דאעש קיבל אחריות לפיגועים בכנסיות בסרי לנקה בחג הפסחא ופרסם תמונות המחבלים

לפי החקירה, ייתכן שהפיגועים היו תגובה לטבח במסגדים בניו זילנד ■ מניין ההרוגים עלה ל-321 ■ המשטרה עצרה 40 חשודים במעורבות בהתקפה, בהם אזרח סורי ואדם שהסיע את המחבלים ■ ראש ממשלת סרי לנקה: המחבלים תכננו פיגוע נוסף במלון רביעי, אך הוא לא יצא לפועל

גרדיאן
אי-פי
רויטרס
הארץ
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בתהלוכת האבל בנגומבו, היום
גרדיאן
אי-פי
רויטרס
הארץ
ניו יורק טיימס

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל היום (שלישי) אחריות לסדרת הפיגועים בסרי לנקה, שגבו את חייהם של יותר מ-320 בני אדם. הקיצונים פרסמו הודעה שבה קיבלו אחריות להתקפה שלשום בסוכנות הידיעות שלהם, עמאק, לצד תמונות של כביכול שבעה מהמחבלים. 

מוקדם יותר היום הודיעו הרשויות בסרי לנקה כי ההתקפה המשולבת היתה תגובה לירי ההמוני במסגדים בניו זילנד, אך בהמשך ראש הממשלה סייג את הדברים וציין כי ייתכן שיש קשר בין האירועים. הרשויות מסרו את הודעתן מפי סגן שר ההגנה בהתבסס על החקירה הראשונית של ההתקפה. מסמך מודיעיני שהיה בידי גורמים מסוימים בממשלה לפני ההתקפה, פירט כי אחד החברים בארגון שמואשם בפיגוע החל לעדכן את חשבונות המדיה החברתית שלו עם "תוכן קיצוני" בימים לאחר ההתקפה בניו זילנד, אז איש ימין קיצוני ירה למוות ב-50 בני אדם.

עם זאת, מומחים לטרור אמרו כי סביר שנדרשו חודשים כדי להוציא לפועל את ההתקפה המתוחכמת ולהכין את הציוד. פרק זמן זה נדרש, כך הסבירו, כדי להכין את המחבלים המתאבדים ולבדוק את חומרי הנפץ. כמו כן, בתקשורת ההודית דווח אמש כי המודיעין ההודי העביר לסרי לנקה מידע על התקפת הטרור הצפויה לפני שישה חודשים. מידע זה, כך דווח, נאסף במסגרת חקירה במדינת המחוז טאמיל נאדו בהודו.

רשת CNN דיווחה ההתרעות המודיעיניות מהודו היו מבוססות על מידע שהגיע מפעיל דאעש ונמסר לסרי לנקה שבועות לפני ההתקפות. הפעיל היה עצור בהודו ומסר במהלך חקירותיו את המידע שכלל בין השאר את שמו של האיש שאימן בסרי לנקה וזוהה כאחד מהמחבלים שביצעו את הפיגועים.

תיעוד של המחבל שהתפוצץ מחוץ לכנסייה בנגומבו, כפי שפורסם בכלי תקשורת בסרי לנקה

במסיבת עיתונאים שקיים אחר הצהריים אמר ראש ממשלת סרי לנקה, ראניל ויקראמסינגה, כי על הכוונת של המחבלים היה בית מלון נוסף, רביעי במספר, אולם הפיגוע הזה לא יצא לפועל. הוא הבהיר כי ייתכנו התקפות נוספות. ראש הממשלה הודה כי בידי הרשויות אכן היה מידע מודיעיני ספציפי מהודו על ההתקפות וכי הוא סבור שייתכן שיש להן "כמה קשרים" לארגון המדינה האיסלאמית.

לדבריו, כל פעילי דאעש שחזרו למדינה היו תחת מעקב והחשודים שנעצרו היו כולם אזרחים מקומיים. עם זאת, הוא הבהיר כי כמה מהמחבלים נסעו מחוץ למדינה ובאחרונה שבו למולדתם. ראש הממשלה הוסיף כי ישנה אפשרות שהפיגועים בוצעו בתגובה להתקפה על המסגדים בניו זילנד.

חייל שומר מחוץ לכנסיית סנט סבסטיאן, היום. מצב החירום הרחיב את סמכויות הצבאצילום: AFP
חיילי צבא סרי לנקה מחוץ לכנסיית סנט סבסטיאן בנגומבו, הבוקר. מצב החירום מאפשר לצבא לעכב ולעצור חשודים צילום: AFP

כתבת העיתון ניו יורק טיימס רוקימי קלימאצ'י, מומחית לענייני דאעש, הסבירה כי המדינה האיסלאמית ואל-קעאדה הם שני הארגונים הג'יהאדיסטיים היחידים שיש להם את היכולת להוציא לפועל סדרת פיגועים כמו זו שהתרחשה בסרי לנקה. עם זאת, היא שללה את האפשרות שאל-קאעדה אחראי לפיגועים, משום שלדבריה הארגון פרסם הצהרה לאחר הטבח בניו זילנד ובו הבהיר כי פגיעה בכנסיות ברחבי העולם היא מחוץ לתחום. 

מוקדם יותר היום מסרו מקורות ביטחוניים וממשלתיים במדינה כי המשטרה עצרה עד כה 40 בני אדם בחשד למעורבות במתקפת הטרור שלשום, בהם אזרח סורי. בין העצורים אדם שהסיע את המחבלים אל יעדיהם ואחר שהשכיר לכמה מהם דירה. מניין ההרוגים בשמונת הפיגועים שאירעו ביום ראשון של חג הפסחא עלה ל-321 בני אדם, בהם כ-30 אזרחים זרים מ-12 מדינות שונות. לפי האו"ם, לפחות 45 מההרוגים הם ילדים.

כלי תקשורת בסרי לנקה פרסמו הבוקר סרטון ממצלמות אבטחה שבו נראה אחד המחבלים עושה את דרכו אל עבר כנסיית סנט אנתוני בנגומבו, ומפעיל את מטען החבלה שנשא על גבו. בסרטון נראים ספסלי הכנסייה עמוסים במתפללים שהגיעו למיסת הפסחא.

הממשלה הרחיבה את סמכויות הצבא בעקבות המתקפה, בצעד שלא נעשה מאז תום מלחמת האזרחים במדינה ב-2009. על בסיס מצב החירום שנכנס לתוקפו הבוקר יוכלו חיילים ברחבי האי לעצור ולעכב לחקירה חשודים. 

ראש הממשלה ראניל ויקרמסינגה נימק את ההכרזה על מצב חירום בחששו מכך שהמתקפה תערער את היציבות במדינה. "נפקיד בידי גופי הביטחון את כל הכוח הדרוש לפעול נגד האחראים", הוסיף. ברחבי האי הורגשה הבוקר האבטחה המתוגברת, כשחיילים בדקו רכבים במחסומים בכבישים ראשיים ושוטרים ערכו סריקות בשדה התעופה הבינלאומי של קולומבו, בעזרת כלבי גישוש.

אתמול התפוצצו שלושה מטענים ברכב מסחרי שחנה מחוץ לאחת הכנסיות שהותקפו ביום ראשון, בזמן שחבלני משטרה פעלו לנטרלם. בקרבת תחנת האוטובוסים המרכזית של קולומבו אותרו כמה עשרות נפצים של מטעני חבלה, אולם הרשויות סירבו לאשר כי אלו קשורים לחולייה שביצעה את המתקפה שלשום.

תגובות