"קהילת התענוגות" בסין מנסה לסדוק את הטאבו על יחסי מין

בסין, שיחות בפרהסיה על יחסי מין נחשבות טאבו, והחינוך המיני כמעט ואינו קיים. סדרת סדנאות בבייג'ין נועדה לספק מידע לצעירים, ולאפשר להם להכיר טוב יותר את עצמם ואת בני ובנות זוגם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעצועי מין באחת הסדנאות של יאמי בביי'גין, בשבוע שעבר
צעצועי מין באחת הסדנאות של יאמי בביי'גין, בשבוע שעברצילום: AMY QIN / NYT

בחדר בבייג׳ין שאורותיו מעומעמים, מעוטר בשמיכות פלומתיות ובלונים בצבע טורקיז, התכנסו כ-30 אנשים זרים זה לזה כדי לדון בנושא שנחשב לרוב טאבו בסין: כיצד לספק נשים מבחינה מינית.

בניו יורק או בסן פרנסיסקו מפגש כזה לא היה נחשב לחריג, אולם בסין, דיונים פומביים על מין מתקיימים בדרך כלל בבתי הספר במסגרת לימודי ביולוגיה, ומסתכמים בשיעור או שניים המוקדשים ל"היגיינה גופנית בגיל ההתבגרות". הורים למתבגרים נמנעים לחלוטין משיחות בנושא עם ילדיהם.

סינים צעירים רבים אומרים שההזדמנויות הבודדות שיש להם ללמוד על מין הן בשיחות עם חברים או צפייה בסרטים פורנוגרפיים. מסיבה זו הגיעו המשתתפים לסדנא, מוכנים לנסות להשתלב בסביבה שהם אינם רגילים בה.

בכניסה, על לוח בצבע ורוד בוהק, התנוססה הודעה בסינית, שבה נאמר כי "כאן תשלימו את החינוך המיני שלכם", ועל השולחנות הוצגו צעצועי מין ורודים ומגוון של ויברטורים סגולים, לצד עוגיות תה (מאצ'ה). החדר הרגיש כמו נווה מדבר רגוע בהשוואה לעיר הסואנת.

סדנת בריאות מינית של יאמי בבייג'ין, בשבוע שעברצילום: YUMMY / NYT

"נדיר מאוד לקבל הזדמנות ללמוד על מין", אמרה ז'אנג שיאושיאו, סטודנטית בת 22. "תמיד תהיתי מדוע התגובות שלי בזמן משגל היו שונות שאלו שראיתי בסרטים פורנוגרפיים", הוסיפה ז'אנג לאחר הסדנה, כששואי לי, בן זוגה בן ה–25, מהנהן בהסכמה. "כעת אני מבינה טוב יותר", הוסיפה.

את הסדנה העבירה ז'או ז'ינג, מייסדת "יאמי", חברה סינית המשווקת צעצועי מין למבוגרים אשר גם מציעה חינוך מיני מקוון, סדנאות ושיעורי מין. ז'או, המכונה סאמו, הדריכה את המשתתפים בדיון שנמשך כשלוש שעות ועסק באזורי הגירוי הנשיים, בהבדלים שבין פורנוגרפיה לבין מין במציאות וכמובן בתנוחות הטובות ביותר שיובילו לאורגזמה נשית.

אירוע זה היה חלק מסדרת סדנאות שארגנה "יאמי"  במטרה ליצור, לפי הגדרתה של ז'או, את "קהילת התענוגות". לאחר מכן היא הסבירה כי היא מתכוונת בכך למרחב לימוד בטוח וחיובי לסינים בעלי נטיות מיניות שונות, בכל גיל. הפנייה נועדה בעיקר לנשים, ובמקביל שיווקה "יאמי" את שיעורי המין המקוונים שלה.

סאמו, מייסדת יאמי, במשרדי החברה בבייג'ין בשבוע שעברצילום: YAN CONG / NYT

המשתתפים הגיעו מתחומים מגוונים - הנדסת תוכנה, בנקאות ושיווק, בין היתר. הרוב היו נשים. מעט הגברים שנכחו במקום רצו בעיקר עצות שיאפשרו להם לענג את בנות הזוג שלהם.

"אני רוצה שאנשים יחושו אושר וביטחון עצמי כשהם משוחחים על מין", אמרה ז'או בת ה–36 בשיחה בבית קפה לפני הסדנא, והוסיפה שהמפגש עשוי לעזור למי שלא קיבלו חינוך מיני. "רק מי שמכיר את ההנאה והעונג שניתן להפיק מפעולה כלשהי ירצה להמשיך להתנסות בה", הוסיפה.

מחקרים הצביעו על חוסר מודעות מדאיג בכל הקשור למחלות מין ואמצעי מניעה בקרב סינים צעירים. לפי מחקר שפורסם ב–2015 מטעם קרן האוכלוסין של האו"ם, מחצית מבני העשרה בסין שהתנסו מינית לא השתמשו באמצעי מניעה בפעם הראשונה. סטטיסטיקה רשמית קבעה שכמחצית מתשעה מיליון הנשים שעברו הפלה יזומה בסין ב–2017 היו בנות פחות מ–25 ושמספר נשאי ה-HIV בקרב צעירים בני 14 עד 24 גדל מדי שנה בשליש בין 2011 ל–2015.

ז'או, שמגדירה את עצמה כלהט"בית, אמרה כי החלה להתעניין בגופה כשהבינה בגיל העשרה מהי זהותה המינית. כיום היא נחושה בדעתה ללמד צעירים להתנהג בחוכמה ולהכיר את גופם.

ב–2012 עברה ז'או לניו יורק, שם למדה שנתיים. עבודת הגמר שלה הובילה לרעיון של הקמת "יאמי". החברה נוסדה מעט לאחר שובה לסין ב–2015, ועסקה בתחילה במכירה צעצועי מין כוויברטורים ואזיקים לנשים.

מאז חודש מארס העבירה ז'או שש סדנאות "אורגזמה נשית" ברחבי סין. הסדנאות נערכו בתקופה משמעותית ביותר לפמיניזם במדינה. בשנים האחרונות הידקה המפלגה הקומוניסטית בראשות שי ג'ינפינג את אחיזתה בחברה האזרחית, ומרחב הפעילות, כולל זו הפמיניסטית, הצטמק במהירות.

על אף ש"יאמי" וז'או אינן עוסקות בפוליטיקה, הן נתקלו בבעיות שיצרה הצנזורה הסינית. להערכת ז'או, 25% מהמאמרים שפרסמה החברה באינטרנט נמחקו בידי הצנזורים, שנוטים להפגין רגישות יתר כשמדובר בתכנים מיניים.

אולם, באחת מהסדנאות האחרונות לא השתתפו צנזורים, והמשתתפים יכלו לדבר בפתיחות על פחדיהם ודאגותיהם. אחד הגברים סיפר שבשנים האחרונות הוא מצליח לקיים יחסי מין רק פעם בשנה, בעיקר עקב מתח נפשי תמידי. אשה מבוגרת סיפרה על ניסיונותיה להצית מחדש את חיי המין עם בעלה. "אני רוצה לגלות מחדש את גופי", הסבירה.

לאורך הסדנה גילמה ז'או את את תפקידי המורה היודעת הכל והמטפלת המנחמת, כשהיא מייעצת ומוכיחה למשתתפים שהם אינם לבד. אחדים העלו הצעות משלהם, וכשנגמרה הסדנה קיבלו המשתתפים תעודות המציינות את הישגיהם בתחום מיצוי תענוגות המין. לאחר מכן, הם יצאו לרחובות בייג'ין כשבידיהם שקיות מלאות קונדומים וחומר סיכה.

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ