חיפוש אחר נעדרת בבית קברות של הוותיקאן הוליד תעלומה

אנשי הוותיקאן פתחו קברים מהמאות ה-18 וה-19, שעל פי החשד היו עשויים להכיל את שרידיה של בת 15 שעקבותיה נעלמו לפני יותר מ-30 שנה. איש לא ציפה שהם יהיו ריקים לחלוטין מעצמות אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען אורלנדי בוותיקאן, ב-2012

בערב קיצי אחד לפני יותר מ–30 שנה נעלמה עמנואלה אורלנדי. בתו בת ה–15 של אחד מעובדי הוותיקאן יצאה משיעור מוזיקה ועקבותיה לא נודעו מאז. הטעיות, עיסוק תקשורתי מתמשך ורמזים כוזבים הפכו את סיפורה עם השנים לאחת התעלומות המפורסמות באיטליה.

הפרק הנוכחי בדרמה המתמשכת נפתח ביום חמישי בבוקר, כשמומחה פורנזי שהוותיקאן מינה בעקבות מידע שהגיע לידי המשפחה, פתח שני קברים בבית קברות סמוך לחומת הוותיקאן ובדק את תכולתם. חרף הציפיות הגדולות, הוא לא מצא דבר. לכל המעורבים היה ברור כי מדובר במכה לבני משפחת אורלנדי, שהרצון לגלות מה עלה בגורל הנערה הוביל אותם לכיוונים שונים בעקבות ידיעות כוזבות, מכתבים אנונימיים ודיווחים שגויים.

עם זאת, לאחר שהתברר שהקברים ריקים אמר פייטרו אורלנדי, אחיה של עמנואלה שניהל את החיפושים הממושכים, כי יש בכך גם משהו חיובי. "חלק ממני חש הקלה שעמנואלה לא היתה שם", הוא אמר לרשת סקיי ניוז איטליה. אורלנדי הוסיף בראיון נפרד שמשפחתו כבר התרגלה "לאשליות ולאכזבות", וכי הם היו כמעט בטוחים שפתיחת הקברים תהיה בזבוז זמן נוסף. "הופתעתי מהעובדה שלא היה שם שום דבר", ציין האח.

אורלנדיצילום: /אי־פי

התפנית הנוכחית בחיפושי המשפחה החלה בסוף 2017, כשאל אורלנדי ניגשו כמה עובדים בוותיקאן ואמרו כי ייתכן שעמנואלה קבורה בבית הקברות הטבטוני, שהיה במשך מאות שנים מקום מנוחתם האחרון של אנשים ממוצא גרמאני. הם הורו לו לחפש בבית הקברות, השוכן בין הבזיליקה של פטרוס הקדוש לאולם קבלת הפנים של פאולוס ה–6, מקום שאליו הצביע פסל של מלאך. אורלנדי, שציית להוראות, הגיע לקברה של הנסיכה סופי פון הוהנלוהה שמתה במאה ה–18.

ג'ובני ארקודי, פרופסור לרפואה פורנזית באוניברסיטה רומא טור ורגאטה, התחיל ביום חמישי לחפור בקבר של הנסיכה סופי ובקבר הסמוך של הנסיכה קרלוטה פרדריקה פון מקלנבורג שמתה ב–1840, לאחר שהוסמך על ידי התובע הראשי של הוותיקאן לבדוק את הקברים ולקחת דוגמיות דנ"א לבדיקה. התיאוריה היתה שגופתה של עמנואלה מונחת כנראה בתוך אחד מהקברים האלה.

אך התקוות שהקברים יספקו תשובות נכזבו שעות אחדות לאחר תחילת החפירה עם פרסום הודעת הוותיקאן. "אין שום שרידי אדם ואף לא אגרטלי קבורה", מסר הדובר אלסנדרו ג'יסוטי. לדבריו, הקבר של הנסיכה סופי פון הוהנלוהה הוביל לחלל תת־קרקעי רחב ידיים שהיה "ריק לגמרי", ואילו בקברה של הנסיכה קרלוטה פרדריקה פון מקלנבורג "לא היו שרידי אדם". בהודעה נאמר עוד כי בבית הקברות בוצעו עבודות שיפוצים בחלק הראשון של המאה ה–19 ובשנות ה–60 וה–70 של המאה ה–20, וכי המסמכים המתייחסים לעבודות האלה ייבדקו.

פתיחת הקברים בוותיקאן, בשבוע שעברצילום: AFP

אילו נמצאו שרידיה של עמנואלה באחד מהקברים, היתה מגיעה אל קצה אחת התעלומות המפורסמות באיטליה. גורלה של הנערה נקשר לסוכנים בולגרים, לק־ג־ב, למאפיה הסיציליאנית, לארכיבישוף אמריקאי שהיה מעורב בשערוריית בנק הוותיקאן, למזימה לרצוח את האפיפיור יוחנן פאולוס ה–2, ולכנופיית הפשע הידועה ביותר לשמצה של רומא. "ציפינו היום להרבה דברים, אבל לא חשבנו שנמצא שני קברים ריקים", אמרה לאורה סגרו, עורכת הדין של משפחת אורלנדי, שציינה כי המשפחה מנסה להבין מדוע נשלחה פעם נוספת לחיפוש חסר תכלית. "אנחנו רוצים לדעת למה הפנו אותנו לשם ולמה לא היה שם דבר".

אורלנדי אמר שהתקשר לוותיקאן לאחר שקיבל מידע מכמה אנשים שעובדים בו, על אף שאף אחד מהם לא עבד שם בתקופה שבה נעלמה אחותו. הוא הוסיף שהופתע לטובה מעזרת הוותיקאן. "זו היתה הפעם הראשונה ב–36 השנים האחרונות שהם עשו משהו ממשי", הוסיף. לדבריו, פעילות הוותיקאן היתה חשובה משום שאחרי עשרות שנים, שבהן הוכחש כל קשר לפרשה, "היתה הודאה שקיימת אפשרות של אחריות פנימית". פתיחת הקברים יצרה תעלומה חדשה. אורלנדי אמר כי גם ארון הקבורה של הנסיכה קרלוטה היה ריק. "אפילו היורשים לא יודעים לאן הן נעלמו. אני חושב שזו בעיה שהוותיקאן יצטרך לפתור".

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ