האו"ם: שינויי אקלים מאיימים על אספקת המזון של העולם, הזמן לפעולה אוזל

בחיבור הדו"ח השתתפו יותר ממאה חוקרים מ-52 מדינות. לדבריהם, האנושות משתמשת במשאבים העומדים לרשותה בקצב חסר תקדים, והסכנה לקריסה במקביל בכמה מדינות הולכת וגוברת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועים בניגריה, באפריל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

האו"ם קבע כי האנושות מנצלת את משאבי הקרקע והמים שלה "בקצב חסר תקדים" וכי מגמה זו, בשילוב עם שינויי האקלים, מסכנת באופן חמור את יכולתם של בני האדם להאכיל את עצמם. תקציר של דו"ח האו"ם בנושא, שבהכנתו השתתפו יותר ממאה מומחים מ–52 מדינות, פורסם היום (חמישי) בז'נווה. החוקרים התריעו שחלון ההזמנויות לשינוי המגמה הולך וקטן, וכי חצי מיליארד בני אדם כבר חיים במקומות שעוברים תהליכי מדבור.

לפי הדו"ח, שינויי אקלים צפויים להפוך את האיום הנשקף לבני האדם חמור עוד יותר, בעוד שיטפונות, סופות וסוגים נוספים של מזג אוויר קיצוני מאיימים לשבש, ולאורך זמן לצמצם, את אספקת המזון העולמית. כבר עתה, יותר מ–10% מאוכלוסיית העולם סובלת מתת תזונה, וכמה ממחברי הדו"ח התריעו שמחסור במזון עשוי להוביל לעלייה בהגירה בין מדינות. "אחת הסכנות היא שבכמה מדינות יתרחש משבר מזון במקביל", אמרה סינתיה רוזנצווייג, חוקרת בכירה בנאס"א ואחת המחברות המובילות של המחקר. "הסכנה לקריסה בבת אחת בכמה מקומות גוברת", התריעה החוקרת, "כל הדברים האלו קורים במקביל". 

חלוקת מזון בדרום סודאן, ב-2016צילום: Kate Holt/אי־פי
שדה אורז בהודו, ביוליצילום: Rajesh Kumar Singh / AP

הדו"ח מציע תקווה מסוימת ומשרטט דרכים לטיפול במשברי המזון המגבשים. עם זאת, פעולות מנע אלו דורשות שינויים נרחבים באופן שבו האנושות משתמשת באדמה ובענף החקלאות, כמו גם בהרגלי הצריכה. כך למשל, מחברי הדו"ח כותבים כי להגביר את תפוקת האדמה, לבזבז פחות מזון ולשכנע בני אדם רבים לצרוך פחות בקר וסוגים אחרים של בשר. "אחד הממצאים החשובים של העבודה שלנו הוא שיש הרבה פעולות שאפשר לנקוט עכשיו. הן זמינות לנו", אמרה דוקטור רוזנצווייג. "אך הפתרונות האלו דורשים תשומת לב, תמיכה כספית וסביבה שתאפשר אותם", הוסיפה.

את תקציר הדו"ח פרסם הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC). זוהי קבוצה בינלאומית של מדענים שהאו"ם כינס, אשר נשענת על בסיס מחקרי נרחב ומטרתה לסייע לממשלות להבין את שינויי האקלים ולקבל החלטות מדיניות. חוקרי IPCC כתבו שורה של דו"חות בנושאי אקלים. אחד מהם פורסם בשנה שעברה ועסק בהשלכות הקטסטרופליות של עליית הטמפרטורה בכדור הארץ ב–1.5 מעלות צלזיוס מעל הרמות שטרם המהפכה התעשייתית, ודו"ח נוסף על מצבם של האוקיינוסים צפוי בעתיד הקרוב.

שוק בקר בניגריה, באפרילצילום: FLORIAN PLAUCHEUR / AFP
הצפות במקסיקו, ב-2007צילום: REUTERS

כמה ממחברי הדו"ח ציינו כי המחסור במזון צפוי להשפיע יותר על חלקיו העניים של העולם בהשוואה לחלקיו העשירים. מצב זה עשוי להגדיל את קצב ההגירה, שכבר עכשיו מעצבת את הפוליטיקה בצפון אמריקה, באירופה ובמקומות נוספים בעולם. "חייהם של בני אדם יושפעו מלחץ עצום של הגירה", אמר פיט סמית, פרופסור מומחה לאדמות ולקרקעות באוניברסיטת אברדין ואחד המחברים המובילים של הדו"ח. "אנשים לא נשארים ומתים איפה שהם. אנשים מהגרים", הוסיף.

אם לא תתרחש פעולה בהיקף נרחב, נכתב בדו"ח, שינויי אקלים יאיצו את הסכנה של מחסור חמור במזון. התחממות האטמוספירה תגביר את הבצורות, השיטפונות, גלי החום, השריפות ותופעות אקלימיות נוספות. תופעות אלו מאיצות גם אובדן הקרקעות הזמינות לאנושות, מסיק הדו"ח. עוד נכתב כי ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני באטמוספירה – גז חממה שמגיע לשם בעיקר בשל שריפת דלק מאובנים – יגרום גם לירידה בערך התזונתי של המזון, בעוד שהטמפרטורות העולות יביאו לירידה בהיקף הגידולים ויפגעו בחיות משק. שינויים אלו מאיימים לחרוג מעבר ליכולת של ענף החקלאות להסתגל.

בירוא יערות בברזיל, ב-2009צילום: אי־פי

במקרים מסוימים, ציינו מחברי הדו"ח, שינויי אקלים מאיצים את תפוקת המזון. לדוגמה, עלייה בטמפרטורות מביאה ליותר גידולים מסוגים מסוימים באזורים גבוהים. אך באופן כללי, הדו"ח מוצא כי שינויי האקלים פוגעים בזמינות של מזון בשל הירידה בתפוקת המזון הכללית ואובדן הקרקע בשל שחיקה, מדבור ועלייה בפני הים, כמו גם סיבות נוספות. אם פליטת גזי החממה תמשיך לעלות, כך יעלו גם מחירי המזון, מצאו החוקרים, וציינו כי התופעה תשפיע על אנשים ברחבי העולם. "אנחנו מגיעים לנקודת שבר עם האדמה עצמה ועם היכולת שלה לגדל מזון ולקיים אותנו", אמר אדיטי סן, יועץ מדיניות בכיר לענייני אקלים בארגון אוקספם.

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ