התפשטות הקורונהנוסעים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד ל-14 יום

בתום הערכת מצב, הודיע משרד הבריאות כי נוסעים המגיעים לארץ ממדינות אלה ייאלצו לשהות בביתם במשך 14 יום ולא לצאת למרחב הציבורי. עד כה רק נוסעים שהגיעו מסין נדרשו להיכנס לבידוד עם חזרתם

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נוסעים נבדקים לפני עלייה לספינה בסרי לנקה, לפני כשבועיים
נוסעים נבדקים לפני עלייה לספינה בסרי לנקה, לפני כשבועייםצילום: Eranga Jayawardena/אי־פי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הרחיב היום (ראשון) את ההגבלות בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והודיע כי נוסעים השבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו ייאלצו לשהות בבידוד בביתם למשך שבועיים. עד כה רק נוסעים שהגיעו מסין נדרשו להיכנס לבידוד עם חזרתם, גם אם לא הופיעו אצלם תסמינים של המחלה.

לפי הודעת משרד הבריאות, ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב שהתקיימה הבוקר עם השר יעקב ליצמן וצוות מומחים. לפי המשרד, נוסעים המגיעים ממדינות אלה לישראל נדרשים "לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה באותם מקומות".

אוהל בידוד בבית החולים שיבא שהוקם בעקבות התפשטות הקורונה, בתחילת החודש
אוהל בידוד בבית החולים שיבא שהוקם בעקבות התפשטות הקורונה, בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

עוד נמסר כי "במקרה של אחד או יותר מהתסמינים הבאים: הופעת חום, שיעול או קוצר נשימה, יש לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, וליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על הגעת חולה. גם במצב רפואי אחר הדורש טיפול, יש ליידע מראש טלפונית את הגורם המטפל על הגעת המטופל. בכל מקרה לכסות את הפה והאף במסיכה כירורגית או בבד זמין אחר, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית".

הנחיות משרד הבריאות מחייבות, גם אין יכולת של ממש לאכוף אותן. בתחילת החודש חתם מנכ"ל משרד הבריאות על צו שמחייב נוסעים ששבו מסין לשהות בביתם במשך שבועיים, ובימים הקרובים יפורסם צו עדכני הכולל גם את המדינות החדשות. הצו ניתן במסגרת פקודת בריאות העם, שמעניקה למשרד הבריאות סמכויות נרחבות, כולל בידוד בכפייה, כדי למנוע התפשטות מחלה מדבקת ומסוכנת.

הפניה לגרפים קורונה

לפני שבוע הודיע משרד הבריאות כי הוא ממליץ לשקול מחדש נסיעות לתאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטייוואן. לפי הודעת המשרד אז, על כל מי ששבו ממדינות אלה וסובלים מחום של 38 מעלות ויותר, שיעול או קושי בנשימה להגיע למרפאה או לבית החולים בתיאום מראש.

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי שניים מ-15 הישראלים בספינת "דיאמונד פרינסס" ביפן נדבקו בווירוס הקורונה. שני החולים, בני זוג, הועברו במצב קל לבית חולים ביפן. המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, צפוי להגיע היום ליפן, ומחר ייצא לשם גם פרופ׳ רן ניר-פז, רופא בכיר ומומחה במחלות זיהומיות מבית החולים הדסה, כדי ללוות את הטיפול בחולים. במשרד החוץ הודיעו כי נשקלת האפשרות להטיס את שאר הישראלים השוהים בספינה במטוס מיוחד לארץ, לאחר שישוחררו מהבידוד בספינה ביום רביעי או חמישי. לפי הרשויות ביפן, עד כה נדבקו 355 מנוסעי הספינה בווירוס.

סין דיווחה הלילה על 142 מקרי מוות חדשים כתוצאה מווירוס הקורונה - ועל 1,665 מתים בשטחה. מספר החולים עומד עתה על יותר מ-69 אלף בני אדם, ומספר מקרי ההחלמה שדווחו עומד על כ-10,000.

נגיף הקורונה החדש, ששמו הרשמי הוא COVID-19, התפרץ לראשונה בדצמבר בעיר ווהאן, ברית מחוז חוביי שבסין. מחוץ לסין היבשתית דווח עד כה על חמישה מקרי מוות נוספים - בהונג קונג, בטייוואן, בפיליפינים, ביפן ובצרפת. מקרי הידבקות התגלו ב-24 מדינות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ