נשיא גואטמלה היוצא מקווה שהמשטר החדש יחלץ אותו ממשפט בגין שחיתות

צוות חקירה בינלאומי הצליח להביא לכתבי אישום נגד נשיאים לשעבר, שופטים ואנשי עסקים בגין שחיתות, ולשמש דוגמה למדינות אחרות. המנצח בבחירות שנערכות היום לא צפוי להאריך את המנדט של הצוות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא גואטמלה ג'ימי מורלס בעיר הבירה, החודש

אזרחי גואטמלה הולכים היום (ראשון) לקלפיות לבחור את נשיאם הבא. הבחירות נערכות על רקע חוסר אמון גדול של הציבור בפוליטיקאים ובעובדי ממשלה, ובשעה שעשרות אלפים בורחים מהעוני ואלימות הכנופיות בארצם ומחפשים עתיד טוב יותר בארה"ב.

בבחירות לנשיאות גואטמלה מתמודדים 19 מועמדים. המועמד שיזכה ברוב מוחלט ייבחר לכהונה בת ארבע שנים. לפי החוק במדינה, הנשיא ג'ימי מורלס לא יכול להתמודד לכהונה שנייה. אם אף אחד מהמועמדים לא מקבל יותר מ-50% בסיבוב הראשון, שני המועמדים המובילים יתמודדו זה נגד זה בסיבוב שני שייערך ב-11 באוגוסט.

חברים באליטה של גואטמלה - שבעבר נודעה במעמדה מעל החוק - ישבו לאחרונה במגורי החיילים המלוכלכים של בסיס צבאי אחד במדינה. ממקום כליאתם, הם תכננו את חזרתם לשלטון.

תיבות הצבעה שמועברות לקלפיות בגואטמלה סיטי, אתמולצילום: Oliver de Ros/אי־פי

נשיאים ושרים לשעבר, כמו גם מחוקקים, שופטים ואנשי עסקים בעברם, הואשמו במסגרת מאבק מתמשך נגד השחיתות במדינה. הם מעבירים כעת את זמנם בגינון, נגינה על גיטרה, לימוד אנגלית, צליית בשר על הגריל כשאורחים מגיעים בימי ראשון - ובניהול מערכה לריסוק התוכנית נגד השחיתות שהביאה לכליאתם.

על הכוונת שלהם נמצא פאנל חוקרים בינלאומי שנתמך על ידי האו"ם, שהוביל את אחד המאבקים היעילים ביותר נגד השחיתות באמריקה הלטינית. פאנל זה משמש דוגמה למדינות אחרות באזור, שנאבקות לשים קץ למעשי השוחד שמהם נובעים חלק גדול מחוסר השוויון והאלימות בחלק זה של העולם.

לאורך עבודתם, חברי הפאנל שיתפו פעולה עם התביעה בגואטמלה, ופעלו לחיזוק המוסדות בדמוקרטיה השבירה שקמה אחרי עשרות שנים של שלטון צבאי ומלחמת אזרחים שנמשכה 36 שנה. אך לנאשמים בעל ברית חזק - נשיא גואטמלה מורלס. הנשיא הנוכחי תמך ברפורמות במדינתו, אך מיהר להחליף צדדים ברגע שחוקרי הפאנל מצאו פגם במעשיו ובמעשי בני משפחתו, והוא מואשם בשחיתות. עם זאת, הוא לא עמד למשפט בגלל החסינות שממנה הוא נהנה מתוקף תפקידו.

מאז החריפה ההתקפה נגד הפאנל וכעת היא מאיימת על שלטון החוק במדינה, כפי שאמר איוון ולסקס, ראש הפאנל ששמו הוועדה הבינלאומית נגד פשיעה בלא ענישה בגואטמלה (CICIG).

הפגנה נגד שחיתות בגואטמלה סיטי, בפברוארצילום: DANIELE VOLPE / NYT

"כוונתם של אנשי העסקים, המחוקקים, שופטי בית המשפט העליון, של כל חברי הממשלה המואשמים היא להבטיח שלא יבואו על עונשם", אמר ולסקס. "לשם כך עליהם להחזיק בשלטון". הכלואים ובעלי בריתם שבחוץ בונים על ניצחון בבחירות שנערכות היום, מה שיבטיח שה–CICIG יפסיק את פעילותו לתמיד.

החלטה של בית משפט בגואטמלה בחודש שעבר קירבה אותם אל המטרה: על תלמה אלדאנה, תובעת כללית לשעבר והיחידה מבין המועמדים הידועים לנשיאות שתומכת ב–CICIG, נאסר להתמודד בבחירות. סילוק אלדאנה, שזכתה בתשבוחות בינלאומיות על מאבקה נגד השחיתות, מבטיח כמעט בוודאות שה-CICIG יפסיק לפעול בתום המנדט שלו בספטמבר, אמר אלכסנדר אייזנשטדט, עורך דין חוקתי.

המלחמה נגד השחיתות זכתה לתמיכה רבה בקרב אזרחי גואטמלה, לכן מי שינצח בבחירות לא יצליח למחוק את CICIG מיד, אמר אייזנשטדט. אבל הוא הזהיר שהגוף שיחליפו עלול להיות חסר שיניים, ורק ישמש "להרגיע את הכעס הציבורי".

השאלה מה יעלה בגורלו של CICIG צפויה להשפיע על מדינות נוספות. מאז הקמתו לפני תריסר שנים, הגיש CICIG כתבי אישום ביותר ממאה תיקים, והועמדו לדין כ–700 בני אדם, שמעורבים ביותר מ–60 רשתות פשע. כך, CICIG זכה לאמונם של האזרחים שיצאו לרחובות כדי להגן עליו. סקרי דעת קהל שנעשו בתקופת מסע הבחירות לנשיאות גילו את חוסר האמון העמוק של המצביעים בממשלה ובפוליטיקאים. לעומת זאת, CICIG זוכה שוב ושוב בתמיכה של יותר ממחצית האוכלוסייה.

אם יופסקו הצעדים נגד השחיתות בגואטמלה, ההדים לכך יתפשטו עד ארה"ב, שמדיניותה באזור מתמקדת במניעת כניסה של סמים ושל המוני המהגרים הנמלטים מעוני ואלימות. את שני יעדים אלו לא ניתן להגשים בלא שלטון חוק איתן, אמר ויליאם בראופילד, חבר בכיר במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים ועוזר לשעבר לשר החוץ של ארה״ב לענייני סמים ואכיפת החוק. "CICIG משפיע על הסיבות המהותיות להגירה, על הכנופיות ועל סוגיות הקשורות לסמים", הוסיף בראונפילד.

עורכי דין נערכים לפתיחת משפט שחיתות בגוטאמלה סיטי, שהחל בסיוע הוועדה הבינלאומיתצילום: DANIELE VOLPE / NYT

גם במדינות שכנות הפאנל הזה משמש דוגמה. בהונדורס, ועדה דומה, אם כי חלשה יותר, חשפה רשתות של שחיתות בקרב חברי בית המחוקקים. הנשיא הנכנס של אל סלוודור הציע להקים גרסה של CICIG, ונשיא אקוואדור מינה ועדה בת חמישה חברים שתפעל נגד מעשי שוחד.

אולם האתגרים העומדים לפני התובעים מצביעים על החולשה של הניצחונות האלה נגד השחיתות, ולא רק בגואטמלה, אלא בכל אמריקה הלטינית. המיאוס שחש הציבור כלפי מעשי השוחד והכישלונות הממשלתיים עודד את החקירות, שהביאו להדחת נשיאים וכלאו מנכ"לים, אבל פעולות אלו עוררו התנגדות עזה אצל בעלי השררה.

בגואטמלה, פוליטיקאים, אנשי עסקים מובילים והצבא עשו יד אחת נגד הוועדה. הם טוענים שמעורבותם של זרים בחקירות בגואטמלה פוגעת בריבונותה. הם מותחים ביקורת על השימוש שעושה CICIG במודיעים וטוענים לפגיעה בחזקת החפות של החשודים. מעל הכל, הם טוענים שהתהליך הפך פוליטי.

"אני מרגיש בן ערובה פוליטי", אמר קרלוס וילמן, שר הפנים לשעבר. הוא סייע במשא ומתן על ההסכם שהביא את התובעים הבינלאומיים לגואטמלה, ואז הפך בעצמו לנאשם באחד התיקים, ונכלא בבית המעצר המאולתר בבסיס הצבאי שעל גבעות העיר. הוא שוחרר בערבות בחודש שעבר לאחר מעצר של חצי שנה.

הקמפיין נגד CICIG ובית המשפט החוקתי "מסכן את הדמוקרטיה ופוגע בחוקה שלנו", אמר אדגר גוטיירס, אנליסט ושר החוץ לשעבר, שהיה הראשון שהציע שגואטמלה תבקש עזרה מבחוץ. קמפיין זה גם עודד את מי שמנסה לבטל את הניצחונות שהושגו נגד השחיתות וההצלחה בהענשת הפושעים.

לדוגמה, בשנה שעברה פירק שר הפנים את צמרת המשטרה והדיח את המפקדים המקצועיים שקיבלו את הכשרתם בארה"ב. בקונגרס בגואטמלה הועלתה הצעה להעניק חנינה לקציני צבא שהורשעו בפשעי מלחמה. ההצעה זקוקה רק להצבעה אחת ואחרונה כדי להתקבל. "מאזן הכוחות האידיאולוגי מתהפך", אמר פרננדו לינרס, חבר בית המחוקקים שהעלה את הצעת החנינה.

CICIG החל כניסוי לפני כתריסר שנים, כשממשלת גואטמלה פנתה לאו"ם לעזרה כדי להשתלט על רשתות פושעים צבאיות שהשתלטו על חלקים במדינה. במקביל למתן ייעוץ טכני, הוקמו בתי משפט שהתמחו בשחיתות והתקבלו חוקים חדשים לזירוז חקירות. נוכחותו של פאנל CICIG חיזקה את עצמאותו של התובע הכללי במדינה ושימשה חוצץ נגד לחצים פוליטיים.

החקירות וההעמדות לדין באמצעות CICIG הציגו לפני אזרחי גואטמלה תמונה עגומה של ארצם  - מקום שבו שוחד ומעילות הם הדרך לעשות עסקים עם הממשלה, ושהשחיתות גובה מחיר בחיי אדם כמו במקרה אחד שבו נמכר ציוד דיאליזה פגום לבתי החולים הממשלתיים.

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ