מופע של פעם ב-400 שנה: צדק ושבתאי נראו בשמיים קרובים מאי פעם

מסלוליהם של שני כוכבי הלכת הגדולים במערכת השמש הצטלבו והם ייראו כמעט ככוכב אחד. בימים הקרובים עדיין יהיה ניתן לצפות במפגש הבין-כוכבי, הן באמצעות טלסקופ בהגדלה בינונית והן בשידור ישיר ברשת

גרדיאן
הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שבתאי (למעלה) וצדק (למטה) בשמי טופיקה, קנזס, שלשום
גרדיאן
הארץ
אי-פי

עם שקיעת השמש אתמול (שני) נראה בשמיים מחזה נדיר, שכמותו לא נצפה זה כ-400 שנה. צדק ושבתאי, שני כוכבי הלכת הגדולים ביותר במערכת השמש, נראו צמודים אחד לשני, כאילו היו אחד.

מכיוון שאתמול היה היום הקצר ביותר בשנה, השמש שקעה כבר בשעה 16:41 (שעון ישראל). לפי אתר סוכנות החלל הישראלית, כבר עשר דקות לאחר מכן היה ניתן להבחין בתופעה השמיימית — גם באמצעות הגדלה בינונית בטלסקופ.

מדי 20 שנה המסלולים של שבתאי וצדק מביאים אותם קרוב אחד לשני. אולם, במרבית המקרים הדבר מתרחש בשעות האור, ולא ניתן להבחין בו בעין בלתי מזוינת. במקרים אחרים ההתקרבות אינה משמעותית עד כדי כך שיהיה ניתן להבחין בה.

למעשה, הפעם האחרונה שבה היו שני כוכבי הלכת כה קרובים אחד לשני היתה בשנת 1623. הפעם הבאה צפויה ב-2080. המרחק בין השניים הערב יהיה כחמישית מרוחבו של הירח כשהוא מלא. ביומיים הבאים הם יופיעו קרובים פחות (כמחצית ירח מלא) אך עדיין יהיו בולטים בשמי הערב.

בנוסף לתצפית פיזית באמצעות טלסקופ ניתן לצפות במפגש הבין-כוכבי גם ברשת. מתיו בייט, פרופ' לאסטרופיזיקה תיאורטית מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה, מיקם על גג בניין הפקולטה שלו טלסקופ שמחובר לשידור חי ברשת. לדבריו, ככל הידוע איש לא ראה את שני כוכבי הלכת כה קרובים אחד לשני מבעד לטלסקופ.

"זה מיוחד מאוד לראות את צדק ושבתאי קרובים כל כך", אמרה ד"ר אמילי דרבק־מונדר, אסטרונומית במצפה המלכותי בגריניץ'. "זה דבר שנחמד לצאת ולחפש בשמים". הקרבה בין השניים מתרחשת כאשר צדק, שמקיף את השמש מדי 11.9 שנים, ושבתאי, שמקיף אותה מדי 29.5 שנים, מתיישרים עם כדור הארץ. 

שבתאי, צדק וירחיהםצילום: מתוך https://stellarium-web.org/

לדברי בייט, בעזרת טלסקופ בהגדלה בינונית ניתן לראות גם את הטבעות של שבתאי ואת הירח הגדול ביותר שלו – טיטאן. "הדבר המגניב הוא שגליליאו צפה לראשונה בצדק ובשבתאי ב–1610, 13 שנה לפני הסמיכות הגדולה האחרונה. אבל אין שום תיעוד שמישהו שצפה בהם סמוכים זה לזה בפעם האחרונה מבעד לטלסקופ", הוסיף האסטרופיזיקאי מאוניברסיטת אקסטר.

לכך ישנם שני הסברים אפשריים. ראשית, בסמיכות שארעה ב–1623 צדק ושבתאי היו קרובים לשמש וייתכן שהם כבר שקעו מעבר לאופק כאשר ירדה החשיכה. "שנית, כמובן, מסוכן לכוון טלסקופ קרוב אל השמש", אמר בייט.

יש תיעוד היסטורי על כך שהיתה התעניינות בסמיכויות במאה השמינית בבגדאד, והתופעה ריתקה מדענים במשך מאות שנים לאחר מכן. עם זאת, לדברי בייט, "סמיכויות כאלה הן אירועים רבי חשיבות בעיקר עבור אסטרולוגים. מבחינה מדעית, אין להם שום השפעה על כדור הארץ". 

צדק ושבתאי ייראו קרובים זה לזה בין 19 בדצמבר ל–23 בדצמבר. אם עננים לא יקלקלו את המופע, הם ייראו כשתי נקודות בוהקות — גם בערים עם זיהום אור — כ–10 עד 15 מעלות מעל לאופק. עם משקפת טובה — בהגדלה פי 7 או 8 — ייראו גם ארבעת הירחים הגדולים של צדק. 

משקפות עם הגדלה גדולה יותר הן בדרך כלל כבדות וקשה להחזיקן באופן יציב. עם טלסקופ קטן שמגדיל פי 50 אפשר לראות את שני כוכבי הלכת, הירחים הגליליאניים של צדק, הטבעות של שבתאי, ואולי גם כמה מירחיו. 

"אני אוהב את העובדה שאני יכול לראות מהמרפסת שלי, ללא אמצעים מיוחדים, את שני כוכבי הלכת מתקרבים אחד לשני", אמר לסוכנות הידיעות אי־פי נחום ערב, אסטרונום מהאוניברסיטה הפוליטכנית של וירג'יניה. "מפגש כזה בשעות הלילה הוא נדיר ואפשר בהחלט לומר שהצפייה בו היא הזדמנות של פעם בחיים", הוסיף דיוויד וינטראוב, פרופ' לאסטרונומיה מאוניברסיטת ונדרבילט בטנסי. "אני חושב ש'פעם בחיים' הוא קריטריון טוב להגדיר משהו כנדיר או מיוחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ