מצרים סגרה את חקירת הרצח של הסטודנט האיטלקי ג'וליו רג'ני

התביעה בקהיר הודיעה על סגירת התיק, שבועות אחרי שרומא הגישה כתבי אישום נגד אנשי הסוכנות המצרית לביטחון לאומי. לפי ההודעה, "גורמים עוינים" שביקשו לתקוע טריז ביחסים בין המדינות אחראים לרצח. אולם, לא נמסר כל מידע שתומך בטענה זו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה עם תמונתו של רג'ני, שהופצה לאחר היעלמו בינואר 2016 וטרם נמצאה גופתו
לוגו גרדיאן
גרדיאן

התביעה במצרים הודיעה היום (רביעי) על סגירת חקירת הרצח של הסטודנט האיטלקי ג'וליו רג'ני בשנת 2016 בקהיר. בהודעה שבה נמסר על סגירת החקירה נדחו טענותיה של התביעה ברומא, שהגישה החודש כתבי אישום נגד ארבעה אנשי סוכנות הביטחון הלאומית המצרית — בגין החטיפה והרצח של רג'ני, בעת ביקורו במדינה. אחד מארבעת הנאשמים, מג'ד איברהים עבדל אל־שריף, הואשם גם בחבלה חמורה.

גופתו של רג'ני, שעבד על הדוקטורט שלו בנושא איגודי מסחר במצרים, נמצאה סמוך לכביש מהיר בקהיר בפברואר 2016 ועליה סימנים שהעידו כי עבר עינויים. הרשויות ברומא הציבו לארבעת הנאשמים 20 יום להגיב על הגשת כתבי האישום, ועם פקיעת המועד הודיעה קהיר על סגירת החקירה.

הפגנה במילאנו בדרישה לחקור את מותו של רג'ני, ב-2016צילום: Luca Bruno/אי־פי

בהודעה על כתבי האישום ברומא החודש מסרו התובעים כי רג'ני "נלכד ברשת קורי העכביש" של סוכני ביטחון בקהיר. פתיחת משפטם של ארבעת הנאשמים צפויה בתחילת 2021, ולפי ההערכות תביא להחרפה ביחסים בין שתי המדינות.

הרצח לפני ארבע שנים גרם למתחים בין איטליה למצרים, ורומא אף השיבה לתקופה מסוימת את שגרירה מקהיר. התובעים ברומא אף האשימו את הרשויות במצרים בהכשלת החקירה. בהודעה היום על סגירת החקירה נטען כי התובעים האיטלקים "הגיעו למסקנה שגויה" וכי זו לא נשענה על ראיות כלשהן.

עוד מסרו רשויות התביעה בקהיר כי מאחורי הרצח עומדים "גורמים עוינים" שביקשו לתקוע טריז ביחסים בין מצרים לאיטליה. הם הצביעו על עיתוי מציאת גופתו של רג'ני, ביום שבו ביקרה משלחת דיפלומטית מרומא בקהיר וסמוך למתקנים של סוכנות הביטחון הלאומית, כראיה לכך.

בנוסף, המצרים האשימו את הוריו של רג'ני כי העלימו ראיות מהדירה שבה שהה בקהיר לפני הרצח, בהן מחשבו הנייד, לפני שהחוקרים המקומיים הגיעו למקום. עוד נטען בהודעה כי הרשויות בקהיר העבירו בקשות לבריטניה וקניה לקבלת מידע על עדי מפתח שעמם שוחחו התובעים האיטלקים, אך נתקלו בסירוב.

בין אלה נכללה עדותו של אדם שזוהה במסמכי התביעה ברומא בכינוי "גאמה", שהעיד כי שמע את אל־שריף בכינוס בקניה אומר לסוכן אחר: "חטפנו את רג'ני, חשבנו שהוא היה מרגל בריטי". עדים אחרים סיפרו לרשויות ברומא כי ראו את רג'ני בתחנת משטרה בקהיר ובמתקן של סוכנות הביטחון הלאומי, ששמו נקשר להעלמויות של פעילים ולעינויים.

בהודעת התובעים במצרים נטען כי התנהגותו של רג'ני סמוך למותו, מקורות המימון של מחקרו ומושאי המחקר נראו חשודים. אולם, הם נמנעו מלהציג כל מידע על האחראים לטענתם למותו של הסטודנט.

בין היתר, הוזכרו ביקורים שערך בטורקיה ובישראל, שבעיני מנגנוני הביטחון במצרים נחשבות למדינות עוינות. יחד עם זאת נכתב כי "חרף התנהגותו החריגה, חקירתנו העלתה כי פעולותיו לא היוו איום על הביטחון הלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ