טראמפ מגביר את התקפותיו על המחוקקת המוסלמית: "היא שולטת בננסי פלוסי"

הנשיא פרסם השבוע סרטון שבו נראית אילהאן עומאר מתייחסת לפיגועי 11 בספטמבר כ"משהו שעשו כמה אנשים". הדמוקרטים: הנשיא משתמש בסרטון ערוך כדי להסית נגדה

הארץ
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ מחוץ לבית הלבן, בשבוע שעבר
הנשיא טראמפ מחוץ לבית הלבן, בשבוע שעברצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תקף היום את המחוקקת המוסלמית אילהאן עומאר מהמפלגה הדמוקרטית, וטען כי היא שולטת ביו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. טראמפ צייץ כי פלוסי איבדה את השליטה בקונגרס, והוסיף כי עליה לבחון את הצהרותיה של עומאר, אותן הוא כינה אנטישמיות ואנטי־ישראליות.

הציוץ של טראמפ מסמן החרפה בהתקפותיו על המפלגה הדמוקרטית ועל עומאר. בסוף השבוע, הנשיא צייץ סרטון קצר מנאום של עומאר מלפני כחודש, שבו היא מתייחסת לפיגועי 11 בספטמבר כ"משהו שעשו כמה אנשים". טראמפ השתמש בסרטון כדי לנגח את עומאר ולטעון שהיא מקלה ראש בהתקפת הטרור על אדמת ארה"ב. בכך העמיק הנשיא את חילוקי הדעות במפלגה הדמוקרטית סביב השאלה כיצד להתייחס לעומאר, שכבר נקלעה לכמה סערות ציבוריות בחודשים הספורים שבהם היא מכהנת בבית הנבחרים.

הסערה הנוכחית לא החלה עם טראמפ, אלא לאחר שחבר קונגרס רפובליקאי טען בטוויטר כי עומאר הכחישה שחוטפי המטוסים ב-11 בספטמבר היו טרוריסטים. המחוקק דן קרנשואו פרסם את הסרטון המקורי מהנאום של עומאר, בעקבותיו החלה התקשורת בארה"ב לעסוק בנושא, וזמן קצר לאחר מכן הצטרף טראמפ להתקפות.

לאחר התקפתו הראשונה של טראמפ גיבו מחוקקים דמוקרטים רבים את עומאר, שהיגרה לארה"ב מסומליה והיתה למוסלמית הראשונה שנבחרה לבית הנבחרים. בין היתר, הדמוקרטים אמרו שהנשיא הציג סרטון ערוך וכי הוא מסית לאלימות נגד חברתם, שאכן אמרה כי מספר האיומים על חייה גבר לאחר הציוצים של טראמפ. עם זאת, לדברי חלק מהפעילים הדמוקרטים, תמיכתם של מנהיגי המפלגה בבית הנבחרים בעומאר אינה נחרצת מספיק. פעילים אחרים האשימו כמה מהתמודדים הדמוקרטים במרוץ לנשיאות בהססנות.

הסרטון שבו התייחסה עומאר לפיגועים במרכז הסחר העולמי נלקח מנאום שנשאה בפני "המועצה ליחסים אמריקאיים-איסלאמיים" - ארגון זכויות אזרח שפועל למען מוסלמים. עומאר דיברה בפני חברי הארגון זמן קצר לאחר הטבח במוסלמים במסגדים בניו זילנד, וביקשה לעסוק בפגיעה בזכויות אזרח של מוסלמים לאחר התקפות טרור. 

קודם לסערה זו אך כבר בעודה מכהנת בבית הנבחרים, עומאר כתבה בטוויטר שהתמיכה בישראל בארה"ב מונעת מתרומות של הלובי הפרו הישראלי. במקרה אחר היא טענה שהארגונים למען ישראל דורשים "נאמנות למדינה זרה". בעקבות דברים אלו הואשמה עומאר בכך שעמדותיה נגועות באנטישמיות. כמו כן, התבטאויותיה של עומאר, המשתייכת לגוש הפרוגרסיבי והצעיר במפלגה הדמוקרטית, העלו אותה על מסלול התנגשות עם צמרת מפלגתה שלה.

אילהאן עומאר בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: Jim Bourg/רויטרס

לאחר התבטאויותיה הקודמות של עומאר, בית הנבחרים שנשלט בידי הדמוקרטים אישר הצהרה המגנה כל גילוי של גזענות ואיסלאמופוביה. הנשיא טראמפ ניצל הצהרה זו כדי לטעון שהמפלגה הדמוקרטית הפכה אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית משום שלא גינתה באופן ספציפי את דבריה של עומאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ