לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלושה מהעיתונים הגדולים ברוסיה שיתפו היום (שני) פעולה במחאה נדירה על מעצרו של העיתונאי החוקר איוואן גולונוב. שלושת העיתונים פרסמו שערים כמעט זהים לאות תמיכה עם גולנוב שהואשם בסחר בסמים, הכחיש את ההאשמות נגדו ועומד כעת בפני עונש של 20 שנות מאסר. פעילים חברתיים במדינה התייחסו למעצר כניסיון השתקה, שנועד לעצור את דיווחיו של העיתונאי על שחיתות במעורבות גורמים רשמיים בכירים. 

העיתונים קומרסאנט, ודומוסטי ו–RBK, שרבים תופסים כעיתונים המכובדים ברוסיה, פרסמו שערים שעליהם נכתב "אני/אנחנו איוון גולונוב". כמו כן, שלושתם פרסמו מאמרי מערכת משותפים הקוראים לחקירה שקופה בעניינו של גולונוב בן ה–36, שנמצא כעת במעצר בית. צעד זה מסמן את שיאו של מפגן סולידריות נדיר מצד התקשורת הרוסית ודמויות מוכרות מתחום התרבות בעקבות מעצרו של גולנוב. 

גולונוב בבית משפט במוסקבה, שלשוםצילום: TATYANA MAKEYEVA/רויטרס

בנוסף, המומחה לסמים של משרד הבריאות של רוסיה, יבגני בריון, אמר אתמול לטלוויזיה הממלכתית כי לא נמצאו שאריות סמים בדגימות שתן שגולונוב מסר. פאבל צ'יקוב, ראש איגוד עורכי הדין "אגורה" שמייצג את גולונוב, פרסם את תוצאות הבדיקות שעבר העיתונאי כדי להוכיח את חפותו. צ'יקוב אמר שהבדיקות מצביעות על כך שלא סביר שגולונוב נגע בסמים לעתים תכופות כפי שאמרה המשטרה.

אפילו עיתונאים שהועסקו בתקשורת הממלכתית יצאו להגנתו של גולונוב, ועשרות מהם חתמו על מכתב פתוח שקורא לבטל את האישומים נגדו. גם NTV, ערוץ טלוויזיה נאמן לקרמלין שהוביל בעבר קמפיינים נגד אנשי אופוזיציה, הביע חשש. "זהו מבחן עבור כולנו", אמרה המגישה אירדה זיינלובה, "התשובה לשאלה איזו מדינה זו תלויה בכולנו". כמו כן, אלפי בני אדם סימנו בפייסבוק כי ישתתפו בצעדת תמיכה בגולונוב ב–12 ביוני במוסקבה. המחאה, שלא קיבלה את אישור הרשויות, תחלוף על פני מפקדת שירות הביטחון FSB ותסתיים מחוץ למשרד הפנים. עד כה התקיימו מחאות ברחבי רוסיה, כמו גם בשגרירויות רוסיה בברלין, בקייב, בלונדון, בריגה, בוושינגטון הבירה ובשטוקהולם. 

עמיתים ותומכים בגולונוב מחוץ לבית המשפט במוסקבה, היוםצילום: Dmitry Serebryakov/אי־פי

כמה מהשחקנים, המוזיקאים והידוענים הגדולים ברוסיה הביעו גם הם את מחאתם. טיים מאשין – אחת מלהקות הרוק הגדולות במדינה – הוסרה מהתוכנית של קונצרט שיתקיים בכיכר האדומה ב–12 ביוני, יום חג לאומי, וישודר בטלוויזיה. ההופעה של הלהקה בוטלה לאחר שהסולן אנדריי מאקרביץ' הביע את תמיכתו בעיתונאי, ודובר מטעם הלהקה אמר כי הוא "חושב שהם חששו שמאקרביץ' יגיד משהו על גולונוב". 

גולונוב הוכה והוחזק במעצר 12 שעות ללא גישה לעורך דין לאחר שהמשטרה עצרה אותו במוסקבה ביום חמישי בחשד לסחר בסמים. הוא הועבר למעצר בית בשבת על רקע התמיכה הציבורית בו. איוון קולפאקוב, העורך הראשי של אתר מדוזה, שם עובד גולונוב, אמר שהיקף המחאה הציבורית בעקבות המעצר קשור בנכונות הגוברת של רוסים רבים להילחם על זכויותיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ