דו"ח: מפעלים בסין שמייצרים לנייקי ואפל מעסיקים עובדי כפייה מוסלמים

לפחות 80 אלף אויגורים הועברו, חלקם ממחנות לחינוך מחדש בשינג'יאנג, לעשרות מפעלים ברחבי סין שמייצרים לחברות זרות. הם נמצאים תחת מעקב, עוברים "חינוך פטריוטי", תנועתם מוגבלת ונאסר עליהם לקיים אורח חיים דתי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת בהונג קונג לתמיכה במיעוט האויגורי בסין, בדצמבר. עובדים ממשלתיים נדרשים למלא ולשלוח דו"ח על "מחשבותיהם" של האויגורים
עצרת בהונג קונג לתמיכה במיעוט האויגורי בסין, בדצמבר. עובדים ממשלתיים נדרשים למלא ולשלוח דו"ח על "מחשבותיהם" של האויגורים צילום: Lee Jin-man/אי־פי

לפחות 80 אלף אויגורים הועברו ממחוז שינג'יאנג, חלקם ישירות ממתקני מעצר, לעבודות כפייה בעשרות מפעלים ברחבי סין. בדו"ח שפרסם המכון האוסטרלי למדיניות אסטרטגית (ASPI), שמרכזו בקנברה, עולה כי חלק מהמפעלים מייצרים סחורות עבור חברות בינלאומיות, בהן אפל, נייקי ופולקסווגן.

חוקרי המכון, שביססו את ממצאיהם על מסמכים ציבוריים גלויים, תמונות לוויין ודיווחים בתקשורת, זיהו 27 מפעלים בתשעה מחוזות סיניים שאליהם הועברו האויגורים. לפני העברתם שהו בני המיעוט המוסלמי במרכזי חינוך מחדש בשינג'יאנג, במסגרת תוכנית המכונה "סיוע לשינג'יאנג".

לפי הדו"ח, בני המיעוט המוסלמי חיים בתנאים שמעידים בבירור על "עבודת כפייה", לנים במעונות מופרדים, נדרשים ללמוד מנדרינית ועוברים הכשרה אידיאולוגית. הם נתונים לרוב למעקב ונאסר עליהם לקיים אורח חיים דתי. לפי מסמכים ממשלתיים שבהם עיינו חוקרי המכון, עובדי הכפייה האויגורים גם נתונים להשגחה של שומרים וחופש התנועה שלהם מוגבל. יתר על כן, עובדי ממשלה סינים נדרשים לשלוח לממונים עליהם דו"חות על "מחשבותיהם" של עובדי הכפייה האויגורים. 

מתקן מעצר למיעוטים במחוז שינג'יאנג, ביוני. מודעות פרסום סיניות על "עבודת אויגורים בחסות ממשלתית" החלו להתפרסם יותר ויותר באינטרנטצילום: Thomas Peter/רויטרס

מסקנות הדו"ח מתווספות לראיות ההולכות ומתרבות לכך שגם אחרי שחרורם מהמחנות, נתונים עצירים אויגורים לשעבר תחת פיקוח קפדני, ולעתים אף נשלחים לעבודות כפייה. מחברי הדו"ח אומרים כי מספר האויגורים הנשלחים בפועל למפעלים ברחבי סין הוא קרוב לוודאי "גבוה בהרבה מ-80 אלף". "הדו"ח חושף שלב חדש במערכה הסינית להנדוס חברתי מחדש של המיעוטים במדינה, וחושף כי מפעלים ברחבי המדינה משתמשים בעבודת כפייה של אויגורים שמכתימה את שרשרת הייצור העולמית", מסכמים מחברי הדו"ח.

"ניהול חצי צבאי"

בין המפעלים שנבדקו במחקר, שכותרתו "אויגורים למכירה", נמצא Qingdao Taekwang Shoes, הפועל במזרח סין ומייצר נעליים לחברת נייקי. מרבית העובדים במפעל הם נשים אויגוריות מדרום מחוז שינג'יאנג, שלומדות בתוכנית לימודים דומה לזו שבמחנות לחינוך מחדש.

לפי פרסומים ממשלתיים, עובדי הכפייה במפעלים נדרשים להשתתף בתוכנית שיעורי ערב בשם "זרעי רימון". התוכנית נקראת על שמה של מדיניות שמטרתה לקרב בין המיעוטים האתניים לבין הקבוצה האתנית הגדולה בסין, בני האן, כזרעים של רימון. במסגרת השיעורים בבית הספר, העובדים האויגורים לומדים מנדרינית, שרים את ההמנון הלאומי של סין ומקבלים "חינוך פטריוטי".  

לפי מחברי הדו"ח, מודעות פרסום סיניות על "עבודת אויגורים בחסות ממשלתית" הלכו והתרבו לאחרונה באינטרנט. באחת המודעות נכתב למשל: "יתרונות הפועלים של שינג'יאנג הם - ניהול בסגנון חצי צבאי, כושר עמידה בקשיים, אין אובדן במספר הפועלים. הזמנה מינימלית: מאה עובדים!".

כוחות ביטחון אויגורים מפטרלים בקשגאר שבסין, בדצמבר. לפי מחברי הדו"ח, מספר האויגורים הנשלחים בפועל למפעלים ברחבי סין "הוא קרוב לוודאי גבוה בהרבה מ-80 אלף" צילום: Ng Han Guan/אי־פי

הדו"ח של המכון האוסטרלי קורא לסין לאפשר לחברות בינלאומיות לחקור בחופשיות כל מקרה של עבודה בכפייה במפעלים שבשטחה, ומאיץ בחברות לערוך ביקורות מתבקשות כדי למנוע פגיעה בזכויות אדם. "חשוב מאוד שהבעיות האלה יטופלו, שלא יציבו את העובדים האויגורים במצוקה גדולה יותר, או למשל יעבירו אותם בכפייה חזרה למחוז שינג'יאנג, שבו ביטחונם אינו בהכרח מובטח", נאמר בדו"ח. 

דובר אפל, ג'וש רוזנסטוק, מסר בתגובה לפרסום הדו"ח כי "אפל מחויבת להבטיח שכל אדם בשרשרת הייצור שלנו יזכה לכבוד שהוא ראוי לו. לא ראינו את הדו"ח, אבל אנחנו פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם הספקים שלנו, כדי להבטיח שאמות המידה הקפדניות שלנו יישמרו".

דובר פולקסווגן מסר: "אף אחת מהחברות המוזכרות בדו"ח אינן ספקיות ישירות של פולקסווגן כרגע. אנחנו מחויבים לשאת באחריות בכל תחומי הפעילות שבהם יש לנו סמכות ישירה".

דובר של נייקי אמר: "אנחנו מחויבים ליישום כללי העבודה הבינלאומיים בכל רחבי העולם". הוא הוסיף כי "על ספקי החברה חל איסור להשתמש בכל צורה של כליאה, או של עבודה כפויה".

קים ג'אה־מין, מנכ"ל Taekwang, חברת-האם הדרום קוריאנית של מפעל QingdaoTaekwang, אמר שכ-600 פועלים אויגורים נמנים עם כ-7,100 העובדים במפעל בסין, שהובאו על מנת לתת מענה למחסור במקום בידיים עובדות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ