מועצת אירופה: הונגריה כולאת פליטים, מרעיבה אותם ומונעת מהם ייצוג משפטי

לפי דו"ח שפרסמה המועצה, יש לפעול בדחיפות נגד פעולותיה של ממשלת הונגריה שפוגעות בשלטון החוק. התקשורת שנשלטת על ידי אורבן צפויה להציג את הדו"ח כהתקפה על עצמאות המדינה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים מסוריה בתחנת רכבת בבודפשט, ב-2015
ניו יורק טיימס

פליטים בהונגריה נכלאים, מורעבים ולא מקבלים ייצוג משפטי. ארגונים אזרחיים שניסו לסייע להם הוטרדו וצונזרו. ובתי המשפט שנועדו להגן על זכויותיהם של בני אדם אלו נמצאים תחת לחץ עצום למלא את דרישות הממשלה, שהופכת יותר ויותר סמכותנית.

כל אלו מופיעים בדו"ח שפרסמה מועצת אירופה, גוף זכויות האדם המוביל ביבשת, שעוסק באופן טיפולה של ממשלת הונגריה ופליטים בשמונה השנים האחרונות. הדו"ח מציג פירוט של דפוס של התעללויות, שלהן "השפעה שלילית על מערכת ההגנה ושלטון החוק" במדינה. "צריך לטפל בכך בדחיפות", כתבה נציבת זכויות האדם של המועצה, דוניה מיג'טוביץ', בדו"ח בן 37 העמודים.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (במרכז) ומימין לו שר הפנים של איטליה מתאו סלביני בגבול הונגריה-סרביה, החודשצילום: Balazs Szecsodi/אי־פי

דו"ח זה הוא האחרון בשורה של מסמכים שבוחנים את הפגיעה השיטתית בזכויות אדם ואת האיום לשלטון החוק בהונגריה תחת ראש הממשלה הלאומני ויקטור אורבן. הדו"ח של מועצת אירופה, שבה חברות 47 מדינות, משמש כתזכורת לכך שהונגריה הצליחה לפגוע בזכויות אזרח ובמוסדות דמוקרטיים ללא השלכות, על אף שנים של אזהרות וגינויים. התקשורת בהונגריה צפויה להציג את הדו"ח כהתקפה על עצמאות המדינה, שכן השידור הציבורי ורוב כלי התקשורת הפרטיים נמצאים בשליטת בעלי בריתו של אורבן.

המסמך מתייחס לאיום הנשקף לעצמאות מערכת המשפט בהונגריה. מחבריו הזכירו הליכים מתמשכים נגד הונגריה בבית המשפט האירופי לצדק ובבית המשפט האירופי לזכויות אדם. כמו כן הם התייחסו לדו"חות מטעם האו"ם שמותחים ביקורת על יחסה של הונגריה לזכויות אדם. הדו"ח מזכיר לקוראיו שהאיחוד האירופי החל בהליך שעשוי, תיאורטית, לשלול את זכויות ההצבעה של הונגריה במוסדות האיחוד. עם זאת, סביר שהונגריה תשמור על זכויותיה, שכן מהלך מסוג זה דורש את הסכמתן של כל חברות האיחוד. על אף הגינויים הרבים והאיום בפעולה משפטית, אורבן המשיך לרכז בידיו כוח, ויצר בתוך האיחוד האירופי מדינה שבה מדכאים מחאה, ושבה המסגרת של החברה האזרחית נשמרת אך לא המהות שלה.

ממשלת הונגריה התייחסה בביטול לממצאי הדו"ח ופרסמה מסמך בן 18 עמודים הדוחה את הטענות, כמו גם את הדיווחים לפיהם היא מרעיבה פליטים שמוחזקים במעצר ב"אזורי מעבר" לאורך גבול סרביה. "הטענה לפיה הרשויות בהונגריה חייבות לספק קייטרינג לאחר סגירת השלב האחרון של הליך בקשת המקלט אינה מבוססת", הודיעה הממשלה. "ניתן לקנות מזון באזור המעבר בכל זמן, הרשויות ממלאות את התנאים המאפשרים טיפול עצמי, והמדינה לא צריכה לספק טיפול נוסף מהתקציב שלה", נאמר. זהו אותו נימוק שהממשלה סיפקה מאז שנושא מניעת המזון תועד בשנה שעברה על ידי שני ארגוני זכויות אדם מובילים – HHC ו–Human Rights Watch.

"ממשלת הונגריה היא היחידה שקבעה כי בני אדם שמחוזקים מאחורי גדר תיל, שהמשטרה שומרת עליהם ושמצלמות עוקבות אחריהם מסביב לשעון לא מאבדים את חירותם". אמרה מרתה פרדאבי, מארגון HHC שמושבו בבודפשט. "אף שופט, בית משפט או גוף להגנת זכויות האזרח לא קבע זאת". פעילים נוספים אומרים שממשלת הונגריה, שאינה יכולה פשוט לגרש את מבקשי המקלט שבקשתם נדחתה – פעמים רבות בלי לבדוק אותה לעומק – מנסה תחת זאת לגרש אותם מהמדינה על ידי הפיכת התנאים בלתי נסבלים עבורם.

לקריאת הכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ