אם קים קרדשיאן יכולה: מה רע בסלפי עם פינגווין או פיל בשביל התמונה המושלמת

מומחים מזהירים כי צילומי סלפי עם חיות בטבע מפחידים אותן, מזיקים להן, גורמים להן למצוקה פיזית ורגשית ומפריעים להרגלי האכילה וההזדווגות שלהן: "אנחנו מאבדים את הכבוד לחיות הבר"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מומחים שהשתתפו לאחרונה בוועידת הפינגווינים הבינלאומית, שהתקיימה בניו זילנד, היו מודאגים. הדיונים נסבו על נושאים מטרידים כגון השפעת משבר האקלים ואיבוד בתי הגידול על בעלי החיים בטבע, אך היה זה דיון בנושא צילומי סלפי עם חיות בר שהסעיר את הרוחות במקום, שכן זה גובר החשש החיפוש אחר התמונה המושלמת עשוי להשפיע על התנהגותם של בעלי החיים.

פרופ' פיליפ סידון, מנהל תוכנית חיות הבר של אוניברסיטת אוטאגו הניו זילנדית, אמר: "אנחנו מאבדים את הכבוד לחיות הבר. אנחנו לא מבינים אותן כלל".

סידון אמר בוועידה, שהתקיימה בשבוע שעבר בעיר דנידין, כי צילומי הסלפי עם חיות הבר מפחידים אותן, מזיקים להן, גורמים להן למצוקה פיזית ורגשית, מפריעים להרגלי האכילה וההזדווגות של החיות, ואפילו גורמים לירידה בשיעורי הילודה שלהן.

צילום הסלפי של השחקנית מרגו רובי עם קוואקה

"הבעיה בתמונות הסלפי עם חיות בר היא שהן מופיעות לעתים קרובות ללא הקשר כלשהו, כך שאפילו אם המסר היה אמור לקדם את שימור הסביבה או תוכנית כלשהי למען הטבע, הוא הולך לאיבוד ואנשים רואים רק מישהו שמחבק פינגווין, ואז גם הם רוצים לעשות כמוהו", ציין סידון. "בכל רחבי העולם הולכת וגוברת סכנת העיור, התפוצצות האוכלוסין וההתרחקות מהטבע. הגישה לבעלי החיים נעשית קלה, זמינה ובטוחה יותר. כתוצאה מכך, ביולוגים רואים התנהגויות שנראות להם מוזרות מאוד, כמו צילום ילד עם חיית פרא".

סידון מתייחס לדאגותיו ברצינות רבה, ואסר על הסטודנטים שלו להעלות לרשתות החברתיות את תמונותיהם כל עוד הם לומדים ועובדים עם חיות בר מקומיות, מחשש שהתמונות יוצאו מהקשרן ויתרמו לעלייה במספר תמונות הסלפי ברשת.

באינסטגרם, למשל, הועלו מאות אלפי תמונות סלפי עם חיות בר. חוקרים ב-World Animal Protection מצאו כי בשנת 2017 חלה עלייה של 292% בהעלאת תמונות סלפי עם בעלי חיים לרשת החברתית, לעומת מספר התמונות שהועלו בשנים 2017-2014. לטענת חוקרים, 40% מהתמונות האלה הן "תמונות סלפי רעות", כלומר שהמצולמים בה חיבקו או החזיקו חיית פרא, או התנהגו אליה בצורה בלתי הולמת. תמונת סלפי "טובה" עם בעל חיים תוארה ככזו שלחיה המצולמת אין קשר לאדם, וכי היא איננה מוחזקת בשבי או משמשת כאחד העזרים של המצלמים.

רוג'ר פדרר עם חיית כיס אוסטרלית

אחת הסיבות לאהדה הגדולה כל כך של הסלפי היא הסלבריטאים, הנוהגים לצלם את עצמם לא מעט – לבד או עם חיות אחרות. כמה מהסלבריטאים שכן הצטלמו עם חיות היו הטניסאי השווייצרי רוג'ר פדרר והשחקנית האוסטרלית מרגו רובי הצטלמו עם קוואקות (חיות כיס) באוסטרליה; הזמר הקנדי ג'סטין ביבר הצטלם עם טיגריס; כוכבת הריאליטי האמריקאית קים קרדשיאן הצטלמה עם פיל והזמרת האמריקאית טיילור סוויפט הצטלמה עם קנגורו.

פיליפה אגניו, מנהלת המדע והסביבה במושבת "הפינגווין הכחול" באואמרו שבאי הדרומי של ניו זילנד, אמרה כי לתמונות הסלפי הללו יש השפעה "שאין עליה עוררין" על הפינגווינים, ולכן על התיירים נאסר לבצע כל הקלטה אלקטרונית איתם. "המטרה היא לצמצם ככל האפשר את ההפרעה לפינגווינים. האור האחורי בטלפונים הסלולריים, הרעש, התנועה והפלאש שנוצרים כשמצלמים תמונות סלפי מלחיצים מאוד את בעלי החיים", הוסיפה.

כוכבת הריאליטי קים קרדשיאן בסלפי עם פיל

לדבריה, תמונות הסלפי צריכות להיעשות בצורה שתגדיל את המודעות למאמצי שימור הסביבה, אך לעתים קרובות הן מוצאות מהקשרן. חברי הצוות במושבת "הפינגווין הכחול" מטפלים לעתים קרובות בבעלי חיים במהלך בדיקות רפואיות, אך נאסר עליהם לצלם את הבדיקות האלה שמא יהפכו ל"נורמה" במדיה החברתית.

אגניו ציינה כי תיירים שמבקרים באואמרו מפריעים לעתים קרובות לפינגווינים הכחולים בזמן שאלה יוצאים מהים, ורודפים אחרים או אפילו מנסים להרים אותם. הפרעה כזו עלולה למנוע מהפינגווינים להאכיל את האפרוחים שלהם או לחפש מזון.

"למרות שבעלי החיים נראים רגועים, אין כל ספק שהם במצוקה", הדגישה אגניו.

לדברי סידון, "כל נגיעה בבעל חיים מהווה מסר גרוע. עלינו לחזור ולהדגיש שבעלי החיים הללו הם חיות פרא. הם חיים אמנם בעולם ששינינו אותו, אך אסור לנו לחשוב שמותר לנו לגעת בהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ