מתקפת סייבר פגעה לראשונה בוויקיפדיה וחסמה את הגישה לאתר בעולם ובישראל

מיליוני גולשים בעולם מדווחים על בעיות בכניסה לאנציקלופדיה החינמית, בהתקפה שנמשכת יותר מיממה. הנהלת האתר: "מתקפה זדונית שמאיימת על הזכות הבסיסית של כל אדם לגישה חופשית לידע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפת נפילת ויקיפדיה באירופה ובמזרח התיכון

מתקפת סייבר ראשונה מסוגה הפילה את אתר ויקיפדיה, ומנעה ממיליוני גולשים בעולם גישה אליו במשך שעות ארוכות. המתקפה החלה אתמול (שישי) בערב, ולפי דיווחים של משתמשים באירופה ובמזרח התיכון, כולל ישראל, השיבושים נמשכים. האקר נטל אחריות על המתקפה ואמר שהיא תמשך גם ביממה הקרובה, אך אין אישור רשמי לכך שהוא עומד מאחוריה.

בהודעה רשמית מוויקפדיה נכתב כי מדובר ב"מתקפה זדונית שמאיימת על הזכות הבסיסית של כל אדם לגישה חופשית לידע" ושהנהלת האתר פועלת לתקן את השיבושים. זו הפעם הראשונה שהנהלת ויקיפדיה מאשרת שהגישה לאתר לא מתאפשרת בשל מתקפת סייבר.

לפי האתר Down Detector, שעוקב אחר חסימה של אתרים והיה הראשון לזהות את המתקפה, השיבושים בגישה לאנציקלופדיה החינמית עדיין מורגשים גם בערב הסעודית, כווית, הולנד, פולין ואוקראינה. לפי דיווחים באתרים דומים, בשיא המתקפה לא ניתן היה להיכנס לאתר מאירופה, ממדינות המזרח התיכון, מארה"ב ומחלקים באסיה ובאפריקה.

ההאקר שטען שהוא עומד מאחורי המתקפה מוכר בכינוי UkDrillas. ההאקר פגע גם באתר בשם Twitch המספק שרותי צפייה ישירה בארה״ב, וכתב בטוויטר כי המתקפה היא "תצוגת תכלית של יכולותיו".

ציוציו של ההאקר שמזדהה בתור UkDrillasצילום: מתוך טוויטר

אלף טוקר, פעיל זכויות אינטרנט טורקי ומנכ״ל ארגון NetBlocks העוקב אחרי חסימות גישה לרשת, אמר ל״הארץ״ כי "המתקפה השפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. השיבושים גרמו לרבים לחשוש כי מדובר בניסיון לצנזר את האנציקלופדיה על ידי גורם מדיני. אחרים חשבו שהאינטרנט עצמו קרס״.

ויקיפדיה באנגלית הוא האתר השביעי הכי פופולארי בעולם, עם מאות מיליוני קוראים ביום. גרסתו העברית ניצבת במקום השישי בישראל במדד הפופולאריות. זו לא הפעם הראשונה שהגישה לאתר נחסמה בשל גורמים חיצוניים. בשנים האחרונות ניסו כמה מדינות לחסום באופן מכוון את הגישה אליו. הגישה נחסמה בטורקיה ב-2017, ובסין מתחילת השנה, לאחר שבמשך שנים הגישה אליו נחסמה נקודתית לקראת יום השנה של ההפגנות בכיכר טיאננמן שבבייג'ינג. בפעמים אחרות, הורגשו שיבושים באתר שלא כחלק ממתקפה – כך אירע ב-15 במאי השנה ובספטמבר 2017. עם זאת, זו הפעם הראשונה שהנהלת ויקפדיה טוענת שהגישה לאתר נחסמה בשל מתקפת סייבר.

בית קפה בקליפורניה, בשנה שעברהצילום: Richard Vogel / אי־פי

ויקימדיה, העמותה שמנהלת את ויקיפדיה ואת שאר הפרויקטים הקשורים במיזם, הודיעה כי השיבושים באתר נגרמו עקב מה שמכונה "התקפת מניעת שירות מבוזרת" - או DDoS. בהתקפה זו, מאות אלפי מחשבים שונים מגויסים כדי להיכנס ביחד לאתר אחד ולהעמיס על שרתיו עד שאלה קורסים.

הפעם, ככל הנראה, מדובר בהתקפות DDoS מתוחכמות במיוחד. המתקפות מנצלות את האינטרנט של הדברים (The Internet of things) – מכשירים אלקטרוניים המחוברים לרשת כמו מצלמות, מכשירים דיגיטליים להקלטת וידאו וחיישנים לתינוקות. במתקפה, מכשירים אלה מודבקים בווירוס בשביל לייצר את מה שמוכנה בוטנט (botnet) - רשת מחשבים של משתמשים תמימים, הפועלת ללא ידיעתם בשירות ההאקרים. ההאקר שנטל אחריות להתקפה ציין שמדובר "בניסיון עם כמה מכשירים של האינטרנט של הדברים".

לטענת טוקר, זהו אכן סוג המתקפה שפקד את ויקיפדיה. "לאינטרנט - ויקיפדיה בפרט - יש בעיה: אותו מבנה פתוח אשר אפשר את גדילתם, הוא גם מה שמשאיר אותם חשופים להתקפות. בהקשר זה, האינטרנט של הדברים הוא לא פחות מפצצה מתקתקת - כל מכשיר כזה הוא פלטורפמה פוטנציאלית למתקפה" אמר טוקר.

הסיבה שוויקיפדיה היא מטרה קלה למתקפות מסוג זה, הסביר טוקר, היא שבשונה מאתרים מסחריים - היא לא אוספת מידע על גולשי האתר כדי לשמור על פרטיותם. לדבריו, ויקיפדיה, שמנוהלת על ידי עמותה ללא כוונות רווח, "לא יכולה להשתמש בטכנולוגיות מסחריות ששומרות מפני מתקפות כאלה". האם נראה עוד כאלה בעתיד? לדבריו "פיתוח מנגנוני הגנה רחבי היקף תוך כדי ניהול אתר פתוח וחינמי כמו ויקיפדיה הם בעיה טכנולוגית שעוד לא נפתרה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ