעבר לים. לעתים, צוותו של מולר תשאל עדים בנמלי תעופה, עם הגעתם לארה"ב.

החוקר המיוחד רוברט מולר (במרכז) בוושינגטון, היוםצילום: Cliff Owen/אי־פי

מולר הגיש כתבי אישום נגד 34 בני אדם במסגרת החקירה: שישה עובדים לשעבר בקמפיין הואשמו או הורשעו בפשעים שונים, בין היתר בכך ששיקרו לחוקרים, ו-25 אנשי מודיעין רוסי ומומחים להטיה ברשתות חברתיות הואשמו בשנה שעברה. אך בסופו של דבר, החקירה הסתיימה מבלי שמצאה כי אזרח ארה"ב שיתף פעולה עם רוסיה.

לאורך החקירה, רבים בארה"ב עקבו באדיקות אחר פעולותיו של מולר, דנו בנושא ברשתות החברתיות והתווכחו על סוגיות חוקתיות שנבעו ממנה. תיאוריות קונספירציה נולדו ודמויות עלומות כקרטר פייג', קונסטנטין קילימניק וג'ורג' פפדופולוס קיבלו את תשומת הלב הלאומית.

השאלה את מי יצליח הדו"ח לשכנע היא עניין אחר. מאז נבחר טראמפ לנשיא רבים הקשיחו את דעותיהם, ורבים היו משוכנעים שהם יודעים את התשובה לפני שמולר הגיש את מסקנותיו. רבים ממתנגדי טראמפ אמרו כי ההרשעות הקודמות של החוקר המיוחד, שלוו מקרוב על ידי התקשורת, מצביעים על קשר לא חוקי בין קמפיין טראמפ לקרמלין. ישנם גם כאלו שמאמינים שהחקירה היא "ציד מכשפות", כפי שטראמפ הרבה לתאר אותה.

לצד חקירת מולר, משרד המשפטים עורך חקירה נפרדת על תשלום דמי השתיקה לשתי נשים שאמרו כי ניהלו רומן עם טראמפ. עורך דינו ואיש סודו לשעבר של הנשיא, מייקל כהן, טען בבית משפט ובעדות בבית הנבחרים כי טראמפ הפר את חוקי מימון הקמפיין כשהורה לו לשלם דמי שתיקה לנשים. חוקרים פדרליים בניו יורק בודקים אם טראמפ קיבל מימון זר בלתי חוקי לקמפיין שלו, בטרם הושבע לנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ