ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המפולת המדינית שחווה ישראל באמריקה הלטינית נמשכת. צ'ילה הודיעה הלילה (שישי) כי היא מצטרפת לברזיל, ארגנטינה, אקוודור ובוליביה ומכירה במדינה פלסטינית עצמאית.

בהודעה שפרסם משרד החוץ של צ'ילה נמסר כי "ממשלת צ'ילה החליטה להעניק הכרה בקיומה של מדינת פלסטין, כמדינה עצמאית, חופשית וריבונית". ההודעה קבעה עוד כי צ'ילה תומכת בזכותו של העם הפלסטיני למדינה עצמאית שתחיה בשלום לצידה של ישראל ותומכת בזכותה של ישראל להתקיים בגבולות בטוחים ומוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית.

משרד החוץ של צ'ילה קרא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים והדגיש כי ההחלטה להכיר במדינה פלסטינית תסייע בחידוש המשא ומתן. בחודש מרץ יגיע נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה לישראל ולרשות הפלסטינית.

פיניירה (משמאל) עם עמיתיו. תצלום: אי-פי

ישראל ניסתה לבלום את ההכרה של צ'ילה במדינה פלסטינית, אולם הפעילות הדיפלומטית שבוצעה היתה מאוחרת מדי. השגריר הישראלי בצ'ילה דוד דדון ביקש במשך שבוע ימים כי ראש הממשלה נתניהו יתקשר לנשיא צ'ילה ויבקש ממנו שלא להכיר במדינה פלסטינית, אולם נתניהו התעכב זמן רב עד שקיים לבסוף את שיחת הטלפון.

כמה ימים אחרי השיחה עם נתניהו נפגש נשיא צ'ילה עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בטקס ההשבעה של נשיאת ברזיל החדשה. אבו-מאזן ביקש מפיניארה להכיר במדינה פלסטינית. חרף בקשת נתניהו העדיף הנשיא הצ'יליאני להיענות לבקשה הפלסטינית.

משרד החוץ בירושלים פרסם הודעה ובה הביע אכזבה מהמהלך של צ'ילה. "הדרך היחידה לפתרון הסכסוך באזורנו היא משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים", נמסר בהודעה. "כל נסיון להסיט את הפלסטינים מערוץ המשא והמתן הישיר אינו מקדם את ההסדר המדיני אלא מעכב ואף מונע אותו. מדינה פלסטינית עצמאית ושוחרת שלום לא תוקם בהצהרות ואקטים של יחסי ציבור ברחבי תבל אלא בהידברות אמיצה וישירה עם ישראל, הידברות ממנה נרתעים הפלסטינים, למרבית הצער, זה תקופה ארוכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ