טראמפ: "התחלתי לקחת תרופה נגד מלריה כאמצעי מניעה נגד קורונה"

נשיא ארצות הברית הודיע כי הוא נוטל מזה שבוע וחצי הידרוקסיכלורוקווין, שיעילותה נגד נגיף הקורונה לא הוכחה. במקביל אמר טראמפ כי הוא שוקל להפסיק את המימון האמריקאי עבור ארגון הבריאות העולמי: "הם בובה של סין"

ניו יורק טיימס
גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע אתמול (שני) כי הוא נוטל מזה שבוע וחצי את התרופה נגד מלריה הידרוקסיכלורוקווין כאמצעי מניעה נגד קורונה. זאת אף שיעילותה טרם הוכחה, ומינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) הזהיר כי היא עלולה לגרום להפרעות בקצב הלב. טראמפ הבהיר כי נערכות לו בדיקות קורונה לעתים תכופות וכי הוא אינו סובל מסימפטומים של המחלה הנגרמת מהידבקות בנגיף.

כשנשאל בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן מדוע החל להשתמש בתרופה, השיב כי "שמעתי עליה דברים מאוד טובים". הוא סיפר שהוא נוטל כדור מידי יום, והסביר כי "בהמשך אפסיק לקחת את התרופה", אך הוסיף כי הוא מחכה לחיסון או למציאת תרופה לנגיף. טראמפ ציין שהחל ליטול את התרופה בתיאום עם הרופא של הבית הלבן, וסיכם כי "עד כה נראה שאני בסדר גמור".

אחות מחזיקה כדור הידרוקסיכלורוקווין בברזיל, בחודש שעברצילום: DIEGO VARA/רויטרס

"אין מידע על כך שחשיפה מוקדמת לתרופה אכן יעילה נגד נגיף הקורונה", אמר ד"ר דוד בולוור מאוניברסיטת מינסוטה, שמפקח על ניסוי הבוחן אם הידרוקסיכלורוקווין מונע הידבקות בנגיף. "יייתכן שכן וייתכן שלא, אנחנו עדיין לא יודעים. אני ממליץ להשתמש בתרופה אך ורק במסגרת ניסוי קליני מפוקח", סיכם.

אף שטראמפ קידם בעבר את השימוש בתרופה כטיפול בחולים בנגיף הקורונה, יעילותה נגד המחלה שלה גורם נגיף הקורונה טרם הוכחה. ה-FDA הזהיר שהתרופה עלולה לגרום להפרעות קצב מסכנות חיים בלבם של מי שנוטלים אותן. לפי מינהל התרופות האמריקאי, יש להשתמש בה רק במצב שבו ניתן להשגיח על החולים ולעקוב אחר מצבם כמו באשפוז בבית חולים או במסגרת ניסוי קליני מפוקח.

במקביל, תקף טראמפ שוב את ארגון הבריאות העולמי ואישר כי הוא שוקל להפסיק את המימון האמריקאי עבורו לצמיתות. "הם בובה של סין. אם לנסח את זה בנחמדות, הם עסוקים בעיקר בסין". לדבריו, ארה"ב מספקת לארגון מימון שנתי העומד על כ-450 מיליון דולר, יותר מכל מדינה אחרת בעולם. "הם נתנו לנו הרבה מאוד עצות גרועות", אמר טראמפ שהוסיף שתוכנית הקיצוץ נובעת מהעובדה ש"לא מתייחסים אלינו בצורה הראויה".

מוקדם יותר הלילה פרסם טראמפ בטוויטר מכתב ששלח ליו"ר הארגון, טדרוס אדהנום גברייזוס, בו הזהיר כי אם בארגון הבריאות "לא יתחייבו לשיפורים מהותיים וגדולים ב-30 הימים הקרובים, אקפיא את המימון האמריקאי לארגון ואשקול מחדש את חברותה של ארה"ב בו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ