המורדים האנגליקנים לא רוצים כמרים הומוסקסואלים

החלטה להקים מוסדות נפרדים התקבלה לאחר כינוס בירושלים של מאות כמרים, המתנגדים לנישואים חד-מיניים ולהסמכת כמרים הומואים

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

בכינוס שקיימו בירושלים, החליטו מאות כמרים אנגליקנים שמרנים להקים רשת עולמית למאבק במגמות ליברליות בכנסייה, כגון הסמכת כמרים הומוסקסואלים. לפי הבי-בי-סי, בכינוס הוחלט גם לנתק את הקשרים עם אגפים ליברליים בכנסייה האנגליקנית של ארה"ב וקנדה.

כ-1,100 צירים השתתפו בכינוס של "הוועידה לעתיד האנגליקני העולמי" (GAFCON), שהתקיים בירושלים, רובם ממדינות מתפתחות. אתמול, ביום האחרון של הכינוס, הכריזה הקבוצה כי תישאר במסגרת הכנסייה האנגליקנית, אבל עם עקרונות תיאולוגיים ומועצת ארכיבישופים משלה. "החלה היערכות מחודשת משמעותית, והיא תימשך", נאמר בהודעה רשמית של הקבוצה.

בחמש שנים האחרונות נכשלו השמרנים - קואליציה הבנויה ברובה מכנסיות אפריקאיות אנגליקניות ומאפיסקופלים מסורתיים אמריקאים - להביא להרחקת הכנסייה האפיסקופלית, שמינתה לכמורה ב-2003 את ג'ין רובינסון, הומוסקסואל מוצהר. השמרנים רמזו בעבר כי הם שוקלים להתפצל מהקהילה האנגליקנית העולמית המונה 77 מיליון בני אדם, אך כאמור לא עשתה כן בסופו של דבר.

הכנסייה האפיסקופלית היא גוף אמריקאי אנגליקני. לעומתה, האנגליקנים במדינות המתפתחות - בהן גם נמצאות הקהילות הגדולות - נוטות לגלות נאמנות לפרשנות שמרנית לתנ"ך. רוב המשתתפים בכינוס בירושלים באו מאוגנדה, ניגריה, קניה, רואנדה, טנזניה וארגנטינה.

הארכיבישוף הניגרי פיטר אקינולה, הכוח העומד מאחורי GAFCON ומי שמוקדם יותר האשים את הארכיבישוף של קנטרברי, רוואן ויליאמס, כי בגד בכנסייה, דחה את ההערכה לפיה הקבוצה יוצרת "כנסייה בתוך כנסייה". "אנו חלק מהכנסייה העולמית הנקראת הקהילה האנגליקנית", אמר.

בהצהרה משותפת בתום הוועידה הודיעו הכמרים: "אנו מכבדים את המורשת האנגליקנית ואת הקהילה האנגליקנית ואין לנו כל כוונה להיפרד ממנה. אנו מצרים על ההידרדרות הרוחנית המתרחשת ברוב המדינות המפותחות כלכלית בעולם. כוחות החילוניות המיליטריסטית והפלורליזם מכרסמים במארג החברתי שלהן, והכנסיות שם מוחלשות ומאבדות חברים".

יוזמת השמרנים באה להדגיש את עצמאות הקבוצה מהארכיבישוף ויליאמס, המנהיג המסורתי של הקהילה העולמית, ולהבהיר שלא יכירו עוד בתפקידו המסורתי כמנהיג. בכינוס בירושלים מתחו השמרנים ביקורת חריפה ביותר על אזלת ידו של ויליאמס לקרוא לסדר את הכנסייה האפיסקופלית של ארה"ב, שהיא הסמן הליברלי של הכנסייה האנגליקנית העולמית. לדבריהם, הגוף העולמי החדש שהחליטו אתמול על הקמתו יפעל להענקת פרשנות מחמירה יותר לכתבי הקודש.

השמרנים מאמינים כי הם נאבקים בבשורת הנצרות המזויפת וטוענים שהתהום שנפערה בכנסייה לא ניתנת לגישור. בהצהרה המשותפת האשימה הקבוצה את הכנסיות במערב בכך שהן מפיצות "בשורה שקרית שמערערת את סמכות האל" ומקדמות "מגוון של העדפות מיניות והתנהגות בלתי מוסרית", ובכלל זה גם נישואים של בני אותו מין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ