בוצואנה ביטלה את האיסור על ציד פילים

בוצואנה נודעה כסיפור הצלחה במאמצי השימור העולמיים, וכיום חיים בה כשליש מהפילים ביבשת. פעילים סביבתיים טוענים כי הנשיא ביטל את האיסור כדי לזכות בקולות לקראת הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פילים בפארק הלאומי צ'ובה בבוצואנה

ציד הפילים יתחדש בבוצואנה לאחר חמש שנים שבהן הוטל עליו איסור, כך הודיעה היום (רביעי) הממשלה במדינה הדרום אפריקאית, חרף התנגדות חריפה של פעילים למען שימור הסביבה. משרד הסביבה, שימור משאבי הטבע והתיירות, הודיע כי לאחר התייעצויות מקיפות עם כל המעורבים, הממשלה ביטלה את האיסור "בהתבסס על קונסנזוס כללי בקרב אותם גורמים". בוצואנה נודעה זמן רב כסיפור הצלחה במאמצי השימור העולמיים, וקיימת בה אוכלוסיית הפילים הגדולה באפריקה – כשליש מכלל הפילים ביבשת.

איסור ציד הפילים נמצא זה תקופה ארוכה במרכז ויכוח עז, בתוך בוצואנה ובקרב קהילת שימור הסביבה הבינלאומית, שעוסק בניסיון למצוא את הדרך הטובה ביותר לאזן את הצרכים הכלכליים של אזרחים ודרישותיהם של פעילים סביבתיים.

פילים בצפון-מזרח בוצואנה, בספטמברצילום: Siphiwe Sibeko/רויטרס

על רקע זה, בחודשים האחרונים הופעל על בוצואנה לחץ להותיר את איסור הציד על כנו. בין היתר, הארגון הפועל לרווחת בעלי חיים שמושבו בוושינגטון, היומן סוסייטי אינטרנשיונל, הזהיר בחודש מארס כי "החזרת הציד למטרות ספורט עשויה לפגוע בכלכלת המדינה". לאחר קבלת ההחלטה לבטל את האיסור התעורר זעם בקרב הקהילה הבינלאומית, וידוענים כמו אלן דג'נרס והשחקנית קריסטין דייוויס קראו לא לבקר במדינה.

ישנם פעילים שחושבים כי ביטול האיסור הוא ניסיון מצד הנשיא מוקגוויטסי מאסיסי לזכות בקולותיהם של מצביעים באזורי ספר בבחירות שיתקיימו מאוחר יותר השנה. את האיסור הטיל קודמו של הנשיא המכהן, איאן קהמה, תומך נלהב בשימור סביבה שזכה לשבחים מצד ארגונים מערביים בשל עמדתו הנוקשה נגד ציד למטרות ספורט וסחר בבעלי חיים, שכללה מדיניות "ירי על מנת להרוג" נגד ציידים. חודשים ספורים לאחר שמאסיסי עלה לשלטון ב–2018 הוא הקים ועדה שתבחן מחדש את האיסור. אחיו של קהמה, טשקדי, הודח מתפקידו כשר הסביבה של המדינה בחודש דצמבר, לאחר עימות עם הנשיא בנושא ציד הפילים.

לפי מתנגדים לאיסור הציד, קבוצה שכוללת לא רק את הממשלה אלא גם פעילים סביבתיים, האיסור אפשר לאוכלוסיית הפילים לגדול בקצב שאינו בר קיימא בטווח הארוך ומנע כספים ממאמצי השימור. תומכים בציד למטרות ספורט אומרים שבמידה הנכונה, ענף זה יכול לספק הכנסה לקהילות מקומיות, שבה ניתן להשתמש כדי להגביר את מאמצי השימור של החיות הנותרות.

כמו כן, משרד הסביבה במדינה הצביע על המספר ההולך וגדל של עימותים בין פילים לבני אדם כאחת הסיבות להחלטה לבטל את האיסור. חקלאים באזורי ספר נאבקים למנוע מפילים לאכול את היבולים שלהם ולרמוס את השדות שלהם, בעוד החיות ממשיכות להיכנס לחוות וכפרים – מפגשים שלהם עשויות להיות תוצאות קטלניות.

לקריאת הידיעה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ