פרשנות

לאחר שעשה היסטוריה, בוטג'ג' פורש - אבל לא הולך לשום מקום

ראש העיר לשעבר הפך בתוך שנה מפוליטיקאי אנונימי למועמד ההומו הראשון שמנצח במדינה בפריימריז של אחת המפלגות הגדולות. הוא חסך לעצמו את תמונת התבוסה בהצבעה מחר ב"יום שלישי הגדול" - ואם יתמודד שוב בעתיד יזכרו לו לטובה שידע לפרוש בשיא

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בוטג'ג' באינדיאנה, הלילה. הבהיר כי הסיבה לפרישתו היא חשש מניצחון סנדרס
בוטג'ג' באינדיאנה, הלילה. הבהיר כי הסיבה לפרישתו היא חשש מניצחון סנדרסצילום: AFP
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ

במהלך נאום הפרישה הלילה (שני) של פיט בוטג'ג', כשהשתהה לרגע קצרצר, הקהל התפרץ לדבריו וצעק: "2024! 2024! 2024!" ראש העיר לשעבר חייך לעברם ולא אמר מילה. הוא המשיך בנאומו, שאמנם הכיר בהפסדו במרוץ הנוכחי, אך נשמע יותר כמו נאום של פוליטיקאי חי ובועט, שלא מתכוון להיעלם. זה פשוט לא יקרה ב-2020.

מול קהל תומכים בעיר הקטנה סאות' בנד באינדיאנה, שבראשה עמדה כראש עיר, הזכיר בוטג'ג' את כל מה שהפך את מועמדותו במרוץ הדמוקרטי לנשיאות לסיפור ההצלחה המפתיע ביותר של 2020. אף שהוא בן 38, כמעט מחצית מגיל יריביו, ראש העיר לשעבר בנה לעצמו דימוי כמבוגר אחראי בין ילדים. הוא רץ על מצע שמאל-מרכז, אך חשוב מכך, יצר תדמית כמי שמציב את אינטרס המפלגה והמדינה לפני הקריירה. אמנם זה לא סותר, בטח עבורו ובטח היום, אך הוא בכל זאת אוהב להדגיש זאת.

המועמדות לנשיאות: המרוץ הדמוקרטי
מספר צירים כולל: 3,979
התוצאות בטעינה... מספר צירים לניצחון 1,990
ג'ו ביידן 1147 Joe Biden
ברני סנדרס 879 Bernie Sanders
אליזבת וורן 72 Elizabeth Warren פרשה מהמרוץ ב-5 במארס 2020
מייקל בלומברג 61 Bloomberg פרש מהמרוץ ב-4 במארס 2020
פיט בוטג'ג' 26 Pete Buttigieg פרש מהמרוץ ב-1 במארס 2020
איימי קלובשר 7 Amy Klobuchar פרשה מהמרוץ ב-2 במארס 2020
טולסי גבארד 2 Tulsi Gabbard
טום סטייר 0 Tom Steyer פרש מהמרוץ ב-29 בפברואר 2020
אנדרו יאנג 0 Andrew Yang פרש מהמרוץ ב-11 בפברואר 2020
* תמונת מצב עדכנית לחלוקת הצירים ב-18 במארס 2020

"עלינו להכיר שברגע הזה במרוץ, הדרך הטובה ביותר לשמור על האמונה, היעדים והמטרות שהצבנו היא לזוז הצדה, ולעזור לאחד את המפלגה והמדינה", הצהיר בוטג'ג'. "הלילה אני מקבל את ההחלטה הקשה להשעות את הקמפיין. יש לנו את האחריות להכיר בהשפעה של הישארות במרוץ גם על המשך הדרך. המטרה שלנו היתה לאחד את האמריקאים כדי להביס את טראמפ ולנצח במאבק על הערכים שלנו".

בחירתו של בוטג'ג' לפרוש יממה לפני ההצבעה ב"יום שלישי הגדול" משרתת יותר מתכלית אחת. הראשונה היא המפורשת, גם אם לא המוצהרת. בפרישתו אמנם לא התייצב מאחורי אף מועמדת או מועמד, אך אין לו קושי לסמן מי לא ראוי. הלילה הוא הצהיר כיצד היה רוצה לראות את סוף הפריימריז: "אנחנו זקוקים למנהיגות שתאחה אומה מפולגת, ולא תפלג אותנו עוד. אנחנו זקוקים לאג'נדה רחבה שתפנה לאמריקאים, ולא אחת שהולכת לאיבוד באידיאולוגיה". 

סנדרס בלוס אנג'לס, אתמול. הניסיון שצבר בפריימריז מול קלינטון ב-2016 מסייע לו במרוץ הנוכחי
סנדרס בלוס אנג'לס, אתמול. הניסיון שצבר בפריימריז מול קלינטון ב-2016 מסייע לו במרוץ הנוכחיצילום: AFP

מי שהתמחה במתיחת ביקורת ברורה, אך כזו שלא קוראת לילד בשמו המפורש, הבהיר שוב כי הסיבה לפרישתו היא חששו מניצחונו של ברני סנדרס, איש האגף השמאלי במפלגה הדמוקרטית. בימים האחרונים היה בוטג'ג' תחת לחץ מסיבי מצד בכירים דמוקרטים ופרשנים בתקשורת, שמבקרים את פיצול קולות המתונים. הסנאטור מוורמונט זכה ברוב בשלוש המדינות הראשונות, כאשר באיווה ובניו המפשייר זכה בניצחון מבלי שהגיע ל-30 אחוזי תמיכה. הסיבה לכך היא ריבוי המועמדים החריג, בטח לשלב הזה במרוץ.

זה הלקח שלמדו הרפובליקאים רק לפני ארבע שנים. עד וכולל "יום שלישי הגדול", דונלד טראמפ היה מנהיג מיעוט מרדני שהתעורר בתוך המפלגה, בניסיון לעצב אותה מחדש. ברוב המדינות הראשונות הוא לא הגיע ל-40 אחוזי תמיכה, בעוד רוב הקולות התפלגו בין היתר בין הסנאטורים מרקו רוביו וטד קרוז, והמושלים ג'ב בוש וג'ון קייסיץ'. עד שהרוב פרשו והממסד הרפובליקאי התאחד סביב קרוז, זה כבר היה מאוחר מדי, וטראמפ היה בדרך לניצחון ברור.

סנדרס רחוק שנות אור מטראמפ, אך המרוץ התעצב באופן שמהדהד את עליית טראמפ: מי שכלל לא היה חבר במפלגה הדמוקרטית עד לפני שנים ספורות, מביא עמו תנועה גדולה, אך למעט ההצבעה בנבאדה גם הוא לא חצה עד כה את קו 40 האחוזים. זה עוד עשוי לקרות, כל עוד קולות השמאל-מרכז ממשיכים להתפלג בין סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, הסנאטורית איימי קלובשר, ובמידה רבה גם הסנאטורית הפרוגרסיבית אליזבת וורן וראש העיר ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג שיצטרף למרוץ מחר. 

בוטג'ג' פרש בזמן. הסקרים לא מנבאים לו שום ניצחון ב-14 המדינות שיצביעו מחר ביום המכריע, ואילו אותם סקרים מנבאים לסנדרס ניצחונות חשובים ובולטים. גם בלי קשר לריבוי המועמדים, קליפורניה וטקסס הגדולות שמציעות את רוב הצירים צפויות להעניק ניצחון לסנדרס. בוטג'ג' הצעיר, שהקריירה שלו עוד לפניו, בחר בפרישתו כדי לחסוך לעצמו את תמונת התבוסה.

טראמפ במרילנד, השבוע. המרוץ הדמוקרטי התעצב באופן שמהדהד את עלייתו ב-2016
טראמפ במרילנד, השבוע. המרוץ הדמוקרטי התעצב באופן שמהדהד את עלייתו ב-2016 צילום: Jose Luis Magana/אי־פי

על הדרך, פרישתו של ראש העיר לשעבר משרתת תכלית חשובה עבורו פי כמה, במערכת פוליטית שלפחות באופן מסורתי נוטה להעניק נקודות למי שיודע לפרוש בשיא. כך היה כשהילרי קלינטון התגברה על סלידתה מיריבה ברק אובמה ב-2008, ולא חיכתה להפסד כדי להכריז כי "המפלגה הדמוקרטית היא משפחה, ועכשיו הזמן לשקם את הקשרים שמאחדים בינינו". כך עשה באותה שנה מיט רומני, שפרש בראש מורם וסלל את הדרך לסנאטור ג'ון מקיין. קלינטון ורומני חיכו בסבלנות, ותוגמלו עם ניצחון בפריימריז שלה ב-2016 ושלו ב-2012.

בוטג'ג' כבר עשה היסטוריה, ופרישתו הלילה היא חשיבה חכמה לטווח ארוך. הוא יורד מהבמה לא כמי שהפסיד ב"יום שלישי הגדול", אלא כמי שעשה את הלא ייאמן. מי שהפך בתוך שנה מפוליטיקאי זוטר, צעיר ואנונימי למועמד ההומו הראשון שמנצח במדינה בפריימריז של אחת המפלגות הגדולות ומוכיח עד כמה התקדמה ארה"ב. כעת הוא מוסיף לדימוי הזה גם מימוש של רוח הקמפיין שהוביל, שקרא לאחדות מפלגתית ולאומית על ידי פנייה למרכז הפוליטי.

הציוץ של טראמפ על פרישת בוטג'ג'

אולם בוטג'ג' יורד מהבמה גם עם שיעורי בית. במובן זה יש גם דמיון לירידתו מהבמה של סנדרס נגד קלינטון ב-2016. הסנאטור מוורמונט גילה בסוף הדרך כי קולות המיעוטים, ובעיקר השחורים, נמצאים בצד של הסנאטורית מניו יורק. מוסר ההשכל האישי שלו היה שעליו לעבוד קשה כדי ליצור קואליציה רחבה יותר. כך עשה, וכיום הוא קוצר פירות בקרב מצביעים לטינים, שהעניקו לו את הכוח בנבאדה. 

בוטג'ג', שכמעט לא הצליח לרתום לטינים ועוד פחות מכך שחורים, יצטרך להשקיע אנרגיה דומה בעתיד. בהודעת הפרישה הוא כבר נראה כמי שפונה קדימה ומציג את הקייס שלו. "הקמפיין נגמר ויש אכזבה מכך שלא נמשיך, אבל אני מקווה שכל מי שלקח חלק יודע שהקמפיין שבניתם והקהילה שיצרתם – זו רק ההתחלה של השינוי שנחולל ביחד", אמר. 

אפשר לשער כי בוטג'ג' הצעיר עוד יחזור. אם טראמפ ינצח, אז ב-2024. אם מועמדת או מועמד של הדמוקרטים ינצחו, אז אולי ב-2028. תלוי בתוצאות הפריימריז הנוכחיים, לא מן הנמנע שהוא יחזור למרכז הבמה עוד ב-2020, אם יוצע לו לרוץ לסגן הנשיא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ