לראשונה ב-75 שנות קיומה, עצרת האו"ם לא תתכנס השנה בניו יורק בגלל הקורונה

נשיא העצרת, טיג'ני מוחמד-בנדה, אמר כי "בלתי אפשרי" להביא לארה"ב משלחות גדולות בשל המגפה. מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הציע שמנהיגי העולם יעבירו מראש נאומים מוקלטים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ונתניהו בעצרת האו"ם ב-2018
טראמפ ונתניהו בעצרת האו"ם ב-2018צילום: Evan Vucci / AP

נשיא העצרת הכללית של האו"ם הודיע אתמול (שני) כי הכינוס השנתי של הארגון בספטמבר לא יתקיים, בפעם הראשונה ב-75 שנות קיומו, בשל מגפת הקורונה. אולם, הנשיא טיג'ני מוחמד-בנדה אמר לעיתונאים שהוא מקווה להודיע בשבועיים הקרובים כיצד בכל זאת יוכלו 193 ראשי מדינות וממשלות לשאת את נאומיהם בסוגיות הבוערות בעולם.

"מנהיגי העולם לא יכולים לבוא לניו יורק משום שהם אינם יכולים לבוא כל אחד באופן אינדיבידואלי. נשיא לא נוסע לבד, מנהיגים לא נוסעים לבד", אמר נשיא העצרת הכללית, "וזה בלתי אפשרי להביא משלחות גדולות לניו יורק במהלך המגפה".

עצרת האו"ם בניו יורק, ב-2017צילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, המליץ בחודש שעבר שהכינוס שנועד לציין השנה 75 שנה להקמתו של הארגון הבינלאומי יהיה מצומצם באופן דרמטי בשל הקורונה. במכתב ששלח גוטרש לנשיא העצרת הכללית, הוא הציע שראשי מדינות וממשלות יעבירו מראש נאומים מוקלטים. עוד הציע גוטרש כי באולם העצרת בניו יורק יהיה נוכח רק דיפלומט אחד מכל מדינה במהלך הכינוס השנתי של הארגון.

מוחמד בנדה אמר כי ייתכן שעד סוף ספטמבר יותר למאה אנשים או יותר להיכנס לאולם העצרת בניו יורק.

הכינוס השנתי של העצרת הכללית מביא בדרך כלל לניו יורק אלפי פקידי ממשל, דיפלומטים ונציגי חברה אזרחית למשך יותר משבוע שבו מתקיימים נאומים, ארוחות ערב, קבלות פנים, פגישות אחד על אחד ועוד מאות אירועים בשולי האירוע.

השנה היה אמור להיות מספר גדול במיוחד של משתתפים בעצרת האו"ם לכבוד חגיגות יום השנה ה-75 להולדתו של הארגון הבינלאומי. מוחמד-בנדה אמר שהחגיגות לציון 75 שנה לארגון לא מסתכמות ביום אחד ויתקיימו לאורך השנה, החל מ-26 ביוני – היום שבו נחתמה ב-1945 מגילת האו"ם בסן פרנסיסקו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ