למרות החיכוכים - רייגן ייזכר כאחד הנשיאים הידידותיים לישראל

נתן גוטמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתן גוטמן

ואשינגטון. אף שבתקופת שלטונו היו לא מעט חיכוכים בין ארה"ב לישראל, נחשב רונלד רייגן לאחד הנשיאים הידידותיים לישראל. כניסתו לתפקיד לוותה בביקורת על הפצצת הכור העיראקי, צעד שישראל לא עידכנה בו את ארה"ב - אולם זו לא תורגמה לצעדים מעשיים נגד ישראל. מאוחר יותר התאכזבה ישראל לגלות שממשל רייגן עומד למכור מטוסי ביון מתקדמים מדגם "איוואקס" לסעודיה. מלחמת לבנון היתה קו שבר ביחסים. אף שארה"ב לא פעלה למנוע מישראל לצאת למלחמה, כשגברו ההפצצות על האוכלוסייה בביירות, התעצמה הביקורת: "הפצצת ביירות היא שואה", אמר אז רייגן לראש הממשלה מנחם בגין, שהשיב לו: "אדוני הנשיא, אני יודע היטב מהי שואה".

רייגן קנה את מקומו כידיד ישראל בזכות מזכר ההבנה האסטרטגי שחתם עם ממשלת בגין ושרון ב-82'. "זהו נייר היסוד המשמש את כולנו עד היום", אומר שגריר ישראל בוואשינגטון דני איילון. ההסכם מיסד ושידרג את היחסים הביטחוניים והאסטרטגיים בין המדינות וביסס את מעמדה של ישראל כבעלת ברית מרכזית של ארה"ב באזור.

רייגן החל לעסוק באופן פעיל בסכסוך הישראלי-פלשתיני רק לקראת סוף כהונתו, כשיזם ב-88' את "תוכנית רייגן" שקראה לנסיגת צה"ל מהשטחים ולהקמת אוטונומיה פלשתינית. דחיית ישראל את התוכנית הובילה לגניזתה. רייגן נחשב לידיד העם היהודי בזכות מאבקו לפתיחת שערי בריה"מ לעלייה לישראל. רייגן היה הנשיא הרפובליקאי שזכה לתמיכה היהודית הרחבה ביותר: ב-80' הצביעו לו 39% מהיהודים, בעיקר בגלל האכזבה ממדיניות קרטר כלפי ישראל. ב-84' הצביעו לו 31% מהיהודים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ