התפרצות קורונהארגון הבריאות העולמי הכריז על מגפה עולמית. זה הזמן להיכנס לפאניקה?

עם יותר מ-120 אלף נדבקים ו-4,700 מתים, בסוכנות הבריאות של האו"ם מודאגים מאוד מקצב ההתפשטות המבהיל של הנגיף. מה משמעות ההכרזה על מגפה עולמית?

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיילים דרום קוריאנים מבצעים חיטוי ברחוב בסיאול, בשבוע שעבר
חיילים דרום קוריאנים מבצעים חיטוי ברחוב בסיאול, בשבוע שעברצילום: Lee Jin-man/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז שלשום (רביעי) על התפרצות נגיף הקורונה כעל "מגפה עולמית". להגדרה אין כל קשר למידת החומרה של המחלה, אלא שהמחלה מתפשטת ברחבי העולם כולו.

ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברהיסוס, אמר שסוכנות הבריאות של האו"ם מודאגת מאוד מקצב ההתפשטות המבהיל של הנגיף. עם זאת, הוא הבהיר שמשמעות ההכרזה על מגפה עולמית איננה שהמדינות יכולות להפסיק את מאמציהן לבלום את הנגיף, שהדביק עד כה יותר מ-120 אלף בני אדם וגרם למותם של כ-4,700. "עלינו להכפיל את מאמצינו ולעשות זאת ביתר תקיפות, זהי משמעות הההכרזה", אמר טדרוס.

תחנת גשר לונדון, בשבוע שעבר
תחנת גשר לונדון, בשבוע שעברצילום: Matt Dunham/אי־פי

התפרצות הקורונה היא מגפה עולמית. מה זה אומר?

הגדרת התפשטות הקורונה כמגפה עולמית מפעילה לחץ על ממשלות העולם להפעיל תוכניות התמודדות עם המצב ובמקביל לנקוט צעדי חירום כדי להגן על הציבור, בהם הטלת מגבלות דרסטיות יותר על נסיעות וסחר.

גם במקומות שבהם הנגיף עדיין לא התפשט, בתי חולים ומרפאות ברחבי העולם נערכים להתמודד עם עלייה במספר חולי הקורונה, לצד הטיפול השוטף בחולים במחלות אחרות. מייקל ראיין, מנהל מחלקת החירום בארגון הבריאות העולמי, הסביר שההגדרה "מגפה עולמית" נועדה רק לדרבן את הממשלות בעולם לנקוט פעולה תקיפה ונחושה יותר. עם זאת, ההגדרה צפויה מן הסתם לעורר חרדה עולמית, דבר שבסוכנות הבינלאומית מודעים לו.

מתי בעצם מחליטים לצאת בהכרזה כזאת?

ההחלטה מתי ובאיזה מצב בדיוק יש להכריז על מגפה עולמית לא מתקבלת על פי אמות מידה חד-משמעיות. בדרך כלל, ארגון הבריאות העולמי מגדיר אותה כך בעקבות התפרצות ממושכת בקהילה שהתפשטה על פני כמה יבשות. במלים אחרות, אנשים שהיו במקומות שבהם הנגיף הסתובב ונחשפו לסכנת הידבקות. אם הם יחלו, שרשרת ההידבקויות ברורה. כל עוד רשויות הבריאות יכולות להתחקות אחר החוליות בשרשרת ההדבקה, ההתפרצות אינה נחשבת למצב שיצא משליטה. אולם כשאנשים מתחילים להידבק בלי שתהיה זיקה ברורה למקור, הדבר מעיד על התפשטות רחבה יותר של זיהום בקרב כלל האוכלוסייה. זה המפתח להכרזה על מגפה עולמית. כאשר מדובר בשפעת, ארגון הבריאות העולמי נוהג להכריז על מגפה כשנגיף חדש מתפשט בשני אזורים בעולם. במקרה של נגיף הקורונה – הוא כבר התפשט לארבעה אזורים.

מתי באחרונה נתקלנו במגפה עולמית?

המחלה האחרונה שהוכרזה כמגפה עולמית על ידי ארגון הבריאות העולמי היתה זן חדש של שפעת שפרצה ב-2009 וכונתה "שפעת החזירים". ההחלטה להכריז עליה כעל מגפה עולמית התקבלה אחרי שנגיף H1N1 התפשט בשורה של מדינות במשך שישה שבועות. כיום מדובר בזן שגרתי של שפעת עונתית המופיע מדי חורף. "זו הפעם הראשונה שנגיף ממשפחת קורונה מוגדר כמגפה עולמית", אמר ראש ארגון הבריאות העולמי, "אבל בה בעת אנחנו סבורים שהוא גם יהיה הראשון שאפשר יהיה לבלום או לרסן".

מה ההבדל בין התפרצות, מגפה ומגפה עולמית?

התפרצות היא עלייה פתאומית של מספר החולים במחלה מסוימת באזור מסוים. מגפה היא התפרצות של מחלה בממדים גדולים יותר. מגפה עולמית פירושה מגפה שמתפשטת ברחבי העולם. מומחים סבורים שההגדרה של ארגון הבריאות העולמי צפויה לעורר חששות בציבור, גם אם לא כולם מבינים את משמעותה. "הביטוי 'מגפה עולמית' לא מספיק הוסבר", אומר איאן מקיי, חוקר נגיפים באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה. "הוא נשמר במגירה ונשלף ממנה רק בימים קשים במיוחד. לכן הוא מרתיע".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ