ארגון הבריאות העולמי: ישנן אינדיקציות ראשוניות לכך שנגיף הקורונה נישא באוויר

הארגון הודה כי לפי ראיות שהולכות ומתחזקות הנגיף מתפשט דרך האוויר ולא רק באופן טיפתי כפי שסברו עד כה. ההודאה מגיעה בעקבות פנייה משורה של מדענים בכירים שדחקו בארגון לעדכן את ההנחיות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת קורונה לתושבת בגרמניה, בחודש שעבר
בדיקת קורונה לתושבת בגרמניה, בחודש שעבר צילום: Guido Kirchner/אי־פי

ארגון הבריאות העולמי הודה היום (שלישי) כי ישנן ראיות שהולכות ומתחזקות כי הנגיף קורונה מתפשט דרך האוויר ולא רק באופן טיפתי כפי שסברו עד כה. זאת, אחרי שקבוצה של מדענים בכירים קראה לארגון העולמי לעדכן את ההנחיות על אופן התפשטות המחלה שגובה קורבנות רבים ברחבי העולם.

"אנחנו דנים באפשרות של העברה אווירנית והעברה דרך אירוסולים (חלקיקים באוויר) כאחת מדרכי ההעברה של קוביד-19", אמרה מריה ואן קרחוב, בכירה בצוות הקורונה של ארגון הבריאות העולמי, בתדרוך לכתבים. זה חודשים טוענים מדענים כי הנגיף משתהה באוויר בחללים סגורים, ומסוגל להדביק את מי שנמצא באזור.

אם הדבקה דרך האוויר היא גורם משמעותי בהתפשטות המגפה, בפרט בחללים סגורים וצפופים עם אוורור מצומצם, ההשלכות יהיו משמעותיות: בין היתר, יהיה צורך להקפיד יותר על עטיית מסכות בחללים סגורים, אפילו במקומות שבהם הנוכחים מתנהגים על פי כללי הריחוק החברתי. ועובדי מערכת הבריאות יזדקקו למסכות N95 שמסננות אפילו את הטיפות הזעירות ביותר שנפלטות בנשימה, בעודם מטפלים בחולי קורונה.

כמו כן, יהיה צורך להקטין למינימום את הסירקולציה של מערכות אוורור בבתי ספר, מוסדות סיעודיים, בתי מגורים ועסקים, ולהוסיף להן מסננים רבי עוצמה. בנוסף יהיה צורך להשתמש בתאורת אולטרה־סגול שיכולה להרוג חלקיקים ויראליים שמרחפים בטיפות זעירות בחללים סגורים.

במכתב פתוח לארגון הבריאות העולמי שעליו חתמו 239 מדענים מ-32 מדינות, הציגו חוקרים את הראיות לפיהן חלקיקים קטנים יותר עלולים להשפיע על בני אדם, וקראו לארגון לעדכן את הנחיותיו. בעדכון האחרון שלו בנושא נגיף הקורונה, שפורסם ב-29 ביוני, אמר ארגון הבריאות העולמי כי הדבקה בנגיף דרך האוויר אפשרית רק במצבים שבהם הליכים רפואיים מייצרים טיפות זעירות, הקטנות מחמישה מיקרונים (מיקרון אחד שווה למיליונית המטר). אוורור מתאים ומסכות N95 נחוצים רק בסיטואציות כאלו, כך על פי ארגון הבריאות.

תחת זאת, הוראותיו עד כה התמקדו בחשיבות של רחיצת ידיים כאסטרטגיית מניעה, חרף העובדה שאין ראיות רבות להדבקות שהתרחשו על ידי מגע במשטחים (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן - CDC - אומר כעת כי הדבקה דרך משטחים ממלאת תפקיד קטן בלבד בהתפשטות המגפה).

האחראית על תחום הפיתוח בתחום בקרת ההדבקה בארגון הבריאות, ד"ר בנדטה אלגראנזי, אמרה באחרונה כי הראיות להתפשטות הנגיף באוויר אינן משכנעות. אך היום היא היתה זו שבתדרוך לעיתונאים אמרה כי הארגון סבור שעליו לשקול מחדש את הראיות הללו.

בתדרוך לכתבים היום אמרה אלגראנזי כי ישנן עדויות שהולכות ומתחזקות על כך שהקורונה עוברת דרך האוויר, אבל הן לא מוחלטות. "האפשרות להעברה אווירנית במקומות ציבוריים – במיוחד בתנאים מאוד ספציפיים, הומי אדם, סגורים ולא מספיק מאווררים, לא יכולה להישלל כרגע", אמרה. "עם זאת, צריך לבדוק את הראיה הזו ולתת לה פרשנות נוספת ואנחנו נמשיך לתמוך בכך", הוסיפה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ