הם מרגלים ביעילות רבה ויש להם דרישות צנועות: דגים, חום ואהבה

דייגים בנורווגיה נתקלו בחודש שעבר בלווייתן עם רתמה שעליה נכתב "רכוש של סנט פטרבורג", ועל פי הערכות הוא אולף על ידי חיל הים הרוסי. למה צבאות מגייסים יונקים ימיים ואיך מכשירים אותם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלבנתן (לוויתן מסוג בלוגה) שנמצא על ידי דייגים בנורווגיה, בחודש שעבר

ייתכן שדייגים בחוף הצפון מזרחי של נורווגיה חשפו את העדות הראשונה לחידוש התוכנית הרוסית לשימוש ביונקים ימיים לפעולות צבאיות. לפי דיווחים שפורסמו בהרחבה בחודש שעבר, דייגים מקומיים הבחינו בלבנתן (לוויתן מסוג בלוגה) בקרבת סירתם, ונראה שהוא ביקש את תשומת לבם. משהתקרבו אליו, ראו הדייגים רתמה קשורה אל הלבנתן ועליה התקן להרכבת מצלמות גו־פרו. בדיקה נוספת גילתה את הכתובת "רכוש של סנט פטרבורג" מוטבעת על אבזמי הרתמה.

חוקרים נורווגים אמרו לכתבים שלדעתם שהיונק אומן על ידי הצי הרוסי. הרשויות ברוסיה לא הגיבו לידיעה, אך לא סביר שהלוויתן לבש רתמה כדי להקליט סרטונים להנאתו.

צילום: Joergen Ree Wiig/אי־פי

השימוש בבעלי חיים לפעילות צבאית אינו דבר נדיר. בזמן המלחמה הקרה, הצי הסובייטי אימן דולפינים לפעילות צבאית, אבל התוכנית הופסקה זמן כלשהו אחרי 1991. מאז שנות ה-60 הצי האמריקאי חוקר יונקים ימיים, ובהם לבנתנים, ואימן אותם לבצע מגוון משימות, דוגמת פעולות חילוץ ומציאת מוקשים מתחת למים. כתב ניו יורק טיימס ג'ון איסמיי שירת כחבלן בצי והסביר את סוגי הדברים שדולפינים, לווייתנים ואריות ים מאומנים לבצע:

מגייסים דולפינים לצבא? באמת?

כן, למרות שזה נשמע מוזר, הצי האמריקאי משתמש בדולפינים למגוון משימות. המרכז למידע ימי מלחמתי באוקיינוס השקט מאמן דולפינים מהאוקיינוס האטלנטי בבסיס בפוינט לומה שבקליפורניה, בעוד שהיחידה לסילוק חומרי נפץ של הצי משתמשת ביונקים לרבות מפעולותיה. בקיץ 1998, לפני שנתי האחרונה באקדמיה של הצי, הוצבתי זמנית ביחידת חבלה וסילוק פצצות בבסיס הצי האמפיבי קורונדו. בבסיס זה פעלו כמה פלוגות של יונקים ימיים. אחת חיפשה צוללני אויב, אחרת מוקשים הצפים במים ואחרת מוקשים שבקרקעית הים. פלוגה אחרת אימנה אריות ים לעזור בחילוץ עצמים יקרים דוגמת טילי טורפדו שלא התפוצצו ושנחים על קרקעית הים כדי שהצי יוכל להשתמש בהם מחדש.

למה דווקא דולפינים?

משתי סיבות עיקריות. סיבה ראשונה: הביו-סונאר שלהם טוב מכל סונאר מכני שנבנה אי פעם. הדולפינים מפיקים גלי סונאר ממצחם, והם מסוגלים לאכן דברים במהירות שבני אדם אינם מסוגלים. סיבה שנייה: הם מסוגלים לחזור ולצלול עמוק יותר מבני אדם ולהגיע למעמקים שאנחנו מסוגלים להגיע אליהם רק באמצעות רובוטים. הדולפינים "רואים" צוללנים של האויב על ידי חישה של גלי הקול המוחזרים משכבת הסידן שבעצמות האדם. הם גם חשים בהימצאות מוקשים הקבורים תחת בוץ וסחופת על קרקעית הים מאחר שהם חשים בריק בתוך מארז המוקש.

איך חיל הים מכשיר אותם?

הדולפינים חיים בכלובים של רשתות הפרושות בין מזחים צפים סמוך לכניסה למפרץ סן דייגו. מתאימים להם תזונה יומית של דגים, בהם הרינג ומקרל. על ידי מתן חיזוקים חיוביים בצורת אוכל וגילויי חיבה, כל דולפין מאומן לזהות סוגי מטרות מסוימים — כגון בני אדם, מוקשים מעוגנים או מוקשי קרקעית. כשצריך לבצע משימה, מלח מתקשר עם הדולפין בשילוב של שריקות וסימני ידיים. הדולפין עולה אל פני המים ומחליק אל מזרן רטוב שמונח על המזח. מלחים מעבירים את הדולפין לסירת מנוע קטנה. הסירה פתוחה בצד אחד עד לגובה המים, כדי לאפשר למטפלים לשוט לאזור החיפושים ושם להחליק את הדולפין בעדינות אל תוך המים. אז הם משתמשים במכשיר המכונה מתמֵר, שמשדר צלילי קול מסוימים למים ומסמן לדולפין שעליו להתחיל בחיפוש.

צילום: Joergen Ree Wiig/אי־פי

ברגע שהדולפין מוצא את המטרה - בין שמדובר באדם ובין שבמוקש - הוא מוחזר לסירה, שעוזבת את המקום במהירות, ומותירה למלחים להמשיך במשימה. כשהמטרה היא צוללנים של האויב, המלחים עשויים להשליך לתוך המים רימוני הלם. כשהמטרה היא מוקשים, מוכנסים למים צוללנים או כלים המופעלים בשלט רחוק במטרה לנטרל או להשמיד את המוקשים.

האם מאמנים את הדולפינים להרוג?

לא. מדובר בטעות נפוצה. אפשר למצוא סיפורים ברשת על דולפינים שקשרו להם ראשי חץ גרעיניים לשם משימות התאבדות, אבל זה מעולם לא קרה באמת. המשימה של הדולפינים היא רק למצוא ולסמן דברים, ואז לעזוב את האזור מהר ככל האפשר; דולפינים לא מצוידים בנשק.

שחיתי מסביב לספינות קרב ששימשו "מטרה" באימונים של דולפינים, ואני יכול להעיד שהם שוחים במהירות מדהימה. במקרים רבים שחייני האויב לא יידעו שהם סומנו עד לרגע שבו רימונים יתחילו להתפוצץ סביבם מתחת למים, ובשלב זה הדולפינים כבר מזמן לא בסביבה.

האם אפשר לקחת את הדולפינים בספינות?

בוודאי. קיץ אחד העלינו את הדולפינים על מתקן דמוי אלונקה. הכנסנו אותם למכלים מלאים במים, ונסענו למתקן של הצי באזור סן דייגו. שם העברנו את המכלים למטוס תובלה צבאי מדגם C-5 גלקסי והטסנו אותם לבסיס חיל האוויר היקאם באואהו שבהוואי. מלחים ו-וטרינרים טיפלו בדולפינים לאורך כל הטיסה. משם זו כבר היתה נסיעה קצרה לספינה האמפיבית "ג'ונו", שם כבר הוכנו בשבילם בריכות מתנפחות שמולאו במי ים. כשסיימנו היינו מותשים. איש מאיתנו לא אכל מאז שעזבנו את סן דייגו, כי היה לנו כלל שלפיו קודם כל צריך להאכיל את הדולפינים.

האם הדולפינים חברותיים?

בדרך כלל, כן. אבל פעם אחת דולפין זכר בשם ג'ייק נעשה תוקפני כלפי והלם בי מתחת למים עם החוטם שלו. מעוצמת המכה נקרע שריר בבטן שלי. אחרי כן ג'ייק ביצע זינוק מחוץ למים וחזר לסירה שאספה אותו. אמרו לי שכך מתנהג דולפין שמח. כעבור כמה שבועות, כשחשתי ברע ופניתי לקבל משכך כאבים, רופא חיל הים לא האמין לי שנפצעתי מדולפין, והוא איים לדווח עליי. אמרתי לו שאם הוא לא מאמין, שיילך לסיפון של הספינה ויראה שם בריכות מתנפחות גדולות - בכל אחת מהן היה דולפין.

לכתבה בניו יורק טיימס של ג'ון איסמיי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ