בכיר באו"ם: הטמפרטורות בעולם יעלו בשלוש עד חמש מעלות עד סוף המאה אם לא נפעל

הארגון המטאורולוגי העולמי קרא לממשלות לנקוט צעדים חסרי תקדים לצמצום פליטות גזי החממה כדי להימנע מכאוס אקלימי. דו"ח שפרסם הארגון הבינלאומי: ב-2018 נרשם שיא בפליטות

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית זיקוק במריניאן, צרפת, ב-2015
בית זיקוק במריניאן, צרפת, ב-2015צילום: AFP
גרדיאן
ניו יורק טיימס

ראש הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO) אמר היום (שלישי) שהטמפרטורות בעולם יעלו ב-5-3 מעלות עד סוף המאה אם לא יינקטו צעדים לעצירת פליטת גזי החממה. פטרו טאלאס אמר את הדברים בתגובה לשאלה של כתב סוכנות הידיעות רויטרס בנוגע לתרחישים אקלימיים.

ראש ה-WMO נשא את הדברים במסיבת עיתונאים בז'נבה שבה הציג האו"ם דו"ח שלפיו ב-2018 נרשם שיא בפליטת גזי החממה בעולם. הארגון הבינלאומי מסר שמדינות בעולם חייבות לעשות מאמץ חסר תקדים כדי לצמצם את פליטת גזי החממה בעשור הקרוב כדי להימנע מכאוס אקלימי.

זיהום אוויר בניו דלהי, החודש
זיהום אוויר בניו דלהי, החודשצילום: AFP

ב-2018 נפלטו לאטמוספרה יותר מ-55 ג'יגטון של פחמן דו-חמצני. לפי דו"ח של התוכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP) , בעשור האחרון נרשמה עלייה שנתית ממוצעת של 1.5% בשיעור פליטות גזי החממה.

רק לפני ארבע שנים חתמו מדינות בעולם על הסכם פריז שבו התחייבו להפחית את פליטת הגזים הגורמים להתחממות כדור הארץ. אלא שלפי דו"ח האו"ם, האנושות הולכת לכיוון של קטסטרופות אקלימיות כשסין וארה"ב, שתי המזהמות הגדולות ביותר בעולם, הגדילו בשנה שעברה את שיעור הפליטות שלהן. "ממצאי הדו"ח עגומים", כתבו מחברי הדו"ח, משום שלדבריהם מדינות לא עצרו את העלייה בפליטת גזי החממה – גם לאחר אזהרות חוזרות ונשנות מצד מדענים. התוצאה, אם כן, מחייבת צעדים דרסטיים ומהירים.

לפי האו"ם, 20 המדינות העשירות בעולם, שאחראיות על יותר משני שלישים מפליטות גזי החממה, חייבות לנקוט את הצעדים הגדולים והמהירים ביותר להפחתת השימוש בדלקים מאובנים. הבעיה היא שהמדינה העשירה בעולם, ארה"ב, החלה באופן רשמי לסגת מהתחייבויותיה להסכם פריז.

תחת הסכם פריז, שנחתם ב-2015, כל מדינה התחייבה להפחית את פליטת הגזים בשטחה, וקבעה יעדים ולוח זמנים משלה. גם אם כל מדינה תעמוד בהתחייבויות שלה – ומדינות רבות כמו ארה"ב, ברזיל ואוסטרליה לא בדרכן לעשות זאת –הטמפרטורות הממוצעות בעולם יגיעו ל-3.2 מעלות בהשוואה לרמת הטמפרטורות שהיתה בתחילת העידן התעשייתי.

עלייה כזו בטמפרטורות מגבירה את הסיכון לאירועי מזג אוויר קיצוניים, המסה מואצת של קרחונים, עליית גובה פני הים, הופעת גלים הרסניים של חום ובצורת, והרס מערכות אקולוגיות חיוניות ולסיכון חייהם של מיליארדי אנשים.

האו"ם מסר שפליטות גזי החממה בעולם חייבות לרדת ב-7.6% מדי שנה ועד 2030 כדי להישאר בגבול של עליית טמפרטורות של 1.5 מעלות. מדענים מזהירים כי עלייה של יותר מ-1.5 מעלות תהיה בעלת משמעויות קשות לאנושות ותגרור אסונות אקלימיים. הפעם היחידה בעת האחרונה שבה פליטות גזי חממה ירדו במדינה כלשהי בעולם לרמה דומה היתה בזמן קריסת ברית המועצות. במהלך המשבר הכלכלי ב-2008 נרשמה ירידה של כ-6% בפליטות גזי החממה בארה"ב וביפן, אולם היא היתה זמנית ועלתה בחזרה לרמה גבוהה.

למרות המצב הנוכחי, טכנולוגיות כמו אנרגיה מתחדשת ומכוניות חשמליות זמינות כיום יותר מבעבר ויותר ויותר זולות, מה שמאפשר לצמצם את פליטות גזי החממה מבלי לפגוע בצמיחה הכלכלית.

ג'ון כריסטנסן מהאוניברסיטה הטכנית בדנמרק, אחד ממחברי הדו"ח, אמר ל"גרדיאן" הבריטי שהצעדים הנדרשים כעת כדי לצמצם את פליטות גזי החממה הם "חסרי תקדים". אינגר אנדרסון, מנהלת ב- UNEP, אמרה שדחיית פעולה איננה עוד אפשרות. "הכישלון הקולקטיבי שלנו לפעול מוקדם ובחומרה כלפי שינויי האקלים משמעותו שאנו חייבים כעת לבצע קיצוץ עמוק בפליטות בשיעור של יותר מ-7% מדי שנה, אם נפרוש זאת בצורה שווה במהלך העשור הבא. הדו"ח מראה שמדינות לא יכולות פשוט לחכות".

גלי החום המחריפים, הבצורת והסופות הקיצוניות שנראים ברחבי העולם ממחישים את השפעות הכישלון של הקהילה הבינלאומית לצמצם את פליטות גזי החממה בצורה מספיק מהירה, אמרה קלי לוין ממכון המשאבים העולמי שהצטרפה לקריאות האו"ם לנקוט פעולה באופן מיידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ