יואב שטרן
יואב שטרן

איראן תגיש תלונה לבית הדין בעיראק נגד סדאם חוסיין, בגין המלחמה שניהל נגדה בשנות ה-80. דובר משרד החוץ האיראני אמר אתמול כי "אחד הפשעים של סדאם חוסיין הוא המלחמה נגד איראן, שגרמה למותם של איראנים רבים ושימוש בנשק כימי".

איראן מנסה להרחיב את ההשפעה שלה בעיראק, ורוצה ליצור שם מדינה המנוהלת לפי הדגם האיראני; כך טען שלשום העיתון "ניו יורק טיימס". על פי הפרסום, שולחת איראן סוכנים רבים למדינה, ותומכת גם באנשי הדת השיעים המובילים, בהם אייתוללה עלי סיסתאני ומוקתדא א-סדר.

האיראנים מממנים גם חלק מפעילות המיליציה של א-סדר, שניהלה קרבות עם האמריקאים בחודשים האחרונים. בוואשינגטון מזכירים גם את התקרית בחודש שעבר, שבה לכדה איראן מלחים בריטים ששטו לתחומה בטעות; גורמים אמריקאים אומרים שאיראן ניסתה לאותת, שאין להתעלם מהאינטרסים שלה באזור.

גורם מדיני בריטי אמר ל"הארץ" כי באזורים השיעים בעיראק פועלים סוכנים איראנים רבים, וכי הצבא הבריטי מקפיד להגיע עמם לדרך פעולה המקובלת על שני הצדדים. "אנחנו פועלים באופן שונה מהאמריקאים, שמסרבים לפעול בתיאום עם האיראנים", סיפר לפני כמה ימים.

קבוצת פעילי התנגדות הפועלים בעיראק "אנסאר א-סונה" הכחישה אתמול כי החייל האמריקאי ממוצא לבנוני, ואסף עלי חסון, הוצא להורג בכריתת ראשו על ידי חוטפיו. מתוכן ההודעה שפורסמה באתרי אינטרנט איסלאמיים לא ברור מה עלה בגורל החייל.

דובר משרד המשפטים העיראקי, סבאח אל-ענכבי, הכחיש אתמול טענות של מפקדת כלא אבו רארייב, ג'אניס קרפינסקי, על שפגשה בעיראק ישראלי שהיה קשור לחקירת השבויים. ענכבי הוסיף כי "הרבה טעויות נעשו בזמן הכיבוש. צריך לסגור את התיקים של התקופה העצובה הזו ולהתרכז בדברים החיוביים לעם העיראקי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ