דו"ח: מספר היהודים שנרצחו ב-2018 הגיע לשיא של עשורים, עלייה של 13% בתקיפות האנטישמיות

על פי דו"ח האנטישמיות של מרכז קנטור, מספר התקריות האנטישמיות האלימות עמד בשנה שעברה על 387 - עלייה של 13% בהשוואה ל-2017. העלייה הגבוהה ביותר בתקריות אלו נרשמה במערב אירופה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברות הקהילה היהודית בסקווירל היל אחרי הירי בבית הכנסת בפיטסבורג, באוקטובר
עופר אדרת

בשנת 2018 נרצחו יותר יהודים בשל דתם ברחבי העולם מבכל שנה אחרת בעשורים האחרונים, כך עולה מדו"ח האנטישמיות של מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב שפורסם הבוקר (רביעי). בשנה שעברה נרצחו 13 יהודים בתקריות אנטישמיות - 11 מהם היו קורבנות הטבח בית הכנסת בפיטסבורג בחודש אוקטובר. על פי הדו"ח, שחובר בשיתוף הקונגרס היהודי האירופי, חלה עלייה גם במספר התקריות האנטישמיות האלימות והחמורות. מספרן ב-2018 היה 387, עלייה של 13% בהשוואה לשנה שקדמה לה.

האירועים האלימים שנספרים בדו"ח כוללים ונדליזם, איומים, הצתות ושימוש בנשק. לפחות 138 בני אדם הותקפו על רקע אנטישמי ב-2018 ברחבי העולם, ודווחו 104 מקרים של נזק לרכוש פרטי.

"האנטישמיות התגברה באחרונה באופן שמעורר ספק לגבי עצם המשך הקיום היהודי בחלקים רבים בעולם", צוטט היום ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, בהודעה לעיתונות. "כפי שראינו בעקבות אירוע הירי ההמוני השני בבית כנסת בארה"ב, חלקים רבים בעולם כבר אינם בטוחים ליהודים כפי שחשבנו בעבר", אמר. קנטור הוסיף כי גוברת תחושה של מצב חירום בקרב יהודים במדינות רבות.

פרחים שהונחו מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג שבו נורו למוות 11 מתפללים, בנובמברצילום: Alan Freed/רויטרס

לפי הדו"ח, העלייה החמורה ביותר במספר התקריות האנטישמיות נרשמה במדינות מערב אירופה ובראשן גרמניה, בה נרשמה עלייה של 70%. המדינה שבה התרחשו בשנה שעברה הכי הרבה תקריות אנטישמיות שהוגדרו חמורות היתה ארה"ב, שבה ריכוז היהודים הוא הגבוה בעולם אחרי ישראל (כ-5 מיליון ו-700 אלף תושבים). בארה"ב אירעו ב-2018 יותר ממאה מקרים אנטישמים חמורים, כך לפי הדו"ח.

אחרי ארה"ב ברשימה: בריטניה (68), צרפת וגרמניה (35 מקרים כל אחת) וקנדה עם 20 מקרים מדווחים של אלימות נגד יהודים. מנגד, במזרח אירופה מספר האירועים האלימים נגד יהודים נמוך בהרבה מבמערב, ועומד על מקרים ספורים בכל ארץ (פרט לאוקראינה, שבה נרשמו 12 אירועים כאלה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ