דו"ח: 164 מגיני סביבה נרצחו בעולם ב-2018

לפי ארגון Global Witness, אף שחלה ירידה במספר הנרצחים לעומת 2017, עדיין מדובר בשיעור גבוה ומדאיג. הפיליפינים עקפה את ברזיל והפכה למדינה הרצחנית ביותר למגיני סביבה

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שתיים מבנותיה של הפעילה הילידית ברטה איזבל קסרס שנרצחה בהונדורס בהזמנת ראשי חברת בנייה, ב-2018
לוגו גרדיאן

הפיליפינים עקפה את ברזיל ומחזיקה בתואר המפוקפק של "המדינה הרצחנית ביותר בעולם של אנשים שמגינים על הקרקע והסביבה שלהם", כך עולה בדו"ח שפרסם הארגון הבינלאומי Global Witness.

בדו"ח השנתי שפרסם הארגון, שמושבו בלונדון, נכתב שיותר משלושה מגיני סביבה נהרגו מדי שבוע בעולם בשנת 2018 - וסך הכל נהרגו 164. מחברי הדו"ח ציינו את הסכנות המתמשכות שבפניהן ניצבים האנשים שיוצאים נגד כורים, חוטבי עצים, חקלאים וציידים.

כוח מיוחד בפרו משתלט על מכרה זהב לא חוקי, השנהצילום: Rodrigo Abd/אי־פי

ב-2017 נרשם שיא של 201 מגיני סביבה שנהרגו בעולם, ומחברי הדו"ח מייחסים את הירידה ב-2018 לחשיבות הגדולה שניתנה לסוגיה על ידי ארגונים ילידיים, ארגונים לא-ממשלתיים, האו"ם וכלי תקשורת. לטענת Global Witness, חברות ומממשלות בעולם משתמשות יותר ויותר בשיטות לא קטלניות כדי להדוף את ההתנגדות אליהן, בהן הפללה ואיומים, אולם השיעור הגבוה של הרג מגיני סביבה עדיין מעורר דאגה.

בפעם הראשונה מאז החל התיעוד השנתי של הרג מגיני סביבה בעולם, ברזיל לא ניצבת בראש הרשימה. מספר מגיני הסביבה שנרצחו בדרום אמריקה ב-2018 עמד על 20 – ירידה של כמעט שני שליש מ-2017, אז נרצחו 57. הירידה נבעה בחלקה מירידה כללית בשיעור מקרי הרצח בברזיל, אך גם מתשומת לב בינלאומית גוברת לנושא.

התוכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP), ארגון שמקדם פעילויות למען איכות סביבה במדינות מתפתחות, קרא בשנה שעברה להפעיל יותר לחץ על ממשלות בעולם כדי להגן על מגיני סביבה. הארגון מטעם האו"ם אף ארגן כנס בריו דה ז'ניירו שמטרתו לקדם הכרה בזכותו של אדם לסביבה בריאה. יתר על כן, כלי תקשורת בעולם, בהם הגרדיאן הבריטי, סיקרו בהרחבה את הסוגיה עם סדרת כתבות על מגיני קרקעות וסביבה.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה בעיר קזון סיטי, בשבוע שעברצילום: Aaron Favila/אי־פי

ארגונים ילידיים טוענים שהם תרמו לירידה במספר מקרי הרצח של מגיני סביבה, בגלל מנגנון דיווח טוב יותר לשאר העולם על מקרי רצח באזורים מרוחקים, שאולי לא היו מדווחים עליהם קודם לכן. "צריכים להכיר בנו כאחראים לשינוי, משום שאנו אלה שהפנו את תשומת הלב למה שקורה", אמרה סוניה ג'ואז'אז'רה, פעילת סביבה ילידית.

פעילים למען סביבה חוששים שהירידה בשיעור מקרי הרצח של מגיני סביבה בברזיל תהיה קצרת מועד, על רקע המאמצים הגוברים של הנשיא ז'איר בולסונרו להחליש את זכויות הקרקע של הילידים ואת ההגנות על שמורות טבע במדינה. רק בשבוע האחרון נרצח מנהיג בשבט הילידי וואיפי בשמורה שבה הוא חי במדינה אמאפה בצפון ברזיל, ולאחר מכן פלשו עשרות כורי זהב בלתי חוקיים לכפרו והבריחו את התושבים.

ב-2018 נהרגו בפיליפינים 30 מגיני סביבה, לעומת 48 ב-2017. שליש ממקרי המוות נרשמו באי מינדנאו, שעומד במרכז התוכניות של ממשלתו של הנשיא רודריגו דוטרטה להקצות שטח אדמה של 16 אלף קמ"ר לצורכי תעשייה. מחצית ממקרי הרצח של מגיני סביבה במדינה היו קשורים לחקלאות.

ברמה הגלובלית, כרייה הוא הענף שאחראי לרוב ההרג של מגיני סביבה ב-2018 – 43. אבל העלייה החדה ביותר נרשמה ברצח של אנשים שניסו להגן על מקורות מים – מ-4 ב-2017 ל-17 ב-2018. רוב ההרוגים הגיעו מגואטמלה בסכסוכים על הקמת תחנות כוח הידרואלקטריות.

בארגון Global Witness מעריכים כי מספר מגיני הסביבה שנרצחים בעולם גבוה יותר מהנתונים שנמצאים בידיו משום שמקרי רצח רבים לא מדווחים. בארגון גם ציינו את השימוש הגובר בבתי משפט כדי למחוץ התנגדות לפרויקטים כלכליים שמסוכנים לסביבה. מדינות בעולם – מברזיל ועד להודו, לפי הדו"ח של הארגון – נותנות עדיפות להזדמנויות עסקיות עבור חברות על פני הגנה על הסביבה וזכויות אדם. בכך, הוא טוען, הן מגבירות את הסבירות לסכסוכים על קרקעות.

"זה עולה בקנה אחד עם הדיכוי בעולם של מחאות וחופש ביטוי – ממדינות אוטוריטריות כמו סין ורוסיה ועד למדינות דמוקרטיות ותיקות כמו ארה"ב", אמרה אליסון הריסון, בכירה בארגון Global Witness. היא הוסיפה כי "השימוש בבתי משפט כדי להפליל מגיני סביבה הוא כלי אחר לדיכוי שבו משתמשים גם בחלק הדרומי וגם בחלק הצפוני של העולם נגד אנשים שמאיימים על הכוח והרווחים של ממשלות ועל עסקים גדולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ