בצל מגפה עולמית ומתיחות בין ארה"ב לסין, האו"ם ציין 75 שנה להיווסדו

המזכ"ל גוטרש קרא בטקס מיוחד להגברת שיתוף הפעולה הבינלאומי, נוכח אתגרים כמו משבר האקלים, איומים סביבתיים והתגברות העוני במדינות רבות. חוקר מארגון Crisis Group מזהיר: סין מנצלת את ההתנתקות היחסית של ממשל טראמפ מהאו"ם כדי להרחיב את השפעתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח שמירת השלום של האו"ם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בשבוע שעבר

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא היום (שני) לקהילה הבינלאומית להגביר את שיתוף הפעולה הגלובלי נוכח האתגרים העומדים בפניה. בנאום שנשא בטקס לציון 75 שנה להקמת הארגון, גוטרש אמר כי "אנו ניצבים כיום בפני מספר גבוה יותר של אתגרים בינלאומיים מאשר מספר הפתרונות".

בין אלה מנה המזכ"ל את "משבר האקלים, קריסת המגוון הביולוגי, העוני הגואה, התפשטות השנאה, ומתחים גאו־פוליטיים גוברים. זאת לצד מגפת הקורונה שחשפה את הפגיעויות של העולם". לדבריו, "נוכל להתמודד עם כל אלה רק יחד". גוטרש הקריא הצהרה רשמית לציון 75 שנה להקמת הארגון, ובה פירט את הישגיו — ובראשם מניעת מלחמת עולם שלישית.

גוטרש התייחס גם לנושאים שבהם האו"ם לא עמד לדבריו במשימתו, לרבות הכרה בכך שהמדינות העניות ביותר והפחות מפותחות מפגרות אחרי המפותחות, הדה־קולוניזציה לא הושלמה ואנשים החיים באזורי עימות נאלצים לצאת למסעות מסוכנים בחיפוש אחר מקום מקלט. 

הטקס נערך ברובו במתכונת וירטואלית, וכלל גם נאומים שהוקלטו מראש של נציגים מיותר מ–180 מדינות, כל אחד בן שלוש דקות. למעשה, הארגון הוקם ב–26 ביוני 1945, היום שבו נחתמה אמנת האו"ם בסן פרנסיסקו על ידי נציגים מכ–50 מדינות, אך השנה לא נערכו חגיגות בגלל מגפת הקורונה.

האו"ם נוסד מתוך החורבן שהותירה מלחמת העולם השנייה, ובמטרה להציל את הדורות הבאים מזוועות המלחמה. הטקס היום נערך בשעה שהעולם מתמודד עם קיטוב מעמיק כתוצאה ממגפת הקורונה, עימותים אלימים באזורים רבים, כלכלה שסובלת ממיתון וחוסר שוויון גובר. 

חרף הביקורת כלפי הארגון, ככזה שמתעסק במלים בלבד ואינו מביא כמעט לתוצאות במשימתו העיקרית של שמירה על השלום בעולם, האו"ם ממשיך להיות המקום היחיד שבו יכולות 193 המדינות החברות בו לקיים פגישות — ודיאלוג.  בריאיון לסוכנות הידיעות אי־פי ביוני אמר המזכ"ל גוטרש כי הישגו הגדול ביותר של הארגון עד כה הוא התקופה הארוכה שבה המעצמות לא נלחמו זו בזו, ומניעת מלחמה גרעינית.

חולשתו הגדולה ביותר, הוסיף, היא כישלונו במניעת משברים בינוניים וקטנים. לדברי גוטרש, אנשים ממשיכים לאבד את האמון בממשלות ובמנגנונים פוליטיים, וישנה סכנה של עליית הפופוליזם — שמביאה להתגברות האיומים על עקרון המולטילטרליזם (רב־צדדיות), שאותו יש לדבריו לחזק "ולתת לו שיניים".

גוטרש גינה פעמים רבות את מה שהוא מכנה "התפשטות שנאת הזרים, הגזענות וחוסר הסובלנות", וקרא לכלול בתוכניות לעתיד את החברה האזרחית, הערים, המגזר הפרטי והצעירים, תוך שהוא מדגיש כי "אלה הקולות החיוניים שאנחנו רוצים שיקחו חלק בעיצוב העולם".

השאלה הסינית

"למרבה הצער זו חגיגה עגומה למדי", אמר ריצ'רד גוׂואן, חוקר בארגון Crisis Group, המתמחה באו"ם. בשיחה עם עיתונאים ציין גוואן כי נוסח ההכרזה צומצם בגלל התנגדות ארה"ב לסגנון בוטה יותר בנושא משבר האקלים, ומשום שהמשא ומתן עליה התעכב בגלל שבריטניה ומדינות נוספות התנגדו לדרישת סין לכלול התייחסות למדיניות הסחר שלה.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש עם נשיא סין שי ג'ינפינג בביקור בייג'ין, לפני שנתייםצילום: POOL/רויטרס

"למרות שאלה היו בעיות זניחות למדי, הן מציגות בבירור את השאלה האמיתית שבה עוסק האו"ם ב–2020, ושהוחמרה על ידי מגפת הקורונה — כיצד הארגון ינווט מעתה ואילך בתקופה של מתח בין ארה"ב לסין", הוסיף גוואן. "קיימת תחושה אמיתית שסין מנצלת את ההתנתקות היחסית של ממשל טראמפ מהאו"ם כדי להרחיב את השפעתה בארגון".

לפני שנה הזהיר גוטרש את מנהיגי העולם, שנכחו בכנס העצרת הכללית של האו"ם, כי העולם בסכנת התפצלות לשניים בשל היריבות בין ארה"ב לסין בנושאי אינטרנט, סחר, מדיניות כלכלית וכן "מדיניות סכום־אפס הגיאופוליטית והצבאית של שתיהן". ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שימש בעבר שגריר של ארצו בארגון, אך נחשב למבקר ותיק שלו. לדבריו, האו"ם לא מימש את הציפיות שנתלו בו בסוף המלחמה הקרה בתחילת שנות ה–90, לפיהן "עם סילוק מחסומי המלחמה הקרה הוא יחזור להיות אפקטיבי".

לדברי בולטון, הנשיא טראמפ לא יעסוק ברפורמות של האו"ם אם ייבחר לכהונה נוספת. "אני חושב שהוא לא בדיוק מבין את זה ולא אכפת לו מזה כמו מחלק גדול של מדיניות החוץ", הוסיף. הוא ציין שאם ג'ו ביידן ינצח, "הדמוקרטים ירצו לשתף יותר פעולה עם האו"ם, אבל אני לא חושב שהם חושבים על כך עד הסוף. לכן, נראה לי שתקופת חוסר הוודאות תימשך עוד זמן מה".

שאיפה לשיתוף פעולה בינלאומי

לכבוד יום השנה ה–75 פתח האו"ם בינואר ב"שיחה כלל־עולמית" באמצעות סקרים, שאלונים, כינוסים אישיים ואינטרנטיים כדי לברר מה אנשים סביב העולם חושבים על העתיד. התוצאות, שהמזכ"ל כינה "מדהימות", פורסמו היום. בסקר הגלובלי השתתפו יותר ממיליון אנשים מכל 193 המדינות החברות באו"ם, בהם 50 אלף איש מ–50 מדינות שהשתתפו בסקר מדעי.

"אנשים חושבים בגדול, על שינוי הכלכלה העולמית, זירוז הפסקת השימוש בפחמן, הבטחת טיפול רפואי לכולם, סיום העוולות הגזעניות והצורך לוודא שקבלת ההחלטות תהיה פתוחה ושקופה יותר", אמר גוטרש. "אנשים גם מביעים שאיפה עזה לשיתוף פעולה בינלאומי ולסולידריות כלל־עולמית, ודוחים את הגישה הלאומנית והבדלנית ואת הקריאות הפופוליסטיות והפלגניות".

טראמפ בעצרת האו"ם, בשנה שעברהצילום: JOHANNES EISELE - AFP

פבריציו הוכשילד־דראמונד, יועצו המיוחד של גוטרש בנושא יום השנה ה–75, אמר כי מדהים שהתוצאות שהתקבלו מכל האזורים, קבוצות הגיל והמעמדות החברתיים על אף הקיטוב, המחלוקות והמבוי הסתום היו זהות למדי וכי "אנשים היו מאוחדים בצורה מדהימה בשאיפותיהם לעתיד".

לדבריו, בראש סדר העדיפויות של הנשאלים היה הצורך בטיפול רפואי זמין לכולם, מים נקיים, תברואה והשכלה ואחריהם השאיפה לסולידריות בינלאומית רבה יותר והגברת התמיכה באלה שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהמגפה. יותר מ–87% מהנשאלים "מאמינים ששיתוף פעולה בינלאומי הוא חיוני להתמודדות עם האתגרים הקיימים כיום", ו–74% מאמינים שהאו"ם חיוני בטיפול באתגרים האלה.

גוטרש אמר שיום השנה ה–75 להקמת האו"ם הוא זמן אידיאלי להגשמת המטרות האלה. "אנחנו ניצבים בפני רגע משלנו שדומה לאותו רגע ב–1945", הוסיף. "אנחנו חייבים לעמוד בו בכבוד. עלינו להיות מאוחדים כפי שלא היינו מעולם, כדי להתגבר על מצב החירום הנוכחי, ולהמריץ את העולם לעבודה משותפת כדי שיחזור וישגשג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ