בית המשפט בבוצואנה ביטל את האיסור על יחסים חד-מיניים

השופטים פסלו חוק שהטיל עד שבע שנות מאסר על להט"בים, שנותר במדינה מאז ימי הקולוניאליזם הבריטי. פעילים מקומיים מסרו כי הם "גאים במערכת המשפט שראתה צורך להגן על להט"בים"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילים מחוץ לבית המשפט, היום
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון של בוצואנה ביטל היום (שלישי) את החוק מתקופת הקולוניאליזם שאסר על קיום יחסים חד־מיניים במדינה – החלטה שלדברי פעילים חברתיים מסמנת צעד חשוב במאבק למען זכויות להט"בים באפריקה. "הכבוד האנושי נפגע כשדוחקים לשוליים קבוצות מיעוטים", אמר השופט מישל לבורו במעמד הקראת פסק הדין, והוסיף כי החוקים שאסרו על יחסים חד־מיניים גרמו לאפליה.

שלושה שופטים שדנו בתיק הצביעו פה אחד נגד החוק, שלדבריהם נגד את חוקת בוצואנה. "נטייה מינית אינה הצהרה אופנתית", הוסיף השופט לבורו, "מדובר במאפיין חשוב של האישיות".

האולם הקטן של בית המשפט בבירה גאבורון היה עמוס בפעילים, חלקם עטופים בדגל הגאווה של תנועת הלהט"ב. "זהו רגע היסטורי עבורנו", אמרה מטלהוגונולו סאמס, דוברת מטעם ארגון ההומואים, הלסביות והביסקסואלים של בוצואנה. "אנחנו גאים במערכת המשפט שלנו שראתה את הצורך להגן על זכויות קהילת הלהט"ב", הוסיפה. 

"אנחנו עדיין לא יכולים להאמין שזה קרה", הוסיפה מנהלת ארגון זכויות הלהט"ב אנה ממולאי־צ'למרס בחגיגות שהחלו מחוץ לבית המשפט. "אנחנו נלחמים כל כך הרבה זמן, ובתוך שלוש שעות החיים משתנים".

את העתירה נגד החוק הגיש חבר אנונימי בקהילת הלהט"ב, שזוהה במסמכי בית המשפט כ"ל.מ". בהצהרה כתובה שהקריאו עורכי דינו בבית המשפט, הוא הדגיש כי מטרתו היא שאנשים יפגינו סובלנות כלפי להט"בים. 

יחסים חד־מיניים הוגדרו לא חוקיים בבוצואנה מאז שנות ה–80 המאוחרות של המאה ה–19, אז היא היתה תחת שלטון בריטי. סעיף 164 של חוק העונשין של המדינה אסר על "עבירות לא טבעיות", שהוגדרו כיחסים המנוגדים לסדר הטבעי, ועד ביטולו הטיל החוק עד שבע שנות מאסר על עבירות מסוג זה.

נוסח החוק בבוצואנה היה דומה לנוסח חוקים מקבילים במדינות רבות שהיו בעבר קולוניות בריטיות. אנגליה אסרה על יחסים חד מיניים במאה ה–16, ובשנת 1981 בית הדין האירופי לזכויות אדם פסל את החוק. עם זאת, פעילים חברתיים מסבירים שבינתיים השתרשה הגישה הבריטית כלפי להט"בים במקומות שבהם שלטה בעבר הממלכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ