גרדיאן
הארץ
ביידן בחדר הסגלגל, אתמול
ביידן בחדר הסגלגל, אתמולצילום: TOM BRENNER/רויטרס
גרדיאן
הארץ

ג'ו ביידן הבטיח להביא עמו גישה חדשה לבית הלבן, ויומיים לאחר השבעתו לנשיא ה-46 של ארה"ב נראה כי הוא מתכוון לקיים זאת. לצד חתימה על צווים נשיאותיים שהפכו את המדיניות של קודמו, דונלד טראמפ, ביידן ערך כמה שינויים בסביבת העבודה העיקרית שלו כנשיא — החדר הסגלגל.

הנשיא החדש הציב במקום פסלי ראשים של מרטין לותר קינג ורוזה פארקס, אנשי התנועה לזכויות האזרח שנלחמו על שוויון לשחורים; וכן של מנהיג הפועלים סזאר צ'אבס, שהגיע לארה"ב ממקסיקו ונאבק על קידום זכויות מהגרים שהועסקו בחקלאות.

פסלה של רוזה פארקס בחדר הסגלגל, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בנוסף לכך הוא הכניס למשרדו דיוקנאות של רוברט קנדי, שהיה התובע הכללי תחת הנשיא ג'ון קנדי ותמך במאבקו של צ'אבס; וכן של המדינאי והמדען בנג'מין פרנקלין — בין היתר כדי לסמן את מחויבותו למדע. בהקשר זה, ביידן מחזיק גם באבן מהירח, שנאספה במשלחת "אפולו 17".

עוד מעטרים את קירות החדר הסגלגל צמד דיוקנאות של תומס ג'פרסון ואלכסנדר המילטון, שניים שעבדו יחד חרף חילוקי דעות אידיאולוגיים עמוקים. בפן האישי, ביידן הציב על השידה מאחורי שולחנו תמונות של משפחתו. אחת מהן היא של בנו בו — שמת מסרטן ב-2015.

אבן הירח שאספו חברי משלחת "אפולו 17" בחדר הסגלגלצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בנוסף לכך החזיר ביידן לשימוש שטיח כחול שעיטר את רצפת החדר הסגלגל בימיו של ביל קלינטון כנשיא אך שמר על שולחן העץ שבו השתמש טראמפ. אולם, הנשיא ערך שינוי בולט בשולחן — העשוי מעץ אלון שנלקח מספינת המחקר הבריטית לאנטארקטיקה "נחישות".

בימי כהונתו של טראמפ הוצב בהישג ידו של הנשיא כפתור אדום בולט שעורר את סקרנותם של עיתונאים. הכפתור לא היה מחובר למערכת נשק מתקדמת ואף לא פתח דלת סודית לחדר ביטחון. הוא נועד לזמן את אחד מאנשי השירות בבית הלבן, כדי לספק לנשיא הקודם כוס דיאט קולה.

עתה, משביידן מכהן כנשיא, הכפתור הוסר מהשולחן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ