הפרלמנט הבריטי אישר: אי אפשר לעקוף את המחוקקים בשביל ברקזיט ללא הסכם

המהלך מדגיש את התנגדות הפרלמנט לקו שבוריס ג'ונסון רוצה לקדם, אם יהפוך כצפוי לראש ממשלה. ג'ונסון העלה את האפשרות להשבית את הפרלמנט כדי לעזוב את האיחוד ב-31 באוקטובר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס ג'ונסון נואם בלונדון, אתמול
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המחוקקים הבריטים אישרו היום (חמישי) תיקון שימנע מראש הממשלה הבא של בריטניה להשעות את הפרלמנט כדי לכפות על בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם עם בריסל. צעד זה מדגיש את התנגדותו של הפרלמנט לקו הנוקשה שהמועמד המוביל במרוץ לראשות הממשלה, בוריס ג'ונסון, מקדם בנושא הברקזיט.

עם 315 קולות בעד ו–274 נגד, התמיכה בהצעה בקרב מחוקקים שמרנים היתה גדולה מכפי שרבים צפו. ההחלטה מעלה את הפרלמנט על מסלול התנגשות עם ג'ונסון, שצפוי להפוך ליורשה של ראשת הממשלה תרזה מיי בשבוע הבא. ג'ונסון העלה את האפשרות להשבית את בית המחוקקים כדי להבטיח שבריטניה תצא מהאיחוד האירופי ב–31 באוקטובר – עם או בלי הסכם עזיבה.

הדעות בבריטניה חלוקות סביב השאלה אם המהלך חוסם לחלוטין את האפשרות להשעות את הפרלמנט. אך הניצחון הגדול בהצבעה יחזק את המתנגדים לעזיבה ללא הסכם, ויחזק את הטיעונים של כמה מאנשי צוותו של ג'ונסון, אשר מעדיפים להימנע מהשעיית הפרלמנט.

על אף שהממשלה התנגדה באופן רשמי לתיקון, כמה חברים בקבינט של מיי נמנעו בהצבעה, וכך סימנו את תמיכתם השקטה בהצעה. מיי עצמה מתנגדת לעזיבת האיחוד ללא הסכם, אך עד כה היא הדפה את ניסיונות המחוקקים להגדיל את כוחם כדי למנוע תרחיש כזה.

ג'ונסון הבטיח שכראש ממשלה הוא יגיע עם האיחוד האירופי להסכמה על הסכם שונה לגמרי עד 31 באוקטובר, או שיעזוב את האיחוד בתאריך זה ללא הסכם. ג'ונסון יצטרך בסבירות גבוהה לעקוף את הפרלמנט כדי ליישם את הברקזיט ללא הסכם. מחוקקים המתנגדים לברקזיט בירכו על המהלך והציגו אותו כתבוסה לג'ונסון, ואמרו כי הוא משפר את הסיכויים למשאל עם שני על הברקזיט. עם זאת, ההתנגדות למהלך זה בפלרמנט הולכת גדלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ