לוגו רויטרס
רויטרס

רוסיה דחתה היום (חמישי) את הודעתה של ארה"ב, לפיה ייתכן שמוסקבה עורכת ניסויים בכלי נשק גרעיניים בעלי עוצמה נמוכה ומפרה את האמנה למניעת ניסויים גרעיניים (CTBT). משרד החוץ של רוסיה הודיע כי המדינה ממלאת את כל חלקי האמנה שמוסקבה אישרה בשנת 2000, וכי מדובר בהכפשה לא מבוססת.

ראש סוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקאי (DIA) הודיע אתמול כי רוסיה ככל הנראה אינה נשמעת לאיסור על עריכת ניסויים גרעיניים שמכתיבה האמנה. "האשמות אלו לחלוטין אינן מבוססות ונועדו להכפיש את מדינתנו", נמסר בהודעה הרוסית. 

המשא ומתן על האמנה התקיים בשנות ה–90 והיא נהנית כעת מתמיכה בינלאומית רחבה. עם זאת, כדי להיכנס לתוקף על שמונה מדינות נוספות שלהן טכנולוגיה גרעינית לאשר אותה, בהן ישראל, איראן, מצרים וארה"ב. "אנחנו קוראים שוב לארה"ב לנקוט גישה אחראית ולאשר את ה–CTBT כדי שהאמנה תוכל להיכנס לתוקף", נאמר בהצהרה הרוסית.

טראמפ בוושינגטון, היוםצילום: AFP

לפי הפרסומים אמש, דו"ח המודיעין האמריקאי בנושא עוסק בפעילויות שזוהו בארכיפלג נוביה זמליה צפונית לרוסיה. להערכת אנשי המודיעין של ארה"ב, שם עורכת רוסיה ניסויים כחלק מהרחבת תוכנית הגרעין שלה. לוטננט ג'נרל רוברט אשלי, העומד בראש DIA אמר כי סוכנויות מודיעין נוספות מסכימות עם הערכותיה של ארה"ב. גורמי ממשל בארה"ב סירבו למסור מה היקף הניסויים הגרעיניים שאותרו.

הדו"ח המודיעיני פורסם ברגע קריטי ליחסי ארה"ב־רוסיה ובתקופה צבאית מתוחה. באוקטובר הצהיר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי ארצו תפרוש מההסכם לפירוק מנשק גרעיני לטווח בינוני עם רוסיה, בטענה כי מוסקבה מפרה אותו.

ההסכם, שנחתם על מנת להגן על ביטחונן של ארה"ב ובעלות בריתה באירופה ובמזרח הרחוק, אוסר על ארה"ב ורוסיה להחזיק, לייצר או לערוך ניסויים אוויריים וקרקעיים בטילים לטווח של כ-480 עד 5,470 קילומטרים. ההסכם מתייחס לטילים יבשתיים הנושאים ראשי חץ גרעיניים וקונבנציונליים, ואינו מתייחס לטילים המשוגרים מהאוויר או טילים המשוגרים מהים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ