ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, מת בגיל 72

סבא"א שלחה הודעה למדינות החברות בארגון ובה מסרה על מותו של אמאנו. בשבוע שעבר התפרסמו דיווחים לפיה תכנן ראש סבא"א לפרוש בקרוב מתפקידו בשל מחלה ממנה סבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוקיה אמאנו
רויטרס
אי-פי

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו מת בגיל 72. כך מסרה היום (שני) הסוכנות למדינות החברות בארגון של האו"ם באתר האינטרנט שלה. לפי שעה לא ברורות נסיבות מותו של אמאנו.

סבא"א שלחה הודעה למדינות החברות בה נכתב כי "מזכירות הסוכנות לאנרגיה אטומית מצטערת להודיע בצער רב על מותו של המנהל הכללי יוקיה אמאנו". את מקומו תמלא סגניתו, מארי אליס הייוורד, עד למינוי מחליף רשמי.

בשבוע שעבר התפרסמו דיווחים שלפיהם אמאנו מתכנן לפרוש מתפקידו במארס הקרוב בשל מחלה שממנה סבל בשנה החולפת. הוא היה אמור לסיים את כהונתו ב-30 בנובמבר 2021. לשכתו הודיעה בחודש ספטמבר שהוא עבר הליך רפואי, אך לא פירטה מעבר לכך. מאז הוא שב לעבודה, אולם נראה חלש מאוד.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פרסמה באתר שלה קטע ממכתב ההתפטרות ששלח אמאנו לוועד המנהל של סבא"א ובו הודיע על החלטתו לפרוש מתפקידו: "במהלך העשור האחרון, הסוכנות סיפקה תוצאות ממשיות למען השגת המטרות של 'אטומים לשלום ולפיתוח' הודות לתמיכת המדינות החברות והמסירות של צוות הסוכנות. אני גאה מאוד בהישגים שלנו ואסיר תודה למדינות החברות ולצוות הסוכנות".

עוד הודיעה סבא"א כי תוריד את דגלה לחצי התורן במטה שלה בווינה.

אמאנו נולד בשנת 1947 בעיר יוגאוורה שביפן. ב-1968 הוא החל ללמוד משפטים באוניברסיטת טוקיו, וארבע שנים אחר כך הצטרף למשרד החוץ של יפן, שם התמחה במאמץ הבינלאומי למניעת ופירוק נשק גרעיני. לאורך השנים, אמאנו עבד בשגרירויות יפן בארה"ב, בבלגיה ובלאוס, ואף שימש כקונסול של יפן בעיר מארסיי שבצרפת.

מספטמבר 2005 ועד ספטמבר 2006, אמאנו היה יו"ר חבר הנאמנים של סבא"א, בתקופה בה הארגון זכה בפרס נובל לשלום. ב-2009 נבחר לראשות הסוכנות, תפקיד אליו נבחר בשנית ב-2013 ושוב ב-2017.

אמאנו פיקח על יישום הסכם הגרעין מ-2015 בין איראן לבין שש המעצמות, הסכם שקדמו לו שנים של משא ומתן בין ראש סבא"א לבין האיראנים. שגריר ארגנטינה בסבא"א, רפאל גרוסי, יתמודד להחליף אותו אמאנו בתפקיד. ראש מחלקת התיאום של הסוכנות, קורנל פרוטה מרומניה, גם עשוי להתמודד על התפקיד. באחרונה הוא נטל על עצמו כמה מהתפקידים של אמאנו בשל מחלתו.

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראג'צי, מסר את תנחומיו על מותו של אמאנו ושיבח אותו על המקצועיות שגילה בעבודתם המשותפת. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כינתה את אמאנו "אדם שהפגין מסירות ומקצועיות יוצאים מן הכלל, שתמיד פעל למען הקהילה הבינלאומית באופן אובייקטיבי ביותר". היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, מסר כי אמאנו בלט "במחויבותו של אמאנו לפירוז מגרעין וקידומו את השימוש באנרגיה גרעינית למטרות שלום". שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, הוסיף כי בתקופתו של אמאנו "הסוכנות הפכה לחזקה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ