בעקבות הלחץ הציבורי: רוסיה ביטלה את האישומים נגד העיתונאי החוקר

שר הפנים הודיע שאיוואן גולונוב שוחרר ממעצר הבית שבו הוחזק. עיתונאים רבים ואנשי תרבות בולטים במדינה אמרו בימים האחרונים שגולונוב הופלל באופן גס

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גולונוב בבית המשפט במוסקבה, בשבוע שעבר
גולונוב בבית המשפט במוסקבה, בשבוע שעברצילום: Evgeny Feldman/אי־פי

שר הפנים של רוסיה הודיע היום (שלישי) כי הרשויות ביטלו את כל האישומים נגד איוואן גולונוב, העיתונאי החוקר שהואשם בסחר בסמים, וכי הוא שוחרר היום ממעצר הבית שבו הוחזק. במה שנתפס כסיבוב פרסה נדיר מצד הרשויות ברוסיה, השר ולדימיר קולוקולצב אמר כי האישומים נגד גולונוב "לא הוכחו", וכי בכוונתו לפטר שלושה קציני משטרה בכירים ולחקור קצינים אחרים שמעורבים בתיק.

גולונוב בן ה-36 עובד עבור אתר החדשות העצמאי מדוזה. לפי עורך דינו, לאחר שנעצר ביום חמישי במוסקבה הוכה העיתונאי והוחזק במעצר ללא גישה לעורך דין במשך 12 שעות. המשטרה טענה שמצאה ברשותו סמים למטרות סחר, אך גולונוב הכחיש את ההאשמות נגדו. מעצרו עורר זעם רב בקרב עיתונאים ברוסיה ודמויות בולטות מתחום התרבות במדינה, שאמרו כי הוא הופלל באופן גס בשל מאבקו לחשיפת שחיתות בעיריית מוסקבה.

תומכי גולונוב מחוץ לבית המשפט במוסקבה, בשבוע שעברצילום: Dmitry Serebryakov/אי־פי

זמן קצר לאחר המעצר הודיעו תומכיו של העיתונאי כי בכוונתם לארגן הפגנה גדולה למענו במוסקבה, וכ–25 אלף בני אדם סימנו בפייסבוק כי בכוונתם להשתתף באירוע, שנועד להתקיים מחר. הרשויות הודיעו שלמארגנים לא ניתן אישור, וכי המחאה שלהם עשויה לאיים על ביטחון הציבור. אך המפגינים הציבו בפני הקרמלין דילמה: להשתמש בכוח כדי לשבור את צעדת המחאה ולהסתכן בכעס נוסף, או לעמוד מנגד ולאפשר למחאה להתקיים, וכך לגרום לשלטון להיראות חלש מול מבקריו.

מוקדם יותר היום, יו"ר הבית העליון של הפרלמנט ברוסיה ולנטינה מטוויינקו תיארה את הפרשה כ"סיפור רע מאוד". מטוויינקו, שמחזיקה במשרה השלישית בבכירותה במדינה אחרי הנשיא וראש הממשלה, הוסיפה שפנתה לתובע הכללי וביקשה ממנו לקחת את התיק לטיפולו.

שלושה מהעיתונים המובילים ברוסיה פרסמו שער זהה התומך בגולונובצילום: SHAMIL ZHUMATOV/רויטרס

עיתונאים רוסים בעלי עמדות ביקורתיות סובלים מרדיפה מאז שנות ה–90: לעיתים מאיימים עליהם, תוקפים אותם או רוצחים אותם בשל עבודתם. אך האופן שבו נעצר גולונוב דחף לאחדות נדירה בקרב התקשורת ולתגובה מהירה באופן לא טיפוסי מצד הרשויות, שחוששות מזעם ציבורי בתקופה שבה הנשיא ולדימיר פוטין כבר מתמודד עם חוסר שביעות רצון בשל תנאי המחייה במדינה. על רקע זה אמר שר המשפטים כי הוא "מאמין שחייבים להגן על הזכויות של כל אזרח, בלי קשר למקצוע שלו".