האו"ם: יש לחקור את יורש העצר הסעודי בן סלמאן בנוגע לרצח חאשוקג'י

לפי חוקרת של האו"ם, לארגון הבינלאומי יש ראיות מהימנות המצדיקות המשך חקירה בשאלה אם מעשיהם של בן סלמאן ויועצו הבכיר עומדים ברף הפלילי. "הרצח היה מחושב ותוכנן מראש", כתבה

רויטרס
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן סלמאן בפסגת הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי במכה, החודש
רויטרס
גרדיאן
הארץ

האו"ם קרא היום (רביעי) לחקור את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בנוגע לתפקידו ברצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. בדו"ח שפרסמה אנייס קלמר, חוקרת ממשרד הנציב העליון של האו"ם לזכויות האדם, היא ציינה שבידי הארגון "ראיות מהימנות" שבעקבותיהן הגיעה לדרישה זו.

במסמך שפורסם היום, ושאורכו כמאה עמודים, כינתה קלמר את רצח חאשוקג'י "פשע בינלאומי". לדבריה, היא הסיקה כי "חאשוקג'י היה קורבן להוצאה להורג שהיתה מכוונת ושתוכננה מראש".

החוקרת לא האשימה מפורשות את בן סלמאן ואת יועצו, סעוד אל-קחטאני, באחריות לרצח. "לא התקבלה מסקנה לגבי אשמה", היא אמרה לגבי השניים והבהירה כי "המסקנה היחידה היא שיש ראיות מהימנות שמצדיקות המשך חקירה, על ידי גוף מתאים לכך, בשאלה אם מעשיהם של השניים עומדים ברף הפלילי".

סעודיה דחתה את ממצאי הדו"ח של קלמר בטענה כי אינו מציג פרטים חדשים וממחזר מידע שפורסם בעבר בכלי תקשורת ברחבי העולם. שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר הוסיף כי "בדו"ח ישנן סתירות מובהקות והאשמות חסרות בסיס, והדבר מטיל ספק באמינותו".

ג'מאל חאשוקג'י בכנס הכלכלי העולמי בדאבוס, ב-2011צילום: Virginia Mayo/אי־פי

סעודיה: ממלכה בטלטלה | פרויקט מיוחד

הנקודות העיקריות מהדו"ח

  • יש הוכחה מהימנה שמחייבת המשך חקירה לגבי האחריות של פקידים רמי דרג בסעודיה, כולל יורש העצר.
  • מותו של חאשוקג'י היה הוצאה להורג ללא משפט. ניסיון החטיפה שלו מהווה הפרה של המשפט הבינלאומי ועשוי להיחשב כאקט של עינויים בהתאם להגדרות האמנה נגד עינויים.
  • החקירות שניהלו סעודיה וטורקיה לא עמדו בסטנדרטיים הבינלאומיים ביחס לחקירה של מקרי מוות בלתי חוקיים.
  • חקירת הרצח הסעודית לא נעשתה בתום לב וייתכן שמהווה שיבוש הליכי משפט.
  • הרצח של חאשוקג'י הדגיש את פגיעותם של מתנגדי משטר שחיים בחו"ל ואת הסיכונים שהם מתמודדים עמם, בהם פעולות חשאיות מצד רשויות מדינות המוצא שלהם או שחקנים לא-מדיניים שקשורים אליהן.

קלמר אמרה שלא מצאה "אקדח מעשן" שמפליל את בן סלמאן עצמו, אבל הוסיפה שהוא מילא תפקיד חשוב בקמפיין לדיכוי מתנגדי משטר, וידע כמעט בוודאות על תכנון משימה פלילית לפגוע בחאשוקג'י. היא כתבה ש"אין סיבה לכך שלא יוטלו סנקציות נגד יורש העצר ונכסיו האישיים", וציינה שבעבר הוטלו סנקציות נגד המשטר הסעודי לפני שנקבעה אשמה.

בן סלמאן עם בנו של חאשוקג'י בריאד, בחודש אוקטוברצילום: Untitled/אי־פי

לפי החוקרת, רצח חאשוקג'י הדגיש את הפגיעות של מתנגדי משטר שחיים בחו"ל ואת הסיכונים שהם מתמודדים עמם, בהם פעולות חשאיות מצד רשויות מדינות המוצא שלהם או שחקנים לא-מדיניים שקשורים אליהן

קלמר אמרה שהיא קיבלה מידע לפיו ילדיו של חאשוקג'י קיבלו הצעה ל"חבילה כלכלית", והוסיפה ש"ספק אם חבילה שכזו מוכרת כפיצוי במסגרת חוק זכויות האדם הבינלאומי". החוקרת ציינה בדו"ח את מגבלות החקירה שלה, שהחלה בינואר, ואמרה שהחקירות שניהלו סעודיה וטורקיה לא עמדו בסטנדרטיים הבינלאומיים ביחס לחקירה של מקרי מוות בלתי חוקיים. החקירה הסעודית, לדבריה, לא נעשתה בתום לב וייתכן שהיה בה שיבוש הליכי משפט.

לדבריה, היא לא קיבלה שום תשובה לבקשתה לנסוע לסעודיה. היא טענה גם שקיבלה רק 45 דקות מההקלטות מתוך הקונסוליה הסעודית באיסטנבול בזמן הרצח, בשעה שהמודיעין הטורקי מחזיק בידיו כשבע שעות הקלטה.

כותבת הדו"ח התייחסה במסמך להקלטות מתוך הקונסוליה באיסטנבול, בה נרצח העיתונאי ב-2 באוקטובר 2018. היא פירטה על רגעי חייו האחרונים, והזכירה כי אחד מהסעודים שהתעמתו איתו במקום אמר לו "אנחנו באים אליך". לפי קלמר, ההקלטות מתארות עימות שפרץ לאחר שהעיתונאי סירב לשתף פעולה. "הערכות של גורמי מודיעין בטורקיה ובמדינות נוספות, שהקשיבו להקלטות, מעלות את האפשרות שהזריקו לחאשוקג'י סם הרגעה ואז חנקו אותו עם שקית ניילון".

הממצאים העולים בדו"ח יגבירו את הלחץ על בן סלמאן בדרישה שיסביר אילו פרטים היו ידועים לו בנוגע לרצח. חאשוקג'י, שגלה לארה"ב ומתח ביקורת על בית המלוכה הסעודי דרך טוריו בעיתון וושינגטון פוסט, נכנס בתחילת אוקטובר לקונסוליה הסעודית באיסטנבול בסביבות השעה אחת בצהריים כדי לאסוף מסמכים הנוגעים לנישואיו עם ארוסתו שהמתינה לו מחוץ לקונסוליה.

ארוסתו של חאשוקג'י חיכתה לו בחוץ 12 שעות, אך הוא לא שב. בהמשך התגלה כי הוא נרצח בשטח הקונסוליה, וכי עבר עינויים קודם לכן. מקורות ביטחוניים בטורקיה מסרו שעם כניסתו לשטח הקונסוליה הוא נעצר מיד על ידי 15 אנשי מודיעין סעודיים שהגיעו כמה שעות קודם לכן בטיסה.

סעודיה הציגה כמה גרסאות להשתלשלות האירועים בקונסוליה. בתחילה נטען כי העיתונאי יצא בחיים מהמבנה, אולם בעקבות לחץ בינלאומי, וכן הצהרות מצד הרשויות בטורקיה, הודתה בהמשך כי חאשוקג'י מת. תחילה היתה הגרסה הרשמית כי הוא נהרג בקטטה שפרצה בקונסוליה. כעבור כמה ימים נאלץ בית המלוכה הסעודי להודות כי מדובר ברצח שתוכנן מראש - אם כי לדברי התביעה במדינה, ההוראה ניתנה שלא על דעתו של בן סלמאן. התובע הכללי באיסטנבול, החוקר את הפרשה, הודיע בדצמבר כי חאשוקג'י נחנק מיד לאחר שנכנס למבנה הקונסוליה וכי גופתו הומסה ככל הנראה בחומצה, כדי להעלים ראיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ