בגיל 84 החליט מארוגה ללמוד בביה"ס - בעולם - הארץ

בגיל 84 החליט מארוגה ללמוד בביה"ס

שלום כיתה א'

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ
שירות ""

כשקימאני נגאנגה מארוגה הולך לבית הספר, הוא נראה כמעט כמו חבריו לכיתה - לבוש במעיל כחול, במכנסיים קצרים ובגרביים ארוכות. אלא שמארוגה, תלמיד כיתה א' בבית הספר היסודי "קאפקנדוייאה" בעיר אלדורט שבקניה, נזקק גם למקל הליכה, מכיוון שהשנה מלאו לו 84.

הממשלה החדשה בקניה - "ברית הקשת הלאומית" (NARC) - החליטה בשנה שעברה להעביר חוק חינוך חינם בבתי הספר היסודיים במדינה. החוק התקבל בהצלחה רבה, אבל נראה שאיש לא התכונן להשלכותיו הבלתי צפויות כדוגמת המקרה של מארוגה, שהחליט החודש להירשם ללימודים ולהפוך לתלמיד הקשיש ביותר בקניה.

המורה הראשית בבית הספר, ג'יין אובינשו, סיפרה כי מארוגה הגיע לבית הספר באמצע השנה שעברה ושאל אם יוכל להירשם ללימודים. "חשבנו שזאת בדיחה, וביקשנו ממנו להגיע למשרדי בית הספר השנה", אמרה אובינשו. "הופתענו מאוד כשהשנה הופיע שוב - הפעם לבוש במדי בית ספר". שניים מ-30 נכדיו של מארוגה לומדים באותו בית הספר, בכיתות גבוהות יותר.

מארוגה אמר לעיתונאים כי נרשם ללימודים כדי שיוכל לקרוא בתנ"ך, משום שאינו סומך על הדרשות שהוא שומע בכנסייה המקומית מדי שבוע. נוסף על כך, הוא רוצה ללמוד מתמטיקה בסיסית, כדי שיוכל לחשב את כספי הפיצויים שהוא אמור לקבל מהממשלה, בשל היותו לוחם ב"מאו מאו", ארגון שנלחם במשטר הבריטי ששלט בקניה בשנות החמישים. "כשהממשלה תתחיל להעניק לנו פיצויים", אמר, "לא הייתי רוצה שאנשים צעירים ינסו לנצל את העובדה שאני אנלפבית ולשדוד את כספי". לדבריו, פעמים רבות בעבר נפל קורבן לרמאות בכל הנוגע לשכרו, כי לא ידע לחשב אותו.

מארוגה מקווה גם שאם יצליח בלימודיו, יוכל להפוך לווטרינר. "אני אוהב חיות. בעבר היה לי עדר גדול, אבל החיות מתו ממחלות. כיום יש לי רק שתי פרות וחמש עזים, וזהו רכושי היחיד".

כשנשאל מדוע לא למד בבית הספר בעבר, אמר מארוגה שעד כה לא היתה לו הזדמנות לעשות כן. הפעם, בעקבות החוק החדש, היה מארוגה נחוש כל כך להגשים את חלומו עד שהחל לעבוד כפועל בחווה סמוכה למקום מגוריו, כדי שיוכל לאסוף מספיק כסף כדי לרכוש את מדי בית הספר.

גילו של מארוגה הופך אותו לתלמיד יוצא דופן. חבריו לכיתה יושבים על הקרקע, ואילו הוא מורשה לשבת על כיסא. בשיעורי הספורט, כשחבריו רצים סביב בית הספר, מארוגה רשאי לשבת בצד. "הבעיה היחידה היא שאני לא שומע טוב, בגלל העינויים שעברתי אצל הקולוניאליסטים", אמר. ולמרות זאת, את היום הראשון בכיתה א' הוא מתאר כ"יום המאושר ביותר" בחייו.

תגובות